Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie
Słyszałaś pewnie, że w Europie Zachodniej szczepienie dziecka przeciw gruźlicy nie jest obowiązkowe. W Polsce mamy jednak nieco inną sytuację. Sprawdź, dlaczego polskie noworodki obowiązkowo szczepi się przeciwko gruźlicy.
Zachorowania na gruźlicę dziś nie zdarzają się często. To prawda. Nie słyszymy o epidemii gruźlicy, nie ma też wielkiego strachu związanego z tą chorobą m.in. dzięki temu, że istnieją antybiotyki, którymi można ją wyleczyć. Mimo wszystko, nie należy zapominać o jej istnieniu i ryzyku, jakie niesie. A przede wszystkim chronić przed nią dzieci. Wszystkie noworodki, które rodzą się w Polsce w pierwszej dobie po narodzinach powinny być zaszczepione przeciw gruźlicy. Jest to istotne z kilku powodów.
Czytaj też: Jak odróżnić sapkę noworodka od przeziębienia?
- W Polsce na gruźlicę choruje nadal więcej osób niż wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej.
- Od wschodu graniczymy z krajami, w których zapadalność na gruźlicę (także lekooporną, czyli nie poddającą się leczeniu) jest znacznie wyższa. Należą do nich Rosja, Litwa, Białoruś czy Ukraina. Zachorowania na gruźlicę stanowią też problem dla mieszkańców Łotwy, Estonii, Bułgarii czy Rumunii.
- Najwięcej przypadków gruźlicy w Polsce wykrywa się u osób starszych, szczególnie mężczyzn, którzy mogli się nią zarazić w młodym wieku (np. w latach 50. XX wieku), gdy choroba ta była dużym problemem. Dochodzi u nich do reaktywacji zakażenia. Prątek gruźlicy może w organizmie przetrwać w stanie uśpionym i ujawnić się dopiero przy spadku odporności.
- Ryzyko zakażenia gruźlicą rośnie, ponieważ niektóre osoby chore przerywają leczenie.
- Bardziej zgrożeni zachorowaniem na gruźlicę są mieszkańcy miast. To nowe zjawisko obserwowane przez specjalistów od leczenia gruźlicy w ciągu dwóch ostatnich lat.
Polecamy: Na co szczepi się noworodki?
Kiedy ze szczepieniem noworodka przeciwko gruźlicy trzeba poczekać?
Istnieją sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia dziecka szczepienia trzeba odłożyć, np. gdy podczas porodu noworodek doznał urazu lub doszło do zakażenia, jeśli maluch ma intensywną żółtaczkę, która jest wynikiem konfliktu serologicznego. Szczepienie przeciw gruźlicy opóźnia się także, gdy dziecko urodziło się przedwcześnie (poniżej 32 tygodnia ciąży) lub z masą ciała poniżej 2000 g. Szczepionka zostanie podana w drugim miesiącu życia, razem z drugą dawką WZW B. Odkładanie szczepień, jeśli dziecko przyszło na świat w stanie dobrym, jest nieuzasadnione (czytaj: Kiedy można opóźnić szczepienia noworodka przeciw WZW B).
Boisz się autyzmu? Sprawdź, czy szczepienia mogą go wywołać?