gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano). 

Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza.

Spis treści:

 1. Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt
 2. Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru 
 3. Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt?
 4. Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt?
 5. Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza?

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt

Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak od 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu.

Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem. 

Podwyższona temperatura ciała u niemowląt

Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38°C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u niemowlęcia również po szczepieniu.

Wysoka temperatura u niemowląt

Jeśli niemowlę ma temperaturę wyższą niż 38°C, to znaczy, że ma gorączkę. Taka temperatura w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka wymaga natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Nie czekaj na bardziej sprzyjające okoliczności, np. do rana, jeśli dziecko gorączkuje wieczorem albo w nocy.

Jeśli dziecko ma od 3 do 6 miesięcy i temperaturę wyższą niż 38,5°C również konieczna jest wizyta u lekarza. U starszego dziecka niż półroczne gorączkę można przez kilka dni leczyć w domu.

Gorączka u noworodka lub młodszego niemowlaka bywa objawem infekcji, która może się szybko rozszerzyć. Może być konieczna wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu. Lekarz zadecyduje, co robić i jakie leki podać.

Gorączka u niemowląt może być spowodowana:

 • infekcją wirusową;
 • infekcją bakteryjną;
 • przegrzaniem;
 • stresem. 


Objawy wysokiej temperatury u niemowląt:

 • rozpalenie policzków, czoła, pleców;
 • rumieńce;
 • załzawione oczka;
 • biegunka;
 • wymioty;
 • płaczliwość;
 • przyspieszony oddech;
 • brak ochoty na zabawę;
 • brak apetytu.
Pamiętaj! To bardzo ważne, by prawidłowa temperatura ciała noworodka i niemowlęcia była stale utrzymana. Nie można dopuścić do tego, by dziecko się przegrzało (nie można ubierać go zbyt ciepło) lub wychłodziło (np. podczas spaceru). Trzeba także zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym znajduje się maluch – w dzień nie powinna przekraczać 22°C, w nocy nie może spadać poniżej 18°C. Ważne jest również, by nie wystawiać dziecka zbyt długo na słońce.

Czasami występuje także gorączka u niemowlaka po szczepieniu. Z reguły nie jest to powód do niepokoju. W ten sposób organizm dziecka reaguje na drobnoustroje, które dostały się do niego razem ze szczepionką. 

Niska temperatura u niemowląt

Jeśli temperatura ciała dziecka mieści się w zakresie od 36°C do 36,5°C – mamy do czynienia z obniżoną temperaturą ciała. Przyczyny mogą być bardzo różne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pomiar temperatury został przeprowadzony w odpowiedni sposób. O niskiej temperaturze u niemowlęcia mówimy, gdy termometr pokazuje wartości poniżej 35°C. To może być oznaką hipotermii, która zagraża życiu i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru

Temperaturę u niemowląt można zmierzyć: 

 • W pupie. Przed zmierzeniem temperatury posmaruj kremem końcówkę termometru elektronicznego. Ułóż dziecko na pleckach, a następnie unieś do góry jego nóżki (pozwoli to rozluźnić mięśnie pośladków).
 • W uchu. Robi się to za pomocą termometrów dousznych na podczerwień.
 • Na czole. Do mierzenia temperatury u dziecka na czole wykorzystuje się termometry na podczerwień.


U noworodków nie praktykuje się mierzenia temperatury pod pachą lub w ustach, ponieważ wynik może być zbyt mało dokładny. 

Pamiętaj, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5°C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38°C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5°C. 

Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt?

Temperaturę u niemowlaka powinno się  mierzyć minimum dwa razy dziennie – między godziną 7.00 a 9.00 oraz między 16.00 i 18.00. Jeżeli maluch będzie miał podwyższoną temperaturę – zalecane jest mierzenie jej co 6 godzin. Należy jednak pamiętać, że czasami naturalnie może być ona podwyższona lub obniżona. Temperatura ciała niemowlaka jest najniższa w godzinach porannych, a najwyższa po południu.

Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt?

Temperaturę u niemowląt można zbijać, gdy przekroczy 38,5°C.

 • podaj lek na gorączkę odpowiedni do wieku dziecka (czytaj niżej)
 • podawaj dziecku duże ilości picia (pokarm z piersi, woda). Gorączkujące dziecko powinno więcej pić, by nie doszło do odwodnienia.
 • powieś na poręczy łóżeczka zmoczone w zimnej wodzie pieluszki tetrowe: ułatwi to dziecku oddychanie, gdyż w powietrzu będzie więcej wilgoci;
 • dotykaj zmoczoną w letniej wodzie pieluszką nóżek i rączek dziecka. Zrób mu zimne okłady: na rączki, nóżki, czoło;
 • możesz włożyć dziecko do wanienki z wodą: temperatura wody powinna być o 1-2°C niższa od temperatury ciała dziecka. Dziecko może pobyć w wanience kilka minut.


U niektórych dzieci leki na gorączkę można podać przy nieco niższej temperaturze, jeśli widzimy, że dziecko bardzo źle się czuje.

Jakie leki podawać na podwyższoną temperaturę u niemowląt?

Jeśli niemowlę pierwszy raz ma gorączkę, warto upewnić się u lekarza, jaki lek mu podać. Taka ostrożność to konieczność, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące. Zwykle niemowlętom do 3. miesiąca życia podaje się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, np. Pedicetamol, Calpol, Efferalgan, Apap, Panadol Baby. Jeśli dziecko skończyło 3 miesiące, możesz mu też podać lek z ibuprofenem, np. Ibum, Nurofen.

Lek przeciwgorączkowy musi być dostosowany do wieku dziecka oraz jego wagi. Zalecanej dawki leku nie można przekraczać, bo to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie maluszka. Z kolei za mała dawka leku może spowodować, że lek nie podziała i gorączka nie spadnie. Noworodkowi wygodnie jest podać lek w postaci czopka. Wyklucza to możliwość zakrztuszenia się czy wywołania wymiotów. 

Uwaga: małemu dziecku nie podawaj aspiryny, ponieważ może ona powodować zespół Reye'a. Aspirynę wolno podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy 12 lat.

Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:

 • gorączkuje noworodek
 • twoje dziecko ma mniej niż 3 miesięcy i temperaturę 38°C;
 • twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i temperaturę 38,5°C;
 • gorączka u starszego niemowlęcia trwa dłużej niż 3 dni;
 • leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury;
 • niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem;
 • gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka);
 • dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki.
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki gorączkowe, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu. Natychmiast wezwij pogotowie.

Zobacz także: 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA