Reklama

W życiu rodziny przychodzi moment, kiedy rodzice i dzieci zadają sobie pytanie, jak wyrwać mleczaka. Mocno rozchwiany ząb, który trzyma się już dosłownie na strzępku tkanki, można z łatwością i szybko wyrwać. Czasami jednak lepiej nie robić tego samemu. Sprawdź, kiedy trzeba iść do specjalisty, a kiedy można zastosować domowe sposoby na wyrwanie zęba mlecznego.

Reklama

Czy wyrywać ruszające się zęby mleczne?

Ruszający się ząb mleczny może pozostawać w buzi dziecka całymi tygodniami. Nie trzeba go od razu wyrywać. Jeśli ząb nie przyprawia dziecku kłopotów – nie boli, nie drażni dziąsła podczas jedzenia – nie ma się co spieszyć z jego wyrywaniem.

Jeśli dziecko zgłasza, że ruszający się mleczak mu dokucza, warto go usunąć. Można to zrobić samodzielnie w domu lub u stomatologa. Do dentysty lepiej dziecko zaprowadzić, gdy ząb dokucza, ale słabo się rusza. W takiej sytuacji wyrywanie zęba domowymi sposobami byłoby bardzo bolesne. Stomatolog znieczuli okolicę mleczaka i usunie go, nie przyprawiając dziecka o cierpienie i chroniąc pozostałe zęby mleczne. Do znieczulenia stomatolog może użyć komputera zamiast strzykawki!

Sposoby na wyrwanie zęba mlecznego

Wyrywanie zęba mlecznego może być dla dziecka przygodą lub traumatycznym przeżyciem. Warto zadbać, aby nie stało się tym drugim. Dlatego American Dental Association, jedna z największych organizacji stomatologicznych na świecie, opracowała poradnik, jak bezstresowo wyrwać mleczaka:

  • należy odwrócić uwagę dziecka i zastosować element zabawy,
  • dziecko musi wyrazić zgodę na wyrwanie zęba,
  • dziecko nie może się bardzo bać,
  • ząb musi się bardzo mocno ruszać.

Jeśli powyższe warunki uda się spełnić, jest szansa, że wyrywanie mleczaka będzie dla dziecka przygodą, nawet jeśli przyprawi je o trochę bólu.

Najbezpieczniejszy sposób wyrwania mleczaka to sposób higieniczny. Jeśli dziecko paluszkami pociąga ząb, trzeba pilnować, aby często myło ręce. W przypadku użycia nitki najpierw warto ją zdezynfekować na końcu, który zostanie dowiązany do mleczaka. Drugi koniec nitki można dać dziecku do ręki, jeśli samo chce wyrwać ząbek. Usuwaniem mleczaka może się zając rodzic, jeśli dziecko boi się samo pociągnąć za nitkę. Przed pociągnięciem warto zapytać, czy dziecko jest gotowe, odliczyć: 3, 2, 1... i zdecydowanym, krótkim ruchem pociągnąć za nitkę. Podobnie można postąpić, jeśli dziecko woli, aby rodzic swoimi palcami wyrwał mleczaka. Wtedy można chwycić ząbek przez jałową gazę i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go. Po usunięciu mleczaka dziecko powinno przepłukać usta czystą wodą lub płukanką antybakteryjną.

Jak szybko wyrwać mleczaka?

Sposób z nitką i klamką to przeszłość. Ze starych sposobów pozostała tylko nitka. Teraz stosuje się nowe technologie i bardziej spektakularne sposoby na wyrywanie zęba mlecznego – równie kreatywne, co kontrowersyjne... Oto one:

  • Uwiązany na nitce ząb przywiązuje się do pocisku pistoletu Nerf i… wystrzeliwuje pocisk.
  • To samo można zrobić, używając łuku i strzały – to do niej trzeba uwiązać mleczaka.
  • Ledwo trzymający się mleczak może też odlecieć… z dronem! Znowu konieczne jest wiązanie mleczaka.
  • Zamiast drona można wykorzystać samochodzik zdalnie sterowany.
  • Tata albo mama jeździ na motocyklu? Mleczaka może wyrwać motocykl, jeśli uwiążecie go do niego za pomocą mocnej nitki. Samochód też może być.
  • Nitkę można uwiązać do obroży psa, a potem psa zawołać, aby odbiegł od dziecka.

Są to metody efektowne i mogą być skuteczne, jednak przed ich zastosowaniem lepiej skonsultować się z dentystą, aby nie wyrządzić dziecku krzywdy! Czasem kreatywność i bezpieczeństwo nie idą w parze.

Poniżej filmik pokazujący próby wyrwania zęba (i to wcale nie tak bardzo rozchwianego!) za pomocą pocisku Nerf i drona:

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama