Szczepienia przeciw HPV znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych
Refundowanie szczepionki ze środków publicznych zapowiedział prof. Piotr Rutkowski na konferencji „Cancer Prevention 2020”, która odbyła się w Warszawie.
Wirus HPV brodawczaka ludzkiego (z łac. Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Skutkiem zarażenia może być zachorowanie na raka szyjki macicy. Niewiele osób o tym wie, ale według statystyk nawet 80 proc. ludzi może być nosicielami tego wirusa. W związku z tym niezwykle ważne jest to, by zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się na tyle, na ile tylko to możliwe. Szczepionka przeciwko HPV jest zatem zbawienna, niestety jak na razie nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić, ponieważ jej cena jest dość wysoka. Jedna szczepionka to koszt ok. 300-400 zł, a podaje się ją w trzech dawkach. Prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie podczas konferencji „Cancer Prevention 2020” zapowiedział jednak, że szczepienia przeciwko HPV będą refundowane i wejdą do kalendarza szczepień obowiązkowych.
Szczepionka przeciw HPV na liście szczepień obowiązkowych
W środę odbyła się w Warszawie konferencja „Cancer Prevention 2020” zorganizowana przez Agencję Badań Medycznych, podczas której specjaliści dyskutowali o problemach onkologicznych i skutecznej profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy, na którego co roku umiera w Polsce ponad 1700 kobiet. Ta liczba mogłaby być znacznie mniejsza dzięki szczepionce przeciwko wirusowi HPV, jednak jej koszt jest na tyle wysoki, że na razie niewiele osób może z niej skorzystać. Refundacja szczepienia ze środków publicznych, którą prof. Piotr Rutkowski „zdecydowanie i nieodwołalnie” zapowiedział w trakcie konferencji, będzie mogła zmienić te niechlubne statystyki.
Zobacz też: Czy szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna?
Eksperci przekonują, że po wprowadzeniu szczepionki przeciw HPV do kalendarza szczepień obowiązkowych „efekt w postaci najpierw zmniejszenia, a potem wyeliminowania przypadków nowotworów szyjki macicy zostanie uzyskany bardzo szybko”. Narodowa Strategia Onkologiczna ma być przedstawiona rządowi do końca listopada, ale wcześniej dokument zostanie przesłany do konsultacji publicznych.
Jak dotąd szczepienia przeciwko HPV dofinansowuje ok. 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia, a od połowy tego roku również Warszawa.
Źródło: mp.pl