Reklama

Suchy kaszel poznasz po tym, że dziecko niczego nie może odkrztusić. Suchy kaszel występuje zwykle na początku infekcji wirusowej, a często też po jej zakończeniu. Może trwać nawet kilka tygodni. Suchy kaszel pojawia się też przy zapaleniu krtani (brzmi jak szczekanie psa) i krztuścu (przypomina pianie koguta). Kaszel może też towarzyszyć niektórym chorobom alergicznym, np. obturacyjnemu zapaleniu oskrzeli, astmie.

Reklama

Zobacz, co nasz ekspert mówi o rodzajach kataru i kaszlu alergicznym

Na suchy kaszel podaj syrop zalecony przez pediatrę

Suchy kaszel trzeba hamować, bo tylko męczy malca. Dlatego lekarz zaleci podawanie środków przeciwkaszlowych. Można je stosować przez trzy do pięciu dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych, przebiegającej bez wydzieliny. Nie wolno ich podawać przy zapaleniu oskrzeli czy płuc, bo zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowym może grozić rozwojem zakażenia. Dlatego lepiej nie podawać ich na własną rękę.

Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

Wietrz i nawilżaj mieszkanie

Świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Powieś przy łóżeczku dziecka mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza - to dobry zakup, przyda się na długo, nie tylko w czasie choroby. Jakość powietrza, którym oddycha dziecko, ma bardzo duże znaczenie. Jeśli używacie klimatyzacji lub dziecko przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, upewnij się, że klimatyzacja jest sprawna i często sprawdzana i czyszczona. Pamiętaj też, że palenie papierosów przy dziecku jest zabronione.

Czytaj o sposobach na kaszel bez syropu

Reklama

Nocny kaszel

Suchy kaszel występuje z różną intensywnością, najczęściej najbardziej męczący jest w nocy i nad ranem. Aby skutecznie ulżyć dziecku, stosuj się do zaleceń lekarza.

Reklama
Reklama
Reklama