Reklama

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz

Najlepiej pozbądź się rzeczy, których nie można wyprać, przetrzeć mokrą szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Książki trzymaj w oszklonych regałach, a zabawki w zamkniętych pojemnikach. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a także z chodników przymocowywanych na stałe do podłóg i ścian. Pamiętaj, że kurz zbiera się na zasłonach, serwetach, narzutach, tapicerowanych meblach i suszonych kwiatach.
Pamiętaj! Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je odkurzaczem przynajmniej raz w tygodniu.

Reklama

Dbaj o wentylację

Poproś administratora domu o sprawdzenie, czy drożne są kanały wentylacyjne, bo wtedy para wodna z kuchni lub łazienki nie rozchodzi się po pokojach. Poprawa wentylacji ograniczy ilość alergenów roztoczy nawet o 70%! Warto zrezygnować z używania nawilżaczy powietrza. Regularnie wietrz i sprzątaj mieszkanie, a po roku ilość alergenu roztoczy zmniejszy się aż do 83%!
Pamiętaj! Jeśli w mieszkaniu zatrzymywane są wyziewy ze źle wentylowanych kuchni, dym z papierosów, opary chemikaliów i z aerozoli, u dziecka wzrasta ryzyko rozwoju chorób alergicznych.

Utrzymuj umiarkowaną temperaturę

Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. Unikaj ogrzewanych podłóg, bo sprawiają one, że w powietrzu unoszą się drobiny kurzu.

Dbaj o czystość w sypialni

Najwięcej roztoczy znajduje się tam, gdzie śpimy. Usuń z sypialni dywany, wymień materace na nowe i regularnie je odkurzaj i trzep (także od spodu!). Zastąp poduszki z pierza takimi, które nadają się do prania (poduszki, kołdry, koce pierz przynajmniej raz na trzy miesiące). Kup pokrowiec na materac, który nie przepuszcza roztoczy.
Uwaga! W pokoju alergika najlepiej zrezygnować z zasłon, kotar i firanek.

Pierz i wietrz pościel

Pierz pościel co siedem, dziesięć dni w temp. przynajmniej 55°C. Do prania możesz dodawać preparaty zwalczające roztocza, np. Acaril. Pościel i dywany trzeba też wietrzyć – latem poddawać je działaniu słońca, zimą mrozu. Można także pościel włożyć na noc do dużej zamrażarki. Roztocza żyjące w dywanie można zlikwidować, wystawiając go w upalny dzień na słońce (koniecznie spodem do góry).

Zrezygnuj z roślin doniczkowych

Uczulające dziecko zarodniki grzybów pleśniowych znajdują się w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo dużo roślin pokojowych (grzyby rozwijają się w ziemi).

Sprzątaj, gdy dziecka nie ma w domu

Meble tapicerowane, materace i dywany najlepiej odkurzać przy otwartym oknie i wtedy, kiedy mały alergik jest np. na spacerze. W czasie porządków alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu.

Stosuj preparaty roztoczobójcze

Środki te są bardzo skuteczne. Większość z nich jest praktycznie nieszkodliwa dla człowieka, niestety, inaczej jest w wypadku zwierząt zmiennocieplnych. Stosując takie preparaty, możesz oprócz roztoczy wytruć także rybki, gady czy płazy.

Psa i kota kąp regularnie

Najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania alergenu jest rezygnacja z posiadania czworonoga, ale jeśli decydujesz się na zwierzaka, kąp go regularnie. Możesz również zdecydować się na psa z włosiem, a nie sierścią. Uwaga! Nie zabieraj alergika do zoo, cyrku oraz do znajomych, którzy mają psa, kota, chomika.

Reklama

Przytulanka dla małego alergika

Czy wiesz, że jest sposób na to, by najbardziej puszysty pluszowy miś nie powodował zwiększenia dolegliwości dziecka uczulonego na roztocza kurzu domowego? Kup dwie identyczne przytulanki. Obie wypierz, wysusz i włóż do zamrażarki. Po przynajmniej dobie wyjmij jedną i daj dziecku do zabawy. Potem co tydzień wymieniaj misie – gdy dziecko będzie bawić się jednym, drugi powinien leżeć w zamrażarce (niska temperatura zabija roztocza).

Reklama
Reklama
Reklama