Czy chrypka u dziecka to powód do niepokoju?
Dziecko ma chrypkę? Czy to infekcja, smog czy tylko nadwyrężenie strun głosowych? Kiedy trzeba się niepokoić? Co robić, gdy dziecko ma chrypkę?

Chrypka u dziecka może być spowodowana tym, że dużo mówiło (niemowlę dużo płakało), wdychało zanieczyszczone powietrze, ale także chorobą. Kiedy pomogą domowe sposoby, a kiedy trzeba się niepokoić?
Chrypka z powodu smogu
Jeśli jest duże zanieczyszczenie powietrza (sprawdź to zawsze przed wyjściem z domu), dziecko może mieć chrypkę. Smog podrażnia drogi oddechowe. Coraz częściej słyszy się o chorobach, które wywołuje smog w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce - stąd popularna od kilku lat "krakowska chrypka" i zakatarzenie, które wywołane zostało zanieczyszczonym powietrzem, na które jest narażony każdy z nas
Dlatego w dni, gdy jest duże zanieczyszczenie powietrza, lepiej unikać przebywania z dzieckiem na dworze.
Zobacz także: Smog niszczy płuca dzieci
Chrypka w czasie infekcji
Jeśli chrypka u dziecka trwa do kilku dni i jest powiązana z faktycznym stanem dziecka, np. nie jest samoistna, pojawiła się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych lub z powodu nadwyrężenia głosu i gardła (długotrwały płacz dziecka lub krzyk), to nie powinna być powodem do niepokoju.
W przypadku infekcji, dziecko powinno dostać leki przepisane przez lekarza, ale dolegliwości związane z choroba możesz dodatkowo leczyć domowymi sposobami, takimi jak:
- np. ciepła woda z miodem,
- mleko z miodem,
- ziołowa herbatka np. rumiankowa z miodem,
- herbatka malinowa.
Chrypka i kaszel dziecka
Jeśli chrypce towarzyszy charakterystyczny szczekający kaszel albo przypominający pianie koguta, idź z dzieckiem do lekarza.
Malec ma zapalenie krtani, którego nie należy absolutnie lekceważyć. Przy tej chorobie dziecko może mieć groźne napady duszności, dlatego też jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza, bo wiele przypadków zapalenia krtani wymaga wręcz leczenia szpitalnego.
Długotrwała chrypka
Jeśli dziecko ma chrypkę dłużej niż tydzień, zapisz dziecko na wizytę do pediatry. Specjalista obejrzy drogi oddechowe dziecka.
Będzie mógł zlecić badania, które wyjaśnia przyczynę chrypki u dziecka. Być może jest ona spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym (wykaże to gastroskopia), alergią wziewną, niedoczynnością tarczycy, albo innymi chorobami, także nowotworowymi. Długotrwałej chrypki nie można lekceważyć.
Zobacz także:
- Twoje dziecko "wypala" kilka papierosów dziennie. Jak to możliwe?
- Jak leczyć chrypkę u dziecka?
- Zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta
- Zapalenie krtani - nie lekceważ tego!