ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko
Adobe Stock
Zdrowie

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?

To, ile zębów mlecznych mają zdrowe dzieci, zależy od ich wieku. Mleczaki kształtują się już w życiu płodowym, ale zanim wyrżną się z dziąseł, mija trochę czasu. Pierwsze pojawiają się dolne jedynki i następuje to zwykle między 6 a 7 miesiącem życia. A ile zębów składa się na komplet mleczaków? Sprawdź!

Zdrowe dziecko może mieć maksymalnie 20 zębów mlecznych. Wszystkie są widoczne, gdy dziecko skończy 33 miesiąc życia, czyli jeszcze przed 3 urodzinami.

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

Mleczaki u dziecka

Na komplet mleczaków u dziecka składają się:

  • 2 jedynki dolne – wyrastają jako pierwsze zęby mleczne;
  • 2 jedynki górne – pojawiają się po dolnych;
  • 2 dwójki górne – wyrastają po jedynkach;
  • 2 dwójki dolne – pojawiają się po dwójkach górnych;
  • 2 trójki górne i 2 trójki dolne – rosną w podobnym czasie po dwójkach;
  • 2 czwórki górne i 2 czwórki dolne – pojawiają się między 13 a 19 miesiącem życia;
  • 2 piątki dolne i 2 piątki górne – wyrastają dopiero między 23 a 33 miesiącem życia.


Ile zębów ma dziecko
Adobe Stock

Zęby mleczne u dziecka. Rys. Adobe Stock


Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy wyrastają poszczególne mleczaki, sprawdź kalendarz ząbkowania. Nie martw się, jeśli maluchowi zęby rosną później niż innym dzieciom – może będą zdrowsze, bo krócej będą narażone na próchnicę? Oby!

Ile zębów mają dzieci?

Zwykle do 5-6 roku życia dzieci mają 20 zębów – wszystkie zęby są mleczakami. W każdym łuku zębowym jest 5 zębów, czyli po 10 w szczęce i 10 w żuchwie. W 6 roku życia dzieciom wyrastają szóstki – to już są zęby stałe, których organizm nie wymieni na nowe zdrowe zęby, więc trzeba o nie naprawdę uczciwie dbać. 

Mleczaki zaczynają się wymieniać na zęby stałe od 6-7 roku życia i wypadają aż do 10-12 roku życia. Dlatego nie ma reguły, która określiłaby, ile zębów ma dziecko, gdy ma 6-12 lat. W tym przedziale czasu następuje bowiem wypadanie kolejnych mleczaków, a w międzyczasie wyrastają zęby stałe. Wiadomo jednak, że ok. 13 roku życia dziecko powinno mieć już pełne stałe uzębienie, czyli 28 zębów – po 7 w każdym łuku zębowym, czyli po 14 w szczęce i w żuchwie. Ósemki mogą, ale nie muszą wyrosnąć, a jeśli rosną to z dużym opóźnieniem – między 17 a 25 rokiem życia.

Sprawdź także:

Pasta z fluorem
AdobeStock
Pielęgnacja
Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Pasta z fluorem wydaje się najlepszym rozwiązaniem w profilaktyce jamy ustnej, nawet u dzieci. Pojawiają się jednak opinie, że fluor w paście jest szkodliwy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk , kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej tłumaczy, dlaczego warto wybierać pasty z fluorem i jak je stosować, by były bezpieczne. Spis treści: Czy pasta z fluorem jest szkodliwa? Na co zwracać uwagę, kupując pastę do zębów? Jaka ilość pasty z fluorem jest bezpieczna dla dziecka? Czy pasta z fluorem jest szkodliwa? „Fluor, tak jak i witaminy, wiele różnych leków lub innych związków mineralnych, jeżeli będzie stosowany w nadmiarze, może być szkodliwy . Tak jak i witamina A czy każda inna” – stwierdza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ważne jest jednak, aby dla zdrowia zębów dziecka dawać mu pastę zawierającą fluor, ale w odpowiedniej ilości. Stosowanie past z fluorem zgodnie z zasadami, które przedstawili polscy naukowcy, a także Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej oraz Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej, jest z całą pewnością bezpieczne. Ekspertka podkreśla, że „jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia”, że fluor zaszkodzi zębom. Wpływ fluoru na zęby jest bardzo cenny, jeżeli chodzi o zapobieganie próchnicy . Na co zwracać uwagę, kupując pastę do zębów? Zdaniem ekspertki najważniejsze jest to, by  „pasta do zębów zawierała 1000 części na milion fluoru (1000 ppm) ”.  Nie ma znaczenia, jaki to będzie związek. „Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego. Ważne jest stężenie” – podkreśla profesor. Jaka ilość pasty z fluorem jest bezpieczna dla dziecka? Dr hab....

komórki macierzyste w zębach mlecznych
AdobeStock
Aktualności
Apel do rodziców: nie wyrzucajcie mleczaków!
Do tej pory zostawialiśmy je na pamiątkę pierwszych zębów naszych dzieci. Teraz są o wiele poważniejsze powody, aby je zatrzymać.

Według naukowców nie powinno się wyrzucać zębów mlecznych dziecka, ponieważ są cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystane w stomatologii. Odkryto komórki macierzyste w zębach Do tej pory rodzice korzystali z możliwości deponowania krwi pępowinowej , która jest cennym źródłem komórek macierzystych. Uzyskane w ten sposób komórki wykorzystuje się najczęściej do leczenia chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniak, szpiczak mnogi.     Okazuje się, że także pierwsze zęby dzieci mogą być źródłem komórek macierzystych. Stąd zalecenie lekarzy, aby zębów maluszków nie wyrzucać. Zamiast plomby wypełnienie z komórek macierzystych Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że komórka macierzysta może wytwarzać zębinę w zepsutych zębach . Zamiast uzupełniania ubytku zwykłym wypełnieniem, stomatolodzy będą mogli podawać lek na bazie komórek macierzystych, regenerujące zębinę. Trwają laboratoryjne badania nad takim lekiem.   "Wiemy, że komórki z miazgi zęba u dziecka lub zębów mądrości mają zdolność tworzenia zębiny i miazgi i mogą mieć zdolność tworzenia kości” – powiedziała dr Pamela Robey z amerykańskiego National Institute of Dental and Craniofacial Research. Moc regeneracji w komórkach Komórki macierzyste krwi rosną i rozwijają się w podobnej do gąbki części kości zwanej szpikiem kostnym. Są niezwykle cenne. Mają wielki potencjał, gdyż mogą się namnażać i przekształcać w inne dowolne komórki, pomagając organizmowi w pokonaniu choroby. Dają początek wszystkim komórkom organizmu. Komórki macierzyste mogą naprawić i zastąpić różne tkanki i narządy i właśnie ze względu na swoje zdolności regeneracyjne, mają ogromny potencjał w leczeniu nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Teraz okazuje się, że...

szczoteczki elektryczne dla dzieci
Adobe Stock
Pielęgnacja
Szczoteczki elektryczne dla dzieci: lepsze wibrujące czy soniczne? (7 najlepszych modeli już od 18 zł!)
Szczoteczka elektryczna dla dzieci myje zęby szybko i skutecznie. Najlepsze są szczoteczki z obrotową końcówką oraz elektryczne szczoteczki soniczne. Wszystkie mają atrakcyjny dla dziecka wygląd i zachęcają do regularnego mycia zębów. Polecamy najlepsze modele szczoteczek.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci dzielą się na wibrujące, z obrotową główką lub soniczne. Są o wiele skuteczniejsze niż manualne, a ich atrakcyjny wygląd zachęca dziecko do regularnego szczotkowania. Przy wyborze elektrycznej szczoteczki dla dziecka kieruj się nie tylko ceną i wyglądem, ale też oznaczeniem wiekowym i sposobem ładowania (w sklepach dostępne są szczoteczki dla dzieci na baterie lub ładowane przez gniazdko). Spis treści: Rodzaje szczoteczek elektrycznych dla dzieci Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać dla dziecka? Szczoteczki elektryczne dla dzieci - RANKING Szczoteczka Firefly, 18 zł Oral-B Kraina Lodu, 30 zł Bajkowa Oral-B, 40 zł Oral-B Genius X 20000N, 799 zł Soniczna Vitammy Smile, 48 zł Soniczna Meriden Kiddy, 49 zł LOL Surprise, 68 zł Rodzaje szczoteczek elektrycznych dla dzieci Szczoteczki elektryczne dla dzieci mogą być zasilane bateriami, najczęściej typu AAA, lub ładowane z gniazdka. Zasada ich działania bywa różna. W sklepach znajdziesz trzy typy tego typu urządzeń: szczoteczki elektryczne wibrujące szczoteczki elektryczne z obrotową końcówką szczoteczki soniczne Wibrujące szczoteczki elektryczne dla dzieci Ich główka nie obraca się, a jedynie drga z wysoką częstotliwością . Dzięki temu czyszczą zęby dziecka lepiej niż zwykłe szczoteczki manualne, ale trzeba powiedzieć jasno: nie jest to najskuteczniejsza technologia. Ich zaletą jest to, że są lekkie i tanie. Nie wymienia się w nich końcówek, więc po pewnym czasie trzeba urządzenie wyrzucić i kupić nowe. Szczoteczki elektryczne dla dzieci z obrotową końcówką Często mają wymienne końcówki. Umieszczone w nich włosie tworzy kształt koła. Po włączeniu końcówka wykonuje trzy ruchy: obrotowe, pulsacyjne i oscylacyjne . To sprawia, że zęby są czyszczone dużo intensywniej niż wtedy, gdy dziecko korzysta...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz