Reklama

Angina u dziecka, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, jest wywoływana przez bakterie (głównie paciorkowce). Sprawdź, jakie są typowe objawy anginy ropnej i jak leczyć anginę u dziecka.

Reklama

Angina u dziecka - objawy

Angina czasami rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe. Szybko jednak dołączają się inne objawy anginy:

  • Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że ból promieniuje na całą twarz, dziecko skarży się także na kłucie w uchu.
  • Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dziecko jest rozpalone, ma dreszcze.
  • Czerwone gardło. Kiedy odchylisz główkę dziecka i poprosisz, żeby szeroko otworzył buzię, zobaczysz mocno czerwone lub malinowe gardło i powiększone (rozpulchnione) migdałki, na których gołym okiem widać białawy nalot.
  • Powiększone węzły. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli).
  • Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma apetytu, ani ochoty na zabawę.

Angina u dziecka - leczenie

Pamiętaj, że anginy nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli podejrzewasz tę chorobę, koniecznie wezwij lekarza, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatycznej (wtedy potrzebna jest długotrwała kuracja antybiotykowa) lub zapalenia nerek (niezbędny jest pobyt w szpitalu). Co zaleci lekarz dziecku z anginą?

  • Antybiotyk. Najczęściej jest to lek z grupy penicylin lub cefalosporyn. Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2–3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponieważ dziecko ma wysoką temperaturę i silny ból gardła, są niezbędne. Możesz podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.
  • Kąpiel ochładzająca. Zanim pojawi się lekarz albo gdy środki przeciwgorączkowe jeszcze nie zaczęły działać, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą. Najpierw wlej do wanny ciepłą wodę i włóż do niej dziecko, a dopiero potem powoli dolewaj zimnej wody. Dzięki temu smyk uniknie szoku wywołanego zetknięciem gorącego ciała z zimną wodą. Jeśli dziecko podczas takiej kąpieli płacze, wypróbuj inny sposób – zimne okłady na czoło, kark, np. z mokrej pieluchy. Wolniej pomagają zbić gorączkę, ale nie są aż tak nieprzyjemne.
  • Preparaty na gardło. Dziecku dobrze jest rozpylić specyfik do gardła, który zmniejszy ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie (np. Tantum Verde). Kilkulatkowi lekarz może przepisać pastylki do ssania. Pamiętaj, że nie wolno ich nadużywać, bo lekko wysuszają śluzówkę.
  • Płukanki. Dziecku, które potrafi już płukać gardło, możesz przygotować płukankę z naparu szałwii albo rumianku czy z propolisem. Dziecko powinno płukać nimi gardło 3–4 razy dziennie. Z roztworu wody z solą lepiej zrezygnuj, bo jest wyjątkowo paskudny w smaku, a dzieci mają dość duży odruch wymiotny.

Uwaga! Czasem do objawów anginowych dołącza się wysypka. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, bo może to być sygnał, że dziecko ma szkarlatynę albo mononukleozę –wtedy należy zmienić diagnozę i/lub postępowanie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama