Mierzenie temperatury musi być precyzyjne, bo od wyniku zależy, czy podamy dziecku leki przeciwgorączkowe albo czy niezbędna będzie konsultacja lekarza. Dlaczego jednak pomiary często różnią się, mimo że mierzysz temperaturę w krótkich odstępach czasu? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Reklama

Błędy przy mierzeniu temperatury u dzieci

Do mierzenia temperatury potrzebujesz dobrego termometru: bezdotykowego, rtęciowego lub na podczerwień. Od rodzaju termometru zależy miejsce pomiaru oraz sposób, w jaki będziesz interpretować wynik.

Najczęstsze błędy podczas mierzenia temperatury:

  • mierzenie temperatury w nieodpowiednich miejscach (np. termometr elektroniczny nie nadaje się do pomiaru w uchu, a termometrem bezdotykowym mierzymy temperaturę tylko na czole)
  • mierzenie temperatury w złej odległości (termometr bezdotykowy trzymaj maksymalnie 5 cm od środkowej części czoła)
  • zła interpretacja wyniku (prawidłowa temperatura jest inna w różnych miejscach, np. pod pachą zdrowego dziecka uzyskasz wynik ok. 36,6 stopni C, ale u tego samego dziecka temperatura w odbycie będzie wynosić ok. 37,1 stopnia C)

Gdzie mierzyć temperaturę u dziecka?

Mierzenie temperatury pod pachą. Termometr trzeba trzymać pod pachą i w tym czasie przyciskać go ramieniem. Prawidłowa temperatura w tym miejscu to ok. 36,6 stopni C. Temperatura powyżej 37,5 stopni C oznacza gorączkę. Metoda sprawdza się u dzieci od 4. roku życia.

Mierzenie temperatury w ustach. Przed pomiarem koniecznie zdezynfekuj termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym. Potem opłucz go wodą. Końcówkę termometru włóż pod język, temperaturę mierz przy zamkniętych ustach.

Mierzenie temperatury w odbycie. Pomiar jest tam najdokładniejszy, zaleca się go zwłaszcza małym dzieciom, które nie umieją utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura to ok. 37,1 stopni C. Dopiero jej wzrost powyżej 38 stopni C wskazuje na gorączkę.

Zobacz także

Mierzenie temperatury w uchu. Termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Zakresy temperatur są podobne jak przy pomiarze w odbycie, a więc niepokojący jest skok ponad 38 stopni C.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama