Nie pomyl grypy z przeziębieniem. Przeziębione dziecko zwykle ma katar, boli je gardło, może kasłać i mieć niewysoką gorączkę (do 38 stopni C). Gdy choruje na grypę, gorączka jest wyższa (nawet powyżej 40 stopni C), dochodzą też bóle głowy i mięśni, dreszcze. Dziecko nie chce jeść, pić, jest zmęczone, "leje się przez ręce". Jak mu pomóc, jeśli to rzeczywiście grypa?

Reklama

1. Połóż dziecko do łóżka

Oczywiście nie może iść do żłobka czy przedszkola. Najlepiej, jeśli będzie leżeć w łóżku i jak najwięcej odpoczywać.

2. Zmierz gorączkę

Jeśli przekracza 38 stopni C, obniżaj ją, podając środki z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol, Panadol Baby) lub ibuprofenem (Ibufen, Nuforen, Ibum). Mogą być w syropie lub w czopkach. Leki z paracetamolem podaje się co 4-6 godzin (nie więcej niż 4 razy w ciągu doby). Leki z ibuprofenem można podawać co 6-8 godzin.

Zobacz także

Uwaga: dzieciom do 15. roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy (ich podawanie może spowodować zespół Reye’a. Zdarza się on rzadko, ale może spowodować uszkodzenie komórek mózgu, wątroby, a także zgon.

3. Podawaj mu duże ilości picia

To ważne, by dziecko się nie odwodniło. Najlepsza jest woda nisko- i średniosmineralizowana, herbatki owocowe.

4. Lecz katar

Do nosa zakraplaj środki nawilżające błonę śluzową nosa i ułatwiające pozbycie się wydzieliny (sól fizjologiczna, preparaty zawierające wodę morską), a jeśli to konieczne także krople na katar zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

5. Ulżyj przy kaszlu

Najczęściej na początku infekcji występuje suchy kaszel. Przy wystąpieniu suchego i męczącego kaszlu można stosować środki przeciwkaszlowe.

6. Skontaktuj się z lekarzem

To konieczne, jeśli podejrzewasz grypę u niemowlęcia. Kontakt z lekarzem jest też konieczny, gdy grypa przebiega ciężko lub istnieje ryzyko, że tak się stanie. Lekarz może zalecić wykonanie badania sprawdzającego, czy dziecko rzeczywiście ma grypę (pobiega się wymaz z gardła lub nosa i sprawdza, czy znajduje się w nim wirus grypy). Jeśli okaże się, że to grypa, lekarz może zapisać środki przeciwwirusowe. Najlepiej jeśli zostaną zastosowane najpóźniej w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Są sprzedawane na receptę, wyłącznie na zlecenie lekarza.

Uwaga: Jeśli u niemowlęcia temperatura przekracza 39 stopni C, dziecko nie chce jeść ani pić lub dołączają się inne objawy (wymioty, biegunka), jak najszybciej musisz jechać z nim do szpitala lub wezwać pogotowie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama