Reklama

Czyszczenie nosa przy katarze jest ważne. Wydzieliny trzeba się pozbyć, bo utrudnia oddychanie, jedzenie, spanie, zabawę. Zakatarzony malec oddycha przez usta, a do gardła dostaje się powietrze zbyt chłodne i nieoczyszczone. Wtedy do kataru szybko dołącza się zapalenie gardła, a infekcja może się rozszerzyć na dolne drogi oddechowe.

Reklama

Niewydmuchiwany do końca katar często prowadzi do zapalenia ucha. Wydzielina jest też świetną pożywką dla bakterii, dlatego gdy zalega w drogach oddechowych, szybko się one namnażają. A więc nos trzeba czyścić. A żaden, nawet najlepszy, aspirator nie zrobi tego tak dobrze jak dziecko!

Nauka dmuchania nosa przez zabawę

Już półtoraroczne dziecko możesz uczyć samodzielnego czyszczenia noska. Najlepiej rozpocząć naukę, gdy dziecko nie ma infekcji. Najpierw zaproponuj zdmuchiwanie ustami palących się świeczek (uważaj tylko, by smyk się nie oparzył), robienie baniek mydlanych. Dziecko chętnie zagra też w dmuchaną piłkę nożną (stół może być boiskiem, a piłką – papierowa kulka). Gdy jesteś pewna, że dziecko już wie, o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj mu takie same zabawy, tylko z wypuszczaniem powietrza przez nos. Potem wytłumacz, że w czasie kataru też trzeba wydmuchiwać nos, bo inaczej dłużej się choruje. Od początku ucz dziecko prawidłowego czyszczenia: najpierw zatykaj jedną dziurkę nosa i proś, by malec dmuchał, a potem to samo zrób z drugą dziurką. Wtedy rzeczywiście dziecko skutecznie pozbędzie się wydzieliny.

Zakatarzone dziecko

Gdy dziecko jest zakatarzone, podaj mu do nosa po kropelce soli fizjologicznej (lub preparat wody morskiej). Rozrzedzisz w ten sposób wydzielinę, co ułatwi jej wydmuchanie. Potem posadź dziecko na swoich kolanach, weź jednorazowe chusteczki higieniczne, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnął. Później to samo zrób z drugą dziurką. Jeśli dziecko dmucha zbyt słabo, powiedz, by zrobił to mocniej. Na dzieci działają słowa typu: „Dmuchnij tak, jakbyś bardzo chciał, żeby ten katar szybko zniknął i byśmy mogli iść na plac zabaw” (lub coś innego, o czym wiesz, że dziecko na tym zależy). Pamiętaj, że dziecko będzie chętniej czyścić nos, jeśli przekona się, że to rzeczywiście przynosi efekty (to znaczy przynosi mu ulgę w oddychaniu).

Gdy dziecko nie chce czyścić nosa

Zdarzają się czterolatki – ba, nawet zerówkowicze! – które twierdzą, że nie potrafią same czyścić noska. Co wtedy? Warto w czasie wizyty u lekarza (po zbadaniu) poprosić doktora, żeby kazał dziecku wydmuchać nos. Zwykle wtedy okazuje się, że to naprawdę żaden problem...

Pomocne sposoby w nauce dmuchania noska

Dziecku łatwiej będzie wydmuchać wydzielinę, jeśli nie jest ona gęsta i nie zatyka nosa. Dlatego:

  • Podawaj dużo picia (wodę, herbatki owocowe, ziołowe).
  • Kilka razy dziennie wpuszczaj do noska preparat wody morskiej lub sól fizjologiczną.
  • Pilnuj, by pokój był dobrze nawilżony. Gdy grzeją kaloryfery, pamiętaj, by wlewać wodę do nawilżaczy.
  • Skrzydełka nosa smaruj maścią majerankową. Ułatwi to maluszkowi oddychanie.
Reklama

Zobacz też: Dlaczego dzieci mają katar? 15 faktów o katarze

Reklama
Reklama
Reklama