Reklama

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, zwany też halitozą lub fetor ex ore, zdarza się nawet w przypadku 15-30 proc. dzieci. Najczęściej spowodowany jest działaniem bakterii, które rozkładają składniki odżywcze z pozostałości jedzenia gromadzących się między zębami, przy dziąsłach, na języku. Pożywką dla bakterii może też być złuszczony nabłonek lub wydzielina spływająca z nosa.

Reklama

Spis treści:

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka – przyczyny

W 90 proc. brzydki zapach z ust dziecka spowodowany jest zaniedbaniami higienicznymi w obrębie jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne mycie zębów. W pozostałych przypadkach nieprzyjemny zapach z ust u dziecka może być spowodowany przez:

Rodzaje nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka

Najczęściej rozróżnia się kilka charakterystycznych typów brzydkiego zapachu z ust dziecka. I tak:

  • metaliczny zapach z ust dziecka może świadczyć o zapaleniu zatok lub chorobach dziąseł przebiegających z krwawieniem, może to być też skutek przyjmowanych leków;
  • zapach amoniaku może sugerować kłopoty z wątrobą lub nerkami;
  • zapach acetonu z ust dziecka może być związany z cukrzycą;
  • ropny zapach z ust pojawia się często przy ropnym zapaleniu migdałków lub tzw. kamieniach migdałkowych, polipach w nosie, infekcjach zatok przynosowych, ropnym zapaleniu oskrzeli lub płuc;
  • kwaśny zapach z ust potrafi pojawiać się przy astmie lub mukowiscydozie;
  • zapach kałowy z kolei czasami oznacza problemy z układem trawiennym, np. refluks.

Rodzaj zapachu może być dla lekarza cenną informacją, która naprowadzi go na właściwą diagnozę i pozwoli skutecznie leczyć przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka.

Brzydki zapach z ust dziecka – leczenie

W przypadku brzydkiego zapachu z ust dziecka spowodowanego niedostatkami higieny wystarczy, aby dziecko regularnie szczotkowało usta dobrą szczoteczką, np. elektryczną szczoteczką dla dzieci, używało past do zębów dla dzieci.

Na drobne zmiany w jamie ustnej warto zastosować domowe sposoby na afty i pleśniawki, aby wyleczyć zakażenia i pozbyć się bakterii wywołujących dolegliwości.

W przypadku infekcji trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Kluczowa jest diagnoza lekarska i dobranie odpowiedniego postępowania, które spowoduje wygaśnięcie infekcji i zanik np. wydzieliny z zatok czy nosa.

W pozostałych przypadkach, czyli tak naprawdę wtedy, gdy powyższe przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka nie są źródłem problemu, trzeba iść do lekarza. Poszukiwanie przyczyn jest bardzo ważne, bo tylko w ten sposób można rozpocząć odpowiednie leczenie i uniknąć dodatkowych komplikacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku cukrzycy czy choroby nerek i wątroby oraz mukowiscydozy, które wpływają nie tylko na powstawanie brzydkiego zapachu z ust, ale też mogą źle wpływać na funkcjonowanie całego organizmu dziecka.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama