gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano). 

Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza.

Spis treści:

 1. Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt
 2. Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru 
 3. Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt?
 4. Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt?
 5. Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza?

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt

Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak od 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu.

Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem. 

Podwyższona temperatura ciała u niemowląt

Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38°C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u niemowlęcia również po szczepieniu.

Wysoka temperatura u niemowląt

Jeśli niemowlę ma temperaturę wyższą niż 38°C, to znaczy, że ma gorączkę. Taka temperatura w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka wymaga natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Nie czekaj na bardziej sprzyjające okoliczności, np. do rana, jeśli dziecko gorączkuje wieczorem albo w nocy.

Jeśli dziecko ma od 3 do 6 miesięcy i temperaturę wyższą niż 38,5°C również konieczna jest wizyta u lekarza. U starszego dziecka niż półroczne gorączkę można przez kilka dni leczyć w domu.

Gorączka u noworodka lub młodszego niemowlaka bywa objawem infekcji, która może się szybko rozszerzyć. Może być konieczna wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu. Lekarz zadecyduje, co robić i jakie leki podać.

Gorączka u niemowląt może być spowodowana:

 • infekcją wirusową;
 • infekcją bakteryjną;
 • przegrzaniem;
 • stresem. 


Objawy wysokiej temperatury u niemowląt:

 • rozpalenie policzków, czoła, pleców;
 • rumieńce;
 • załzawione oczka;
 • biegunka;
 • wymioty;
 • płaczliwość;
 • przyspieszony oddech;
 • brak ochoty na zabawę;
 • brak apetytu.
Pamiętaj! To bardzo ważne, by prawidłowa temperatura ciała noworodka i niemowlęcia była stale utrzymana. Nie można dopuścić do tego, by dziecko się przegrzało (nie można ubierać go zbyt ciepło) lub wychłodziło (np. podczas spaceru). Trzeba także zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym znajduje się maluch – w dzień nie powinna przekraczać 22°C, w nocy nie może spadać poniżej 18°C. Ważne jest również, by nie wystawiać dziecka zbyt długo na słońce.

Czasami występuje także gorączka u niemowlaka po szczepieniu. Z reguły nie jest to powód do niepokoju. W ten sposób organizm dziecka reaguje na drobnoustroje, które dostały się do niego razem ze szczepionką. 

Niska temperatura u niemowląt

Jeśli temperatura ciała dziecka mieści się w zakresie od 36°C do 36,5°C – mamy do czynienia z obniżoną temperaturą ciała. Przyczyny mogą być bardzo różne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pomiar temperatury został przeprowadzony w odpowiedni sposób. O niskiej temperaturze u niemowlęcia mówimy, gdy termometr pokazuje wartości poniżej 35°C. To może być oznaką hipotermii, która zagraża życiu i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru

Temperaturę u niemowląt można zmierzyć: 

 • W pupie. Przed zmierzeniem temperatury posmaruj kremem końcówkę termometru elektronicznego. Ułóż dziecko na pleckach, a następnie unieś do góry jego nóżki (pozwoli to rozluźnić mięśnie pośladków).
 • W uchu. Robi się to za pomocą termometrów dousznych na podczerwień.
 • Na czole. Do mierzenia temperatury u dziecka na czole wykorzystuje się termometry na podczerwień.


U noworodków nie praktykuje się mierzenia temperatury pod pachą lub w ustach, ponieważ wynik może być zbyt mało dokładny. 

Pamiętaj, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5°C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38°C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5°C. 

W sklepach i aptekach nie znajdziesz już termometrów, które pamiętasz z dzieciństwa. Unijna dyrektywa zakazała ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.

Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt?

Temperaturę u niemowlaka powinno się  mierzyć minimum dwa razy dziennie – między godziną 7.00 a 9.00 oraz między 16.00 i 18.00. Jeżeli maluch będzie miał podwyższoną temperaturę – zalecane jest mierzenie jej co 6 godzin. Należy jednak pamiętać, że czasami naturalnie może być ona podwyższona lub obniżona. Temperatura ciała niemowlaka jest najniższa w godzinach porannych, a najwyższa po południu.

Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt?

Temperaturę u niemowląt można zbijać, gdy przekroczy 38,5°C.

 • podaj lek na gorączkę odpowiedni do wieku dziecka (czytaj niżej)
 • podawaj dziecku duże ilości picia (pokarm z piersi, woda). Gorączkujące dziecko powinno więcej pić, by nie doszło do odwodnienia.
 • powieś na poręczy łóżeczka zmoczone w zimnej wodzie pieluszki tetrowe: ułatwi to dziecku oddychanie, gdyż w powietrzu będzie więcej wilgoci;
 • dotykaj zmoczoną w letniej wodzie pieluszką nóżek i rączek dziecka. Zrób mu zimne okłady: na rączki, nóżki, czoło;
 • możesz włożyć dziecko do wanienki z wodą: temperatura wody powinna być o 1-2°C niższa od temperatury ciała dziecka. Dziecko może pobyć w wanience kilka minut.


U niektórych dzieci leki na gorączkę można podać przy nieco niższej temperaturze, jeśli widzimy, że dziecko bardzo źle się czuje.

Jakie leki podawać na podwyższoną temperaturę u niemowląt?

Jeśli niemowlę pierwszy raz ma gorączkę, warto upewnić się u lekarza, jaki lek mu podać. Taka ostrożność to konieczność, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące. Zwykle niemowlętom do 3. miesiąca życia podaje się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, np. Pedicetamol, Calpol, Efferalgan, Apap, Panadol Baby. Jeśli dziecko skończyło 3 miesiące, możesz mu też podać lek z ibuprofenem, np. Ibum, Nurofen.

Lek przeciwgorączkowy musi być dostosowany do wieku dziecka oraz jego wagi. Zalecanej dawki leku nie można przekraczać, bo to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie maluszka. Z kolei za mała dawka leku może spowodować, że lek nie podziała i gorączka nie spadnie. Noworodkowi wygodnie jest podać lek w postaci czopka. Wyklucza to możliwość zakrztuszenia się czy wywołania wymiotów. 

Uwaga: małemu dziecku nie podawaj aspiryny, ponieważ może ona powodować zespół Reye'a. Aspirynę wolno podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy 12 lat.

Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:

 • gorączkuje noworodek
 • twoje dziecko ma mniej niż 3 miesięcy i temperaturę 38°C;
 • twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i temperaturę 38,5°C;
 • gorączka u starszego niemowlęcia trwa dłużej niż 3 dni;
 • leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury;
 • niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem;
 • gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka);
 • dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki.
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki gorączkowe, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu. Natychmiast wezwij pogotowie.

Zobacz także: 

Objawy ząbkowania
Adobe Stock
Rozwój
Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! Kiedy dzieci ząbkują i co podać na ból dziąseł?
Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto znaleźć przyczynę problemu, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wkłada wtedy wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Bez problemu rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle. A co z nietypowymi objawami lub tymi, które rodzice mylnie biorą za objawy ząbkowania? Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt Nietypowe objawy ząbkowania: katar, kaszel, wysypka Czy gorączka jest objawem ząbkowania? Czy biegunka jest objawem ząbkowania? Co podać dziecku na ząbkowanie? Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Zgodnie z kalendarzem ząbkowania pierwszy ząb na ogół pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząb. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia ząbkowanie powinny się skończyć – u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci – mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć. To, ile trwa ząbkowanie , jest kwestią indywidualną. Cały proces ząbkowania zajmuje zwykle ok. 1,5 roku do 2 lat. Wyrzynanie się pojedynczego zęba może trwać do tygodnia, jednak objawy pojawiają się już wcześniej. Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Ząbkowanie u niemowlaka to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak rozpoznać ząbkowanie? U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw...

co na ospę
Fotolia
Zdrowie
Co na ospę u dziecka [co na gorączkę, na swędzenie, na gardło przy ospie]
Co na ospę u dziecka – wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, chcąc pomóc swojemu dziecku i przynieść mu ulgę w czasie choroby. Sprawdź, co stosować na gardło, gorączkę i swędzenie przy ospie.

Co na ospę u dziecka? Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Jest jednak kilka sposobów, by zmniejszyć dyskomfort malucha. Musisz też wiedzieć, jakie leki można podawać w trakcie tej choroby, a czego należy się wystrzegać. Ospa wietrzna to choroba zakaźna. Pierwsze objawy łatwo pomylić z przeziębieniem: dziecko po prostu źle się czuje, zaczyna gorączkować, boli je głowa lub brzuch. Wkrótce jednak na całym ciele pojawiają się charakterystyczne krostki, które okropnie swędzą, a nawet bolą. Spis treści:  Co na ospę u dziecka: leki Co na gorączkę przy ospie? Co na swędzenie przy ospie? Co na gardło przy ospie? Co podać dziecku na kaszel przy ospie? Co na ospę u dziecka: zapobieganie Jak można zarazić się ospą? Jakie są objawy ospy wietrznej? Gdzie pojawia się wysypka podczas ospy? Czy dziecko może zachorować na ospę 2 razy? Czy po ospie wietrznej są powikłania? Co na ospę u dziecka: leki Czy są leki na ospę? Tak, na przykład Heviran lub Acyklovir, które działają przeciwwirusowo, mogą złagodzić objawy ospy u dziecka , a także sprawić, że będzie trwała ona krócej. Ważne jednak, by podać je w ciągu doby od pojawienia się pierwszych objawów. Jeśli choroba już się rozwinie, leki na ospę nie zadziałają! Pamiętaj, że decyzję o podaniu leku musi podjąć lekarz! Ospę leczy się poprzez obniżanie gorączki, a także łagodzenie świądu. Lekarz może zapisać dziecku także leki przeciwhistamionowe lub uspokajające (pomogą dziecku spokojnie przespać noc).  Co na gorączkę przy ospie? Jeśli dziecko ma gorączkę, podawaj mu leki obniżające temperaturę – to bardzo poprawi jego samopoczucie. Powinny to być preparaty z paracetamolem. Przy ospie nie wolno podawać środków z ibuprofenem! Może on zwiększać ryzyko powikłań skórnych po ospie. Zobacz, czym różnią się...

trzydniówka
Adobe Stock
Zdrowie
Trzydniówka u dzieci: objawy i leczenie gorączki trzydniowej, zdjęcia wysypki
Trzydniówka u dzieci, czyli rumień nagły lub gorączka trzydniowa, to choroba, której objawem jest charakterystyczna wysypka. Pojawia się kilka dni po gorączce i samoistnie zanika. Trzydniówkę leczy się wyłącznie objawowo.

Trzydniówka u dzieci to infekcja, na którą najczęściej chorują maluchy między 6. a 36. miesiącem życia. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa . Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy temperatura spada, na tułowiu i twarzy pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Najczęściej trzydniówka u dzieci nie daje groźnych powikłań. Spis treści: Przyczyny trzydniówki u dzieci Objawy trzydniówki u dzieci Przebieg trzydniówki u dzieci Leczenie trzydniówki u dzieci Trzydniówka u dzieci – ile razy może wystąpić? Trzydniówka u dzieci a spacer Trzydniówka u dzieci planowane szczepienie Trzydniówka u dzieci – powikłania Przyczyny trzydniówki u dzieci Trzydniówka jest infekcją wirusową wywoływaną przez wirusa HHV-6 , a czasem przez wirusa HHV-7. Są to wirusy herpes typu 6, które należą do ósmej rodziny herpeswirusów. Powodują one tzw. przetrwałe zakażenia u ludzi. Do zakażenia wirusem HHV-6 dochodzi wskutek kontaktu z osobą zakażoną bezobjawową, a dokładniej poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej , rzadziej przez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzielinami zakażonego. Zakażona osoba najsilniej zaraża tuż przed i tuż po wystąpieniu objawów choroby, gdyż wtedy jest największa kumulacja wirusa w ślinie i wydzielinach. Wirus HHV-6 jest wrażliwy na kwasy (np. kwas żołądkowy) oraz na działanie zwykłych środków dezynfekujących. Objawy trzydniówki u dzieci Typowe objawy trzydniówki to: faza gorączkowa : – wysoka gorączka nawet ponad 40°C, trwająca od 3 do 5 dni; – złe ogólne samopoczucie; – drażliwość; – mogą pojawić się łagodne objawy ze strony dróg oddechowych, jak czerwone gardło, katar lub kaszel, a także ból...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj