odgłosy niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta

Odgłosy, jakie wydaje niemowlę, potrafią zaskoczyć. Niektóre (np. mlaskanie) są zupełnie niewinne, inne (np. szczekający kaszel) powinny postawić nas na równe nogi.

Niełatwo opisać dźwięki wydawane przez niemowlę.  „Tak jakby rżenie”, „Coś, co brzmi jak stłumiony chichot”, „Takie khy, khy, khy”– czasem pediatra musi mocno się nagłowić, zanim odgadnie, jaki odgłos zaniepokoił rodziców. Nie można liczyć na to, że dziecko zaprezentuje go na zawołanie, lepiej także nie zdawać się na własne zdolności aktorskie. Co zatem robić? Najlepiej  nagrać malucha na magnetofon albo dyktafon. Dla lekarza to ogromne ułatwienie.

Dziwne odgłosy niemowląt to m.in.:

  • kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie
  • mlaskanie
  • sapanie 
  • chrypka

Kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie, parskanie

W pierwszych tygodniach życia maluszek ćwiczy swój aparat mowy, bawiąc się nim na różne sposoby. Może mruczeć jak kotek, kwilić jak ptak, chrząkać jak prosiaczek, parskać jak konik.
Odgłosy, które przy tym wydaje, fachowcy nazywają wczesnymi wokalizacjami. Malec po prostu uczy się mówić.  Wkrótce  usłyszysz pierwsze "aaaa", "eee" itd., a potem pierwsze sylaby, zbitki sylab itd. 

Mlaskanie

Twoje dziecko ciamka, mlaszcze, cmoka nie tylko w czasie posiłków? Spokojnie, to normalne.
Odruch ssania jest u niemowląt bardzo silny. Może pojawić się nawet podczas snu. Prawdopodobnie maluszek wtedy śni o jedzeniu.

Sapanie

 
Może towarzyszyć katarowi.  Niemowlę oddycha przez nos, bo inaczej nie mogłoby ssać. 
Gdy jego nosek jest zatkany, musi przestawić się na oddychanie przez usta, a jeszcze nie do końca potrafi to robić. Stąd charakterystyczna  "sapka".
Dbaj o to, by nos twojego malucha był zawsze drożny. Podczas kataru przepłukuj go sprayem z wodą morską albo kroplą soli fizologicznej i  oczyszczaj przy pomocy gruszki. 

Chrypka

Może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale także o pleśniawkach.  
Na ogół pleśniawki  pojawiają się na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, mogą jednak schodzić także do niższych dróg oddechowych.
Skontaktuj się z lekarzem, żeby zakażenie grzybicze nie objęło oskrzeli i płuc. Pamiętaj, że każda przedłużająca się chrypka powinna być skonsultowana przez laryngologa. 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

zapalenie krtani u dziecka
Zdrowie
Zapalenie krtani u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie krtani u dziecka cechuje się tym, że im młodsze dziecko, tym choroba może być bardziej niebezpieczna. Szczególnie muszą na nią uważać rodzice niemowląt. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie krtani u dziecka i jakie są najlepsze sposoby leczenia.

Zapalenie krtani u dziecka to powód do niepokoju. Choroba może szybko doprowadzić do poważnych trudności w oddychaniu. Szczególnie zagrożone są niemowlęta, ponieważ mają wąskie drogi oddechowe. Sprawdź, co jako rodzic małego dziecka musisz wiedzieć, kiedy usłyszysz charakterystyczny dla tej choroby szczekający kaszel. Zapalenie krtani u dziecka: przyczyny  Przyczyną zapalenia krtani najczęściej są wirusy – wtedy mówimy o podgłośniowym zapaleniu krtani (jest też nazywane krupem). Rzadziej do rozwoju choroby doprowadzają bakterie – ich skutkiem jest zapalenie nagłośni , nazywane również bakteryjnym nagłośniowym zapaleniem krtani . Wskutek infekcji pojawia się obrzęk błony śluzowej, którego skutkiem mogą być poważne trudności w oddychaniu. Dzieje się tak, ponieważ maluchy mają wąskie drogi oddechowe. Zapalenie krtani u dziecka: objawy Zapalenie krtani u dzieci zazwyczaj zaczyna się w najmniej sprzyjających warunkach – wieczorem. Dziecko nagle zaczyna czuć się źle. Najczęstsze objawy zapalenia krtani u dziecka to:   Gwałtowny „szczekający” kaszel. Nazywa się tak, bo przypomina szczekanie psa. Dziecko kładzie się spać, ale już po chwili budzi je męczący kaszel . Atak duszności. Dziecko z trudnością nabiera powietrze i zmienia się jego oddech (podczas wdechu wydaje dźwięk podobny do piania koguta). Ostra chrypka. Utrudnia, a nawet czasem uniemożliwia dziecku mówienie. Pobudzenie. Często dziecko jest bardzo niespokojne, pobudzone, ale niekiedy koncentruje się wyłącznie na swoim utrudnionym oddychaniu. Podwyższona temperatura. Zwykle nie przekracza 38 st. C. Zapalenie krtani u dziecka: leczenie  W zapaleniu krtani u dzieci najgroźniejszy jest sam początek infekcji, kiedy dochodzi do ataku duszności . Ważne jest wówczas szybkie działanie: Wyjdź z dzieckiem na świeże...

Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Gdy dziecko ma chRRRRRypkę
Twoje dziecko ma głos jak Louis Armstrong? Chrypa to objaw, nie choroba, dlatego jeśli nie mija, trzeba wyjaśnić, skąd się wzięła.

Chrypka pojawia się wówczas, gdy zbliżające i oddalające się od siebie struny głosowe (czyli parzysty fałd głosowy, który mieści się na bocznych ścianach krtani) wibrują nieprawidłowo w czasie tworzenia głosu. Głos dziecka zmienia wówczas barwę na szorstką i matową, może się obniżyć w nienaturalny sposób i brzmieć inaczej niż zazwyczaj. Przyczyny chrypki u dzieci Najczęstsze przyczyny chrypki to: Infekcje górnych dróg oddechowych : zapalenie gardła, zapalenie krtani czy zapalenie tchawicy. Jeśli chrypka jest spowodowana infekcją, mogą jej towarzyszyć inne objawy, np. drapanie lub ból gardła, kaszel, katar , gorączka. Przeciążenie i obrzęk strun głosowych , np. po intensywnym płaczu, krzyku czy śpiewaniu. Zda   rza się, że w wyniku stałego, nadmiernego eksploatowania głosu powstają guzki głosowe , które można porównać do odcisków lub otarć, jakie się robią na stopach po forsownym marszu. Zdaniem specjalistów, to właśnie one są przyczyną 25 proc. chrypek u dzieci. Guzki nie są groźne, jednak pogarszają jakość głosu i mogą świadczyć o dużym napięciu emocjonalnym. Czasem mają je także wyjątkowo żywiołowe maluchy. Inny problem ze zdrowiem. Chrypka może mieć także wiele innych przyczyn, włącznie z alergią , przerostem trzeciego migdałka czy zmianami w obrębie krtani (np. brodawczakami, czyli naroślami spowodowanymi zakażeniem przez wirus brodawczaka ludzkiego). Kiedy z chrypką trzeba iść do lekarza? Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli: nie znasz przyczyny chrypki chrypka nie mija w ciągu kilku dni  jest bardzo mocna wiąże się z dusznościami dziecko ma kłopoty z przełykaniem dziecko chrapie , cierpi na bezdech , ma problem z oddychaniem nosem (takie objawy mogą świadczyć o przeroście  migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdała) lub migdałków podniebiennych. Uwaga!...

jakie są objawy zapalenia krtani
Fotolia
Zdrowie
Szczekający kaszel? Uważaj, to może być zapalenie krtani!
Twoje dziecko kaszle i zastanawiasz się, czy to nie jest zapalenie krtani? Przeczytaj, jak wyglądają objawy zapalenia krtani u dziecka i dlaczego nie wolno lekceważyć tej choroby.

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego, służącego do wydawania dźwięków. Zwykle jest wynikiem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Zapalenie krtani jest szczególnie groźne dla małych dzieci, u których z łatwością może dojść do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych, a nawet ostrych zaburzeń oddychania. Objawy zapalenia krtani u dziecka są bardzo charakterystyczne dla tej choroby, dotykającej najczęściej dzieci między 1-7 rokiem życia. Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3 rokiem życia.  Co wywołuje zapalenie krtani? Zapalenie krtani to choroba wywoływana przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Czasami zapalenie krtani może być wynikiem alergii albo powikłaniem niedoleczonego przeziębienia. Choroba atakuje głównie w I i IV kwartale roku, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w mieszkaniu sprzyja rozwojowi infekcji. Zapalenie krtani może wystąpić pod trzema postaciami: pogłośniowe zapalenie krtani (krup) , zapalenie nagłośni, jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka? Zapalenie krtani u dziecka zazwyczaj zaczyna się nagle, najczęściej wieczorem. Objawy zapalenia krtani to: "szczekający" kaszel – kaszel przypomina szczekanie psa, niełatwo więc pomylić go z "normalnym" kaszlem. Kaszel w zapaleniu krtani zaczyna się gwałtownie i jest bardzo męczący; atak duszności – może, ale nie musi wystąpić. Ataki duszności są niebezpieczne, bo dziecko ma problem z nabraniem powietrza, podczas wdechu wydaje dźwięki przypominające pianie koguta; ostra chrypka; bezgłos – dziecko nie może mówić; pobudzenie – dziecko może być pobudzone i niespokojne z powodu utrudnionego oddychania; temperatura ciała (dziecko nie musi gorączkować); ból gardła; zasinienie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj