
Niełatwo opisać dźwięki wydawane przez niemowlę. „Tak jakby rżenie”, „Coś, co brzmi jak stłumiony chichot”, „Takie khy, khy, khy”– czasem pediatra musi mocno się nagłowić, zanim odgadnie, jaki odgłos zaniepokoił rodziców. Nie można liczyć na to, że dziecko zaprezentuje go na zawołanie, lepiej także nie zdawać się na własne zdolności aktorskie. Co zatem robić? Najlepiej nagrać malucha na magnetofon albo dyktafon. Dla lekarza to ogromne ułatwienie.
Dziwne odgłosy niemowląt to m.in.:
- kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie
- mlaskanie
- sapanie
- chrypka
Kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie, parskanie
Odgłosy, które przy tym wydaje, fachowcy nazywają wczesnymi wokalizacjami. Malec po prostu uczy się mówić. Wkrótce usłyszysz pierwsze "aaaa", "eee" itd., a potem pierwsze sylaby, zbitki sylab itd.
Mlaskanie
Odruch ssania jest u niemowląt bardzo silny. Może pojawić się nawet podczas snu. Prawdopodobnie maluszek wtedy śni o jedzeniu.
Sapanie
Dbaj o to, by nos twojego malucha był zawsze drożny. Podczas kataru przepłukuj go sprayem z wodą morską albo kroplą soli fizologicznej i oczyszczaj przy pomocy gruszki.
Chrypka
Na ogół pleśniawki pojawiają się na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, mogą jednak schodzić także do niższych dróg oddechowych.
Skontaktuj się z lekarzem, żeby zakażenie grzybicze nie objęło oskrzeli i płuc. Pamiętaj, że każda przedłużająca się chrypka powinna być skonsultowana przez laryngologa.