Ciekawostki o oczach i wzroku. Jakie są najrzadsze kolory oczu na świecie?
Oko to drugi po mózgu najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka. Oczy zawierają ponad milion włókien nerwowych, a większość informacji ze świata dociera do nas właśnie przez wzrok. Nawet nasze wspomnienia są kształtowane głównie przez to, co widzimy. Zebrałyśmy najbardziej fascynujące ciekawostki o oczach. Sprawdź najczęstsze i najrzadsze kolory oczu na świecie.
1 z 6
Oczy człowieka – na co dzień niewiele o nich rozmyślamy, a to temat pełen zaskakujących ciekawostek. Oczy to jedne z najbardziej skomplikowanych narządów w ludzkim ciele, a wzrok pozwala nam na pełny kontakt ze światem. Fascynują nas kolory oczu, rzadko jednak myślimy o tym, że oko przyswaja nawet ponad 30 tys. informacji w ciągu godziny! Wzrok dziecka rozwija się do ok. 7 lat, choć gałka oczna powiększa się tylko minimalnie przez całe życie człowieka.
Informacje docierają do mózgu przez wzrok
Nawet 80 proc. informacji, które czerpiemy z otaczającego świat, trafia do mózgu dzięki oczom. Wzrok kształtuje też nasze wspomnienia i ma kluczowy wpływ na to, jak myślimy.
Zobacz też:
2 z 6
Dzieci mają niebieskie oczy
Ponieważ po urodzeniu tęczówka jest pozbawiona pigmentu, większość dzieci ma jasne, niebieskie oczy. Indywidualny kolor oczu kształtuje się między 3. a 6. miesiącem życia.
Tylko ok. 8 proc. ludzi na świecie ma niebieskie oczy, a błękitny to z kolei najrzadszy kolor oczu u ssaków. Istnieje teoria, że wszyscy niebieskoocy ludzie są spokrewnieni, bo pochodzą od jednego przodka. Niebieski kolor oczu może być bowiem mutacją, która powstała zaledwie ok. 10 tys. lat temu.
3 z 6
Zielone oczy są najrzadsze na świecie
Tylko ok. 2 proc. ludzi na świecie ma zielone oczy, może więc dlatego są one uważane za najbardziej atrakcyjne. Co ciekawe, zielone oczy ma aż 90 proc. kobiet w Islandii! Mają je też prawie zawsze osoby o rudych włosach, częściej kobiety niż mężczyźni.
Niemal tak samo rzadkie jak zielone są szare oczy u ludzi.
4 z 6
Najwięcej ludzi ma brązowe oczy
Ciemne kolory oczu występują u ludzi najczęściej – ma je ponad 50 proc. populacji (im dalej na południe, tym więcej brązowookich). Brązowy kolor oczu jest jednak różnie określany: w Polsce mówi się o oczach piwnych, w USA o oczach orzechowych, a w Ameryce Południowej o kawowych. Czasem brązowe oczy nazywa się miodowymi albo ametystowymi.
5 z 6
Oczy są świetnie chronione
Tylko ok. 1/6 powierzchni gałki ocznej jest odsłonięta i widoczna. Oko jest umieszczone w oczodole, osłaniają je rzęsy, a brwi mają je chronić przed... potem spływającym z czoła.
6 z 6
Ludzie mogą mieć różnokolorowe oczy
Heterochromia to różnobarwność tęczówki. Może być całkowita (wtedy człowiek ma dwoje oczu w różnych kolorach), wycinkowa (część tęczówki jednego bądź obu oczu ma inny kolor) albo centralna (kolor zmienia się promieniście od źrenicy w kierunku brzegu tęczówki). Taka kolorystyczna mutacja jest niegroźna i nie wpływa na jakość widzenia.