Biegunka u dziecka - jak ją szybko pokonać?
Biegunka u dziecka jest uciążliwa, a może być wręcz groźna dla maluszka, bo zdarza się, że prowadzi do odwodnienia u dzieci. Sprawdź, co na biegunkę u dziecka warto stosować, a czego nie i jakie są skuteczne sposoby, by pomóc dziecku ją pokonać. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.
Niemowlę karmione piersią może oddawać stolec nawet po każdym posiłku. Nie musi to być spowodowane biegunką. Niektóre dzieci karmione piersią robią kupkę bardzo często, inne raz dziennie lub nawet rzadziej. Jeśli maluszek pije mleko z butelki, zwykle oddaje stolec raz w ciągu dnia; podobnie starsze dziecko.
Biegunkę możesz podejrzewać, jeśli następuje zmiana rytmu wypróżniania, kupki są częstsze, bardziej wodniste, często wręcz „strzelające”. Biegunce u dziecka mogą towarzyszyć nudności i wymioty, złe samopoczucie, gorączka u dziecka. Maluch nie chce też jeść ani pić.
Biegunka u dziecka - przyczyny
Przyczyną biegunki zwykle jest infekcja wirusowa (spowodowana rotawirusami, tzw. grypa żołądkowa) lub infekcja bakteryjna. Biegunka u dziecka może też pojawić się z powodu:
• zatrucia pokarmowego u dzieci
• alergii
• nietolerancji pokarmowej
• w trakcie kuracji antybiotykiem – zabija on nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również te dobre, które wspierają odporność
Najczęściej jednak przyczyną jest infekcja żołądkowo-przełykowa.
Pierwsze objawy infekcji u dziecka: nudności i wymioty
W pierwszej fazie infekcji często pojawiają się nudności i wymioty. Dziecko jest:
- blade
- osłabione
- wymiotuje nawet po niewielkich ilościach płynów
- Na tym etapie bardzo dobrze sprawdza się podanie leków homeopatycznych. Warto zastosować Arsenicum album, pomocny we wszelkiego rodzaju zatruciach i infekcjach żołądkowo-jelitowych. Dołączamy również na tym etapie choroby homeopatyczną Ipeca, która niweluje skłonność do wymiotów– mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.
Nie wolno dopuścić do odwodnienia u dziecka. Konieczne jest podawanie mu picia, początkowo bardzo często, nawet co 10-15 minut, za to małych ilościach. Najlepiej zaczynać od łyżeczki od herbaty, a potem stopniowo, jeśli dziecko nie wymiotuje po tak małych ilościach, zwiększać ilość płynów do dwóch łyżeczek, łyżki stołowej, kilku łyków, jednocześnie nieco wydłużając odstęp pomiędzy ich podawaniem.
Co podać dziecku do picia przy wymiotach?
Do picia dobra jest woda, którą organizm szybko przyswaja, a jeszcze lepszy słaby napar z czarnej herbaty (zawiera naturalne garbniki, dzięki czemu stan zapalny w jelitach szybciej wraca do normy).
– Dobrze jest posłodzić herbatę cukrem lub glukozą. Nie jestem wielbicielką cukru, jednak małe dziecko ma niewielkie rezerwy energetyczne. Jeżeli nie je, a wymiotuje i ma biegunkę, to traci kalorie, nowych zaś nie dostarcza. A przecież wszystkie jego narządy pracują, kalorie są więc konieczne do podstawowej przemiany materii. Jeśli organizm ich nie dostaje, zaczyna spalać tkankę podskórną. Pojawiają się ciała ketonowe, które powodują ból brzucha i wymioty. Powstaje błędne koło – tłumaczy dr Joanna Gzik.
Niektórzy rodzice w takiej sytuacji podają colę. Zawiera ona jednak fosforany, wypłukujące z kości wapń, i dobrze, aby nie przyzwyczajać do niej dziecka. –Lepiej podać właśnie słaby napój z czarnej herbaty, lekko osłodzony – podkreśla dr Gzik.
Faza druga infekcji: gorączka i biegunka u dziecka
W drugiej fazie choroby może pojawić się gorączka, a następnie biegunka. Co na biegunkę u dziecka będzie najskuteczniejsze? Naturalne leki i odpowiednia dieta.
– Warto nadal podawać Arsenicum album, a dodatkowo Aloe, który nie powoduje zahamowania biegunki, on ją leczy – mówi dr Gzik.
Dlaczego nie wolno podawać leków przeciwbiegunkowych?
Dr Joanna Gzik tłumaczy, dlaczego błędem jest podawanie dziecku środków zapierających.
– Organizm po to generuje biegunkę, by w ten naturalny sposób pozbyć się wirusów i bakterii. Jeśli hamujemy biegunkę, podając środki zapierające, to wirusy i chorobotwórcze bakterie nadal pozostają w jelitach, organizm nie może się ich pozbyć. Pojawiają się bóle brzucha, ponieważ stolec nie jest wydalany, a w jelitach utrzymuje się stan zapalny, który wręcz się nasila, gdyż wirusy pozostają w jelitach. Ból brzucha może być tak silny, że wręcz sugeruje zapalenie wyrostka robaczkowego i dziecko trafia do szpitala – mówi dr Gzik.
Dieta przy biegunce - co jeść przy biegunce?
Przede wszystkim dziecko powinno pić, żeby nie doszło do odwodnienia organizmu. Prócz wody i słabego osłodzonego naparu czarnej herbaty, niemowlęciu można podawać też mleko matki.
Gdy wymioty osłabną, dziecko może zjeść niewielki posiłek. Najlepszy jest:
- kleik ryżowy
- marchwianka (zupa z ugotowanej i przetartej marchewki z dodatkiem szczypty soli, gdyż dziecko wraz z wodą traci składniki mineralne)
- delikatna kaszka
Gdy biegunka będzie lżejsza, można podawać też:
- przetarte, gotowane jabłko
- gotowane warzywa
– Odradzam mleko krowie w ostrej fazie infekcji. Podobnie nie można podawać surowych owoców i warzyw, które nasilają fermentację. Po dwóch, trzech dniach, gdy objawy ustąpią, można wrócić do normalnej diety, powinna ona być jednak lekkostrawna – tłumaczy dr Gzik.
Probiotyki i elektrolity na biegunkę
Warto również podawać probiotyk na biegunkę, czyli dobre bakterie probiotyczne. Kolonizują one jelita i wypierają z nich wirusy oraz chorobotwórcze bakterie. Podawanie probiotyków skraca czas biegunki wirusowej i bakteryjnej, a także biegunki po antybiotyku.
Warto też wspomóc organizm, podając elektrolity dla dzieci, czyli składniki mineralne w przyswajalnej formie, które maluch traci podczas biegunki i wymiotów.
Kiedy do lekarza?
Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko oprócz biegunki ma też:
- gorączkę
- silne wymioty
- w kupce pojawia się śluz lub krew
To również konieczne, jeżeli:
- biegunka trwa ponad 2–3 dni
- dziecko wymiotuje więcej niż 5–6 razy dziennie
- jest słabe i apatyczne
- odmawia picia
Objawy odwodnienia u dziecka
Jak najszybciej jedź do szpitala, jeśli pojawiają się objawy odwodnienia u dziecka:
- wysuszone wargi
- słaba elastyczność skóry
- nieoddawanie moczu
- pulsujące ciemiączko (u niemowlaka)
- osłabienie
Konieczne może być leczenie w szpitalu.
Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej