Gdy dziecko boi się lekarza
Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u lekarza? Radzi pediatra dr Maria Rudzińska-Chazan.
- Edipresse
Lęk malucha przed wizytą w gabinecie lekarskim może wpłynąć niekorzystnie na ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz nie jest w stanie porządnie zbadać malucha, który na jego widok krzyczy, płacze, chowa się. Bo jak osłuchać płuca, kiedy dziecko nie pozwala się dotknąć? Tymczasem jeśli specjalista niedokładnie zbada małego pacjenta, może postawić błędną diagnozę, a co za tym idzie – zalecić niewłaściwą kurację. Poza tym lęk przed wizytą u lekarza może nawet wywołać u malucha długotrwały uraz psychiczny. Dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra radzi rodzicom, by próbowali „oswoić” dzieci z badaniem. Nie powinni bagatelizować ich lęków, tylko starać się zrozumieć je i na różne sposoby uspokajać maluchy przed wizytą u specjalisty.
Wyjaśnij wątpliwości
Możesz jednak pomóc dziecku „obłaskawić” ten lęk. Przede wszystkim nie ukrywaj, że musicie pójść do lekarza. Wyjaśnij też, dlaczego jest to konieczne („Tylko pan doktor będzie wiedział, jakie leki pomogą na twój katar”). Uczciwie mów mu, co będzie się działo podczas wizyty („Pan doktor zajrzy ci do gardła, wiem, że to nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”). Jeżeli badanie będzie bolesne, uprzedź o tym malca.
Zastrzyk dla misia
Pamiętaj też, że im więcej kilkulatek wie o lekarzach, tym mniej się ich boi. Poszukaj książeczek z obrazkami, które przedstawiałyby wizytę w gabinecie. Przeczytaj je z dzieckiem i odpowiedz na wszystkie jego pytania. Możesz też kupić mu plastikowy stetoskop czy strzykawkę i pobawić się z malcem w lekarza. Badając misia czy mamę, dziecko zrozumie, że wizyta u pana doktora to nic strasznego. Obejrzyjcie różne przyrządy, którymi posługuje się lekarz: posłuchajcie bicia serca, zmierzcie ciśnienie, zróbcie zastrzyk misiowi. Pokaż dziecku, jak się oddycha przy badaniu stetoskopem.
W czasie prawdziwej wizyty nie denerwuj się tym, że maluch płacze i protestuje. Twój krzyk czy upominanie mu nie pomogą. Podczas badania trzymaj dziecko na kolanach – to je uspokoi. A potem koniecznie pochwal je, że tak dzielnie wytrzymało wizytę.
Bardzo praktyczne rady
Aby wizyta przebiegła spokojnie, wcześniej dobrze się do niej przygotuj:
- Zabierz książeczkę zdrowia dziecka na wszystkie badania. Dbaj, by była na bieżąco wypełniana przez pediatrę.
- Spisz na kartce pytania do lekarza – o wielu rzeczach zapomina się w pośpiechu, szczególnie gdy dziecko płacze.
- Ubierz malucha tak, byś łatwo mogła go rozebrać i ubrać. Na wszelki wypadek weź ze sobą: ubranko na zmianę, zapasową pieluchę, chusteczki do pielęgnacji pupy, coś do picia i ukochaną zabawkę.
- Kup mały prezent dla dziecka. Daj mu go, jeśli będzie się grzecznie zachowywało u lekarza. Możesz też poprosić pediatrę, by to on nagrodził odwagę malca przyniesioną przez Ciebie zabawką.
Czytaj też: próchnica butelkowa