Objawy zaparcia

Sprawdź, czy twoje dziecko ma podobne objawy.
Załatwianie się rzadziej niż przewidują normy. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą robić kupę po każdym karmieniu albo raz na tydzień. Dzieci pijące mleko modyfikowane załatwiają się raz na dzień, natomiast normą dla dzieci powyżej roku są przynajmniej trzy wypróżnienia w tygodniu. Jeśli dziecko robi kupę rzadziej, to znak, że prawdopodobnie cierpi na zaparcie.
Duży wysiłek podczas robienia kupy. Załatwiające się dziecko pręży się, a nawet płacze z bólu.
Wygląd kupy. Kupa jest zazwyczaj twarda, spieczona, czasem przypomina kozie bobki, bywa, że w stolcu widać ślady świeżej krwi.
Złe samopoczucie. Dziecko cierpiące na zaparcia częściej ma wzdęcia i boli je brzuch. Bywa, że nie chce jeść, jest rozdrażnione.
Popuszczanie półpłynnego stolca. To wynik wstrzymywania się od zrobienia kupy.

Reklama

Przyczyny zaparcia

Najczęstsze u dzieci jest zaparcie czynnościowe. Mówi się o nim wówczas, gdy dziecko w przeszłości podczas robienia kupy odczuło ból albo z jakiegoś powodu (np. podróży) nie załatwiło się przez 1–2 dni (a po tym czasie wypróżnienie stało się trudniejsze). Po tym incydencie dziecko zaczyna się bronić przed zrobieniem kupy, bo boi się, że sprawi mu ono trudność, a nawet ból. Ponieważ powstrzymuje się, ilość zalegającego w jelicie kału rośnie, a samo jelito ulega rozciągnięciu. Słabsze stają się wysyłane przez organizm sygnały, które informują, że już pora na nocnik. W ten sposób dziecko coraz dłużej potrafi wstrzymywać się od załatwienia (które robi się coraz bardziej męczące i bolesne) i koło się zamyka.

Reklama

Sposoby na zaparcia

Nie możesz dopuszczać do długich odstępów między kolejnymi wypróżnieniami.
Zadbaj, by dziecko dużo piło (najlepiej niegazowaną wodę mineralną). Picie spowoduje, że stolec będzie luźniejszy.
Zmień dziecku dietę. Powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik. Więcej szczegółów o diecie na zaparcia znajdziesz TUTAJ.
Zrób dziecku lewatywę lub zastosuj czopki glicerynowe, które ułatwią usunięcie spieczonej części kupy. Ale uwaga! Lewatywę lub czopki stosuj wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Starsze dziecko przyzwyczaj do regularnego robienia kupy. Przez pierwsze kilka dni sadzaj dziecko na nocniku po każdym głównym posiłku (wtedy jelita intensywniej pracują). Dziecko powinno posiedzieć w ubikacji przez 5–10 minut i ponaprężać się. Nie chodzi o to, by dziecko za wszelką cenę załatwiło się, ale by nabrało nawyku wypróżniania.

Reklama
Reklama
Reklama