Reklama

Gdy woda w uchu znajduje się płytko, bez problemu wypływa. Jednak jeśli utknie głębiej w przewodzie słuchowym, może mieć trudności z wydostaniem się. Przedłużające się pozostawanie wody w uchu tworzy wilgotne i ciepłe środowisko – idealne dla rozwoju bakterii. Powstający w ten sposób stan zapalny nazywany jest uchem pływaka. Inną przyczyną wody w uchu może być wysiękowe zapalenie ucha. Wtedy to infekcja jest przyczyną gromadzenia się płynu w uchu. Stan ten bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.

Reklama

Objawy wody w uchu

Gdy woda dostanie się do ucha wskutek kąpieli, następuje nagłe pogorszenie słuchu w uchu, w którym utknęła woda. Pojawia się też uczucie zatkania ucha, a czasami też mrowienie i uczucie przelewania się wody wewnątrz ucha. Jeśli rozwinie się stan zapalny, pojawia się ból ucha, a nawet gorączka.

Jeżeli woda w uchu spowodowana jest wysiękowym zapaleniem, chory może odczuwać ucisk, uczucie gromadzenia się wody w uchu, stopniowo narasta też niedosłuch. Przy ostrym przebiegu zapalenia pojawia się uciążliwy ból ucha. U dzieci najczęściej początkowo choroba przebiega bezobjawowo, a pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, jest narastający niedosłuch.

Jak pozbyć się wody z ucha?

Jeśli woda w uchu wskutek kąpieli utknęła głęboko i nie wypłynęła samoistnie, można spróbować pobyć się jej następującymi sposobami:

  • Przechylić głowę na stronę zatkanego ucha i lekko pociągać za małżowinę uszną. Można też dodatkowo przechylać głowę w różne strony. Nie należy głową intensywnie potrząsać, zwłaszcza u dzieci – jak dowiedli naukowcy, w ten sposób można uszkodzić mózg.
  • Położyć się na boku na stronie zatkanego ucha. Co pewien czas zmieniać nieco ustawienie głowy, aby woda znalazła drogę do wypłynięcia.
  • Przechylić głowę na stronę zatkanego ucha i powoli docisnąć do niej wnętrze dłoni, a następnie gwałtownie ją od ucha odjąć. W ten sposób wytwarza się podciśnienie, które ma szansę pomóc wodzie wypłynąć.
  • Włączyć suszarkę i ustawić lekko ciepły strumień powietrza i skierować go na zatkane wodą ucho z odległości ok. 30 cm. Dodatkowo można lekko pociągać małżowinę uszną.
  • Namoczyć ręcznik w mocno ciepłej wodzie, wyżąć, złożyć i robić ciepłe okłady na zatkane ucho.

Jeśli powyższe metody nie pomogą, można jeszcze spróbować metod, które zmniejszają ilość woskowiny w uchu, która może blokować odpływ wody:

  • Położyć się zatkanym uchem do góry i wkroplić do niego krople na bazie olejków, których używa się do czyszczenia uszu. Po 10 minutach należy usiąść i przechylić głowę tak, aby ułatwić wypływ wody z ucha.
  • Położyć się zatkanym uchem do góry i wkroplić do niego krople na bazie alkoholu (dodatkowo działają antybakteryjnie) lub wodę utlenioną. Po 30-60 sekundach trzeba usiąść i przechylić głowę na stronę zatkanego ucha. Uwaga! Nie stosować w przypadku podejrzenia infekcji lub perforacji błony bębenkowej.

Nie wolno próbować usunąć wody z ucha patyczkiem zakończonym watą. Można w ten sposób ubić woskowinę i dodatkowo pogorszyć odpływ wody z ucha i spowodować stan zapalny.

Co robić, gdy woda nie chce wylecieć z ucha?

Jeżeli problem trwa 3-4 dni, wtedy trzeba udać się do lekarza, najlepiej laryngologa, który oczyści ucho i pomoże wodzie wydostać się z jego wnętrza. Z wizytą nie należy zwlekać, jeśli słuch w zatkanym wodą uchu pogarsza się, pojawia się ból lub gorączka.

Pozbywanie się wody z ucha w przypadku wysiękowego zapalenia ucha wymaga leczenia pod kontrolą laryngologa. Czasami płyn wchłania się sam, ale trwa to długo – ok. 3 miesięcy. Jeśli płyn się nie wchłania, lekarz może zdecydować się na zastosowanie leków mukolitycznych, antybiotyków lub nacięcie błony bębenkowej i założenie drenów. W niektórych przypadkach jednak leczenie się na tym nie kończy, gdyż należy jeszcze wyeliminować przyczynę, która wywołała gromadzenie się wody w uchu (np. przerost trzeciego migdałka, polipy nosa).

Źródło: laryngo.pl

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama