Te krostki to z alergii czy przegrzania? A katar – z uczulenia czy przeziębienia? Zobacz sama, kiedy naprawdę warto iść ze szkrabem do alergologa.

Reklama

Test - Sprawdź, czy Twoje dziecko jest alergikiem

Coraz częściej małe dzieci mają alergię – alarmują lekarze. To przez nią nie mogą jeść cytrusów, pić mleka, bawić się z kotem, a nawet ukochanymi pluszakami. Przyczyn alergii jest wiele. Najpoważniejsza: po prostu za wygodne życie, mieszkanie w ogrzewanych domach, w nadmiernie sterylnych warunkach, jedzenie wysoko przetworzonej żywności. Układ odpornościowy zaczyna popełniać błędy. Zamiast zarazków atakuje to, co dla niego nieszkodliwe: pyłek trawy, białko mleka.

Twoje dziecko kicha, ma zatkany nosek i cieknie mu wodnisty katar? To może być alergia! Właśnie teraz w powietrzu zaczynają krążyć duże ilości pyłków drzew, traw i kwiatów. U osób wrażliwych wywołują one reakcję uczuleniową, która najczęściej objawia się katarem siennym. Zacznij działać natychmiast! Zastosuj bezpieczne i skuteczne preparaty homeopatyczne, które szybko przyniosą ulgę maluchowi.

Szukamy wroga
Po to, żeby alergię dobrze leczyć, trzeba ją najpierw rozpoznać. W wypadku niemowlęcia to niezwykle trudne, bo nie wszystkie badania można mu zrobić i nie zawsze wychodzą one jednoznacznie.
Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny test (kliknij tutaj). Jeśli po jego zrobieniu nadal podejrzewasz, że malec może być uczulony, koniecznie poproś pediatrę o skierowanie do alergologa.

Zobacz także

W gabinecie
Lekarz na pewno na początek przeprowadzi dokładny wywiad: zapyta, czy w Waszej rodzinie są osoby, u których stwierdzono jakąś postać alergii (astmę, katar sienny, atopowe zapalenie skóry). Zainteresuje się przebiegiem ciąży i tym, jak rozwija się dziecko, czy choruje, ma problemy ze skórą, przewodem pokarmowym, jak się zachowuje. Dobrze przygotuj się do takiej rozmowy. Jeśli np. Twoja pociecha często chorowała, przypomnij sobie, czy infekcje przebiegały z wysoką gorączką, czy bez, czy antybiotyk przynosił od razu poprawę. Najlepiej zanotuj wszystkie swoje obserwacje i wątpliwości.

Bez mleka, jajek
U niemowlęcia lekarz najpierw będzie podejrzewać alergię pokarmową (ona właśnie najczęściej zdarza się najmłodszym). Jeśli karmisz piersią, może zalecić, byś ze swojego menu wykluczyła podejrzane produkty. Zwykle są to: krowie mleko, nabiał, cytrusy, czekolada, orzeszki, ryby, jajka, produkty zawierające konserwanty i barwniki.
Jeżeli nie karmisz piersią, lekarz zaleci podawanie maluszkowi mieszanki bezmlecznej, leczniczej, takiej jak np. Nutramigen czy Bebilon Pepti. Powie Ci też dokładnie, jak rozszerzać dietę dziecka i czego nie można mu dawać w pierwszym roku życia.
Po 2–3 tygodniach takiej hipoalergicznej diety (czasem wcześniej) powinna nastąpić poprawa. Jeżeli tak się stanie, to znak, że malec rzeczywiście jest uczuleniowcem. Jeśli jednak jej nie będzie, powiedz o tym lekarzowi. Być może przyczyną kłopotów wcale nie jest alergia.

Reklama

Testy alergologiczne
Chcąc upewnić się diagnozy, lekarz może też zalecić wykonanie badań. Należą do nich:
testy z krwi
– testy skórne

Konsultacja merytoryczna

dr Leszek Olchowik

Specjalista w zakresie alergologii, pulmonologii oraz pediatrii, wieloletni pracownik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Kliniki Pediatrii i Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obecnie pracuje w Szpitalu św. Anny w Piasecznie
Reklama
Reklama
Reklama