Najczęściej ość wbija się w migdałki, dołki językowo-nagłośniowe i nasadę języka. Zdarza się jednak, że ość utknie w przełyku, gdzie niestety potrafi narobić większych szkód i skąd jeszcze trudniej ją usunąć. Najczęściej znajdowane przez laryngologów ości w gardle mają 3-4 cm długości. Rzadziej spotyka się maleńkie ości wbite w gardło, które bardzo trudno wypatrzyć.

Reklama

Ość w gardle – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem tego, że w gardle utknęła ość, jest ból podczas przełykania. Najpierw jednak czuje się bolesne ukłucie, które sugeruje, że ość wbiła się w tkanki. Może też występować uczucie ciała obcego w gardle oraz krztuszenie się i przemożna chęć odchrząkiwania. Czasami bólowi przy przełykaniu towarzyszy ślinotok.

W wielu przypadkach ość w gardle udaje się dojrzeć. Najlepiej do tego celu użyć latarki i dokładnie z jej pomocą obejrzeć jamę ustną i gardło. Czasami jednak nie udaje się jej znaleźć i konieczna jest pomoc laryngologa, który spróbuje zlokalizować ość i usunąć.

Czy ość w gardle jest niebezpieczna?

Jeśli ość utknie w przełyku i nie uda się je odnaleźć i usunąć, może dojść do krwioplucia, a w najgorszym wypadku, w przełyku może rozwinąć się stan zapalny, który przeniesie się do aorty, wywołując sepsę w organizmie. Dlatego nie można zwlekać z szukaniem pomocy, jeśli nie uda się usunąć ości samodzielnie.

Skutki utknięcia ości w gardle:

Zobacz także
  • krwioplucie
  • bólu w klatce piersiowej, duszności
  • stan zapalny i obrzęk
  • przeniesienie zakażenia z przełyku do aorty; może rozwinąć się sepsa.

Ość w gardle – co robić?

Część ludzi zastanawia się, czy ość, która utknęła w gardle „sama wyjdzie”? Tak, jeżeli trafi do żołądka, wówczas zostanie strawiona przez soki trawienne. Co w przypadku, gdy ość dosłownie utkwi w przełyku? Wówczas należy jak najszybciej podjąć próbę samodzielnego jej usunięcia.

Jak to zrobić? Po pierwsze nie należy panikować i zachować spokój. Do wyjęcia ości potrzebna jest latarka i pęseta. Jeśli ość będzie widoczna i umiejscowiona tak, że da się ją chwycić pęsetą, można ją samodzielnie usunąć.

Gdy samodzielna próba zlokalizowania ości i jej usunięcia się nie powiedzie, trzeba jechać do laryngologa lub na ostry dyżur do szpitala. Lekarze dysponują lepszym sprzętem do znajdywania i usuwania ości z gardła.

Uwaga! Domowe sposoby na ości w gardle nie są dobre! Lekarze odradzają robienie tego, co polecały nasze babcie, czyli połykania kawałka chleba lub ziemniaka. Ta metoda może spowodować głębsze wbicie się ości lub jej ułamanie. Ość będzie przez to jeszcze trudniejsza do odnalezienia. Na ość w gardle nie pomoże też coca cola, olej lub ocet. Ani nie przepchną ości dalej, ani jej nie rozpuszczą.

Jak lekarz usuwa ość z gardła?

Po odnalezieniu ości lekarz chwyta jej wystający koniec kleszczykami (narzędziem podobnym do pęsety) i wyjmuje ość z tkanki, w którą się wbiła. Czasami do dokładnego obejrzenia gardła lub krtani konieczne jest zastosowanie laryngoskopu (rodzaj wziernika).

Do usuwania ości z przełyku stosuje się metodę endoskopową, która pozwala dokładnie obejrzeć przełyk, zlokalizować ość i ją usunąć. Jeśli ość przebiła ścianę układu pokarmowego, konieczna może być operacja w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama