ryba dla dziecka
Fotolia
Dieta

Ryba dla dziecka: jaka ryba dla niemowlaka i rocznego dziecka? (jak ją przygotować?)

Ryba dla dziecka musi być świeża i pochodzić z certyfikowanego źródła. Można ją podawać dziecku już od momentu rozszerzania diety, np. od siódmego miesiąca życia. Nie każdy gatunek ryby nadaje się jednak dla niemowlaka i małych dzieci. Najlepsze są ryby morskie, ale nie te drapieżne. Aby ryba smakowała dziecku, trzeba wiedzieć, jak ją przygotować. Polecamy dobre przepisy na ryby dla dzieci: dania rybne na parze, rybę pieczoną oraz przepis na zupę z rybą.
dr hab. inż. Anna Harton
Konsultacja merytoryczna

Ryba dla dziecka czy niemowlaka jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz zdrowych tłuszczów i witamin, np. witaminy D. Ze względu na liczne wątpliwości, które pojawiają się na temat hodowli ryb, warto sięgać po produkty ze sprawdzonego źródła. Dzieci powinny unikać takich gatunków ryb, o których wiadomo, że mogą zawierać szkodliwe substancje. Warto też wiedzieć, ile gramów ryby można podawać dziecku. Polecamy proste przepisy na rybę: sprawdź, jak zrobić pieczoną rybę, rybę na parze oraz zupę z rybą dla dzieci.

Ryba dla dziecka:

Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]

Ryba dla dziecka

Ryba dla dziecka to ważny element jego diety. Poza białkiem ryby zawierają też tłuszcz (w różnych ilościach), ale o ile w mięsie zwierzęcym występują głównie tłuszcze nasycone, to w rybach przede wszystkim nienasycone (jedno- i wielonienasycone), w tym kwasy omega-3. Sprzyjają one wzmocnieniu odporności, a na dłuższą metę zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia, miażdżycy. Kwasy omega-3 są też składnikiem membran komórek w układzie nerwowym oka, czyli sprzyjają prawidłowemu widzeniu. Tłuste ryby dostarczają witamin A i D. Natomiast tran, czyli rybi tłuszcz, to bogate źródło witaminy D, która jest bardzo ważna dla dzieci w pierwszych trzech latach życia – jej niedobór może powodować krzywicę. Ryby zawierają też cenne składniki mineralne: wapń, fosfor, żelazo, a morskie – jod, potrzebny do rozwoju mózgu.

 Jaka ryba dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Zgodnie z nowym schematem żywienia dla niemowląt i małych dzieci polecane są przede wszystkim tłuste ryby morskie. W Polsce zaleca się spożywanie takich gatunków jak:

 • śledź atlantycki,
 • łosoś norweski hodowlany,
 • szprot,
 • sardynka,
 • makrela atlantycka,
 • flądra.


To właśnie one obfitują w kwasy omega-3. Także niektóre gatunki ryb hodowlanych, np. pstrągi, można uznać za wartościowe źródło tych kwasów. Podawaj jednak dziecku także chude ryby takie jak:

 • dorsz,
 • morszczuk,
 • mintaj,

bo to cenne źródło białka.

Jakie ryby nie nadają się dla dzieci?

Nie każda ryba jest zdrowa dla dziecka. Jedną z najważniejszych zasad jest niepodawanie dzieciom w pierwszym roku życia ryb drapieżnych. Nie poleca się:

 • miecznika,
 • rekina,
 • makreli królewskiej,
 • tuńczyka,
 • płytecznika.


Kumulują one więcej zanieczyszczeń i szkodliwych substancji.

Niemowlętom i starszym dzieciom nie należy też podawać ryb z puszki. To zwykle produkty wysoko przetworzone. Konserwy zawierają sporo substancji dodatkowych, np. konserwanty, zagęstniki, przyprawy niedozwolone dla dzieci. Maluchom nie zaleca się też ryb marynowanych (w occie) i solonych. Ryba wędzona również nie nadaje się dla dziecka.

Uwaga na popularne ryby ze smażalni nad polskim morzem! Ryby z Bałtyku mają często dużo zanieczyszczeń i mogą być toksyczne. Należy je jeść z umiarem (raz na tydzień) i wybierać zdrowsze gatunki. A dzieci w ogóle nie powinny jeść ryb smażonych!

Od kiedy podawać niemowlakowi ryby?

Ryby powinny pojawić się w diecie niemowląt już po 6. miesiącu życia, gdy rozszerzamy dietę (lub wcześniej, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym i zaczynasz rozszerzać dietę niemowlęcia w 5. lub 6. miesiącu jego życia) – wtedy można je podawać obok mięsa jako jego zdrową i bardzo dobrą alternatywę. Porcję ryby można dodać do zupki jarzynowej 1-2 razy w tygodniu (wymiennie z mięsem) lub podać ją osobno jako składnik drugiego dania.

Uwaga, jeśli dziecko je mało ryb, warto rozważyć dodatkową suplementację kwasami DHA.

Ile gramów ryby podawać dziecku?

Rybę dla niemowlaka podawaj na początku w niedużych ilościach – jednorazowo ok. 10 g po ugotowaniu. Potem stopniowo możesz zwiększać porcje ryby dla dziecka. Rocznemu dziecku szykuj po ok. 15-20 g ryby 1-2 razy w tygodniu.

Dzieciom powyżej pierwszego roku warto podawać ryby na obiad lub jako składnik innych posiłków dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, by dokładnie obierać je z ości, zwłaszcza jeśli nie są już dodatkiem do zmiksowanej zupki, ale np. składnikiem drugiego dania. Usuwanie ości z jamy ustnej czy gardła dziecka jest dla niego stresujące i nie zawsze udaje się to zrobić w warunkach domowych.

Najlepsza ryba dla dziecka – poradnik zakupowy

Starannie wybieraj ryby dla niemowląt i małych dzieci. Zakup świeżego i zdrowego produktu uchroni je przed zatruciem pokarmowym, biegunką i wymiotami, które grożą odwodnieniem dziecka. Przede wszystkim:

 • Kupuj świeże ryby – muszą mieć błyszczącą skórę, czerwone skrzela i wypukłe oczy.
 • Wybieraj małe okazy – młodsze ryby gromadzą najmniej zanieczyszczeń. 
 • Dobrze oglądaj ryby mrożone – sprawdź, czy nie ma na nich grubej warstwy lodu, czy kawałki nie są sklejone, bo to może oznaczać, że na jakimś etapie transportu uległy rozmrożeniu (a nie powinny).

Jak przygotować rybę dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Najlepsze ryby dla dzieci to te gotowane na parze, pieczone w folii, duszone. Tak przygotowane nie zawierają dodatkowego tłuszczu. Jeśli już je smażysz, to na niewielkiej ilości gorącej oliwy lub oleju i bez grubej panierki – wystarczy lekko oprószyć mąką lub usmażyć bez panierki (ryby panierowane może jeść dopiero dwulatek). Bardzo ważne jest też dokładne usunięcie ości – trafiają się nawet w filetach!

Ryba dla niemowlaka i starszego dziecka – przepisy:

 

Ryby dla dziecka a alergia pokarmowa

Zdarza się to niezwykle rzadko, ale alergia na ryby bywa bardzo nasilona – uczulać może już sam zapach ryb. Wtedy dziecko nie powinno ich jeść. Gdy pierwszy raz podajesz rybę niemowlakowi, zachowaj ostrożność – podaj małą ilość i obserwuj reakcję dziecka. Nie wprowadzaj w tym samym czasie innych produktów do jego diety.

Zobacz też:

Wapń w produktach spożywczych
AdobeStock
Żywienie
Niedobór wapnia jest groźny! Tych produktów nie może zabraknąć w diecie twojego dziecka (i twojej!)
Wapń odpowiada nie tylko za stan naszych kości i zębów, lecz także reguluje pracę układu nerwowego i pomaga wchłaniać witaminę B12. Znajdziesz go w wielu produkatach. Podpowiadamy które warzywa, ryby, produkty mleczne i orzechy warto jeść każdego dnia.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów dorośli powinni dostarczać swojemu organizmowi 1000 mg wapnia dziennie (zapotrzebowanie u dzieci i kobiet w ciąży jest inne). Jednym z rozwiązań jest uzupełnianie tego pierwiastka w postaci suplementów w tabletkach. Wiadomo jednak, że dużo lepiej jest dostarczać organizmowi potrzebne składniki wraz z pożywieniem. Co zatem jeść, żeby nie mieć niedoborów wapnia? Produkty bogate w wapń Lista produktów bogatych w wapń jest bardzo długa i, co ważne, pochodzą one z różnych grup, dlatego stosunkowo łatwo go uzupełniać . Aby dostarczać organizmowi niezbędną dzienną dawkę wapnia, w diecie nie powinno zabraknąć: serów (żółtych, białych, pleśniowych, brie, wędzonych); ryb i przetworów rybnych (takich jak: sardynki, makrela, łosoś, szprotki, śledzie); nabiału (mleko, jogurty, kefiry, maślanki); orzechów (włoskich, laskowych, macadamia, nerkowców, pistacji, orzeszków ziemnych); warzyw zielonolistnych (takich jak: sałata, roszponka, rukola, brokuły, szpinak, brukselka, kapusta); warzyw strączkowych (np. cieciorka, fasola, soja, groch, soczewica). Zobacz także: Gdzie jest więcej wapnia: w mleku czy w żółtym serze? Zapotrzebowanie na wapń w różnych grupach wiekowych Niezbędna dzienna porcja wapnia wynosi: 500 mg – dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat; 800 mg – dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat; 1300 mg – dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat; 1000 mg – dla osób dorosłych; 1200-1500 mg – dla kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią; 1500 mg – dla kobiet po menopauzie; 1200-1500 mg – dla osób po 65. roku życia. Zobacz także: Niedobór wapnia i witaminy D w diecie dziecka Czym skutkuje niedobór wapnia w organizmie? Pierwiastek ten jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Dzięki niemu nasze kości i zęby są mocne i wytrzymałe . Do...

soki dla niemowląt
Fotolia
Dieta
Soki dla niemowląt: od kiedy podawać? [AKTUALNE ZALECENIA]
Soki dla niemowląt, zwłaszcza owocowe, są niewskazane. Aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie należy niemowlętom w ogóle podawać soków – takie są najnowsze zalecenia polskich specjalistów od żywienia niemowląt i dzieci. Wynika to z dużej zawartości cukrów, co sprzyja próchnicy, ale nie tylko.

Soki dla niemowląt były jednym z napojów, które przez wiele lat podawano małym dzieciom po tym, jak zaczynano rozszerzać dietę niemowlaka. Sok jabłkowy czy marchwiowy w butelce dla starszego niemowlęcia nie był niczym dziwnym. Obecnie stanowisko specjalistów jest jasne, nawet naturalne soki to zbyt duża dawka cukrów. Niemowlę powinno pić mleko albo wodę aż do 12 miesiąca życia. Kropka! Soki dla niemowląt Od 2001 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecała podawanie soków dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia . Polscy specjaliści mieli takie samo zdanie. Dziś jedni i drudzy zalecają, aby w pierwszym roku życia w ogóle nie podawać dzieciom soków – sprawdź nowy schemat żywienia niemowląt . Przyzwyczajanie niemowląt do słodkiego smaku i cukru w diecie, nawet tego pochodzącego z owoców, może być przyczyną otyłości i próchnicy u dzieci w przyszłości. „Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą" – wyjaśnia dr Steven A. Abrams z Wydziału Pediatrii Dell Medical School na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie. Niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy . Jeśli rodzice decydują się na podawanie innych płynów, powinni ograniczyć się do wody. Wyrobienie w dziecku nawyku picia wody jest niezwykle ważne. Maluchy, które przyzwyczajają się do picia słodkich soków owocowych, niechętnie piją neutralną w smaku wodę. Zatem w diecie zdrowego niemowlęcia nie ma miejsca ani na soki owocowe, ani na soki warzywne. Warto się z tym pogodzić dla zdrowia dziecka. Wyjątkiem są niemowlęta ze specjalnymi potrzebami – w ich przypadku lekarz może zalecić podawanie soków dla niemowląt. Reszcie pozostaje mleko albo woda dla niemowląt i dzieci . Soki dla niemowląt – co w nich złego? Soki...

BLISS metoda rozszerzania diety zalecenia
Adobe Stock
Aktualności
Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLISS: czy to bezpieczne? [NOWE ZALECENIA]
Metoda BLISS to nieco zmieniona wersja BLW, czyli sposób rozszerzania diety niemowlaka. Według nowego schematu żywienia nie ma argumentów za tym, że karmienie metodą BLISS zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka. Wielu rodziców jednak widzi w niej mnóstwo zalet: niemowlę dostaje wysokoenergetyczne posiłki i nie ma ryzyka, że się zadławi.

Karmienie niemowlaka metodą BLISS to dość nowy sposób rozszerzania diety dziecka. BLISS różni się nieco od BLW, choć podobnie jak „baby led weaning” pomija etap karmienia łyżeczką i podawania dziecku papek. Dla wielu rodziców BLISS to dużo bezpieczniejszy sposób żywienia niemowlaka: ma zmniejszać ryzyko zadławienia i zapewniać dziecku posiłki bogate w żelazo. O metodzie BLISS wypowiedzieli się eksperci w nowym schemacie żywienia − rodzice mogą być rozczarowani! Metoda BLISS: nie zmniejsza ryzyka otyłości Zgodnie z opinią ekspertów metoda BLISS może być stosowana przez rodziców niemowląt, ale nie udowodniono, że zmniejsza ona ryzyko otyłości u dziecka. Nie istnieją też dowody, że dzieci karmione w ten sposób są mniej narażone na zadławienie . Nowy schemat żywienia niemowląt zawiera jasne stwierdzenie: rozszerzanie diety metodą BLISS to jeden ze sposobów karmienia niemowlaka, nie ma jednak przekonujących argumentów przemawiających za lub przeciw jego stosowaniu. Rozszerzanie diety metodą BLISS: co to znaczy? Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLW i BLISS (baby-led introduction to solids) polega na podawaniu dziecku pokarmów, które może samodzielnie chwycić rączką. Niemowlę, które samodzielnie siedzi (ok. 6.-7. miesiąca życia), nie jest więc karmione papkami, ale przyzwyczajane do samodzielnego wybierania produktów, które chce zjeść, i które proponuje mu opiekun. Metoda BLISS różni się jednak od metody BLW. Podczas karmienia niemowlaka metodą BLISS rodzice wybierają produkty o wysokiej wartości energetycznej i dużej zawartości żelaza. Dodatkowo pomijają produkty, którymi dziecko mogłoby się zadławić. W metodzie BLISS zakazane są więc: kawałki surowego jabłka surowe warzywa: marchew, seler, sałata owoce: wiśnie, borówki, winogrona drobne suszone owoce groszek i kukurydza   Zobacz też:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz