Jak leczyć chrypkę u dziecka?
Chrypka u dziecka to najczęściej efekt infekcji albo nadużywania górnych dróg oddechowych, np. podczas długotrwałego płaczu. Zobacz, co robić, gdy zauważysz chrypkę, która męczy malucha.
Chrypka u dziecka to najczęściej efekt infekcji górnych dróg oddechowych albo powikłanie po przebytej chorobie, np. zapaleniu gardła. Często razem z chrypką pojawiają się inne dolegliwości, takie jak drapanie w gardle, kaszel albo trudności z mówieniem. Czasem chrypka u dziecka może być efektem nadużywania dróg oddechowych podczas krzyczenia, płakania czy wdychania przez buzię zimnego powietrza na dworze - także warunki pogodowe takie jak mróz, wiatr czy duża wilgotność mogą być przyczyną powstania chrypki.
Jak leczyć chrypkę u dziecka?
Jest to dosyć proste – należy przede wszystkim wyeliminować źródło, które jest przyczyną chrypy. Jeśli chrypka nastąpiła z powodu długotrwałego płaczu, to obrzęknięte struny głosowe muszą po prostu odpocząć, a chrypka wtedy minie. Należy regularnie nawilżać gardło, np. wodą lub ciepłymi napojami – pamiętaj jednak by nie były zbyt gorące lub zbyt zimne.
Domowe sposoby na chrypkę
Jest wiele domowych sposobów leczenia chrypki u dziecka. Możesz spróbować podać dziecku:
- ciepłą herbatę z miodem (albo z domowym sokiem owocowym),
- mleko z miodem,
- syrop z cebuli (albo syrop czosnkowy),
- domową płukankę do gardła (napar z szałwii, rumianku lub woda z solą kuchenną),
- inhalacje z sodą oczyszczoną, szałwią lub tymiankiem.
Co złagodzi objawy chrypki?
Chrypa może być też spowodowana infekcją, np. poprzez zapalenie oskrzeli czy gardła – należy dziecku podać leki przepisane przez lekarza (przeciwwirusowe lub antybakteryjne). Oprócz tego, dobrze łagodzić objawy choroby takie jak kaszel czy ból gardła. Możesz dać dziecku syrop, tabletki do ssania (po 3. roku życia) albo popularne ostatnio lizaki, które łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych. U młodszych dzieci dobrze sprawdzają się też różne aerozole do gardła i maści rozgrzewające – odkażają gardło i nawilżają je, co niweluje chrypkę.
Zadbaj o powietrze w mieszkaniu
Oprócz powyższych, musisz zadbać też o otoczenie malucha. Chrypkę u dziecka wzmaga suche i ciepłe powietrze, dlatego wietrz mieszkanie. Zapewnij też dziecku wilgotne powietrze w pokoju – jeśli jest za sucho, a nie masz nawilżacza powietrza, spróbuj sposobu z mokrymi ręcznikami (wystarczy, że mokre ręczniki położysz na ciepłym kaloryferze).
Pamiętaj też, że jeśli chrypka u dziecka się przedłuża albo towarzyszą jej niepokojące objawy (np. szczekający kaszel) musisz jak najszybciej udać się z maluchem do pediatry.
Zobacz też:
- Szczekający kaszel? Uważaj, to może być zapalenie krtani!
- Czy chrypka u dziecka to powód do niepokoju?
- Od kiedy można podawać dziecku syrop z cebuli?
- Domowe sposoby na chrypkę i drapanie w gardle