zapalenie ucha zewnętrznego
Adobe Stock
Zdrowie

Zapalenie ucha zewnętrznego – jak się objawia u dziecka, przyczyny choroby i leczenie

Zapalenie ucha zewnętrznego to przede wszystkim silny ból płatka usznego dziecka. Ucho boli tak bardzo, że dziecko nie pozwala go nawet dotknąć. Wyjaśniamy, jak leczyć tę dolegliwość i unikać zakażenia.

Zapalenie ucha zewnętrznego lubi atakować dzieci latem, czemu sprzyjają wakacyjne kąpiele w morzu lub jeziorze. Kiedy do ucha dziecka dostaną się drobnoustroje, może powstać w nim bolesny stan zapalny. Zobacz, po czym poznać, że dziecko ma zapalenie zewnętrzne ucha i jak możesz mu pomóc.

Spis treści:

Zapalenie ucha zewnętrznego – chrakterystyka

Zapalenie ucha zewnętrznego (łac. otitis externa) nazywane jest także „uchem pływaka”, ponieważ często dochodzi do niego podczas kąpieli. Obecne w wodzie bakterie, wirusy lub grzyby powodują stan zapalny małżowiny usznej, kanału słuchowego lub błony bębenkowej.  Stan zapalny powoduje ból ucha, wyciek wydzieliny, ale nie zawsze występuje gorączka.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Bardzo silny ból ucha to sygnał, że mogło dojść do powstania stanu zapalnego. Objawami zapalenia ucha zewnętrznego są:

 • ból tzw. płatka usznego,
 • gorączka,
 • świąd,
 • zaczerwieniona, rozpulchniona skóra wokół ucha,
 • zasychająca wydzielina w uchu,
 • ropny wyciek z ucha (przy infekcji bakteryjnej),
 • ból głowy,
 • uczucie rozpierania w uchu,
 • dziecko nie pozwala dotknąć ucha,
 • trzyma się za ucho,
 • płacze z bólu.


W efekcie stanu zapalnego w uchu powstaje wyprysk lub czyrak, dochodzi do obrzęku przewodu słuchowego (może dojść do jego mocnego zaciśnięcia).

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego

Chorobie sprzyja letnia pogoda, kiedy dziecko korzysta z wakacyjnych kąpieli. Nawet niewielkie draśnięcie skóry ucha może spowodować stan zapalny. Ciepłe i wilgotne środowisko w uchu to także idealna pożywka dla drobnoustrojów.

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego:

 • wirusy, bakterie lub grzyby przeniesione z wody,
 • wypłukiwanie woskowiny w trakcie kąpieli,
 • nieprawidłowe czyszczenie uszu patyczkami bawełnianymi.

Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Bolesne ucho wymaga wizyty u lekarza laryngologa, który zbada ucho otoskopem. Jeszcze przed badaniem lekarskim można podać dziecku lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen, w przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci skonsultuj to z lekarzem).

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego polega na stosowaniu:

 • leków przeciwobrzękowych,
 • środków przeciwzapalnych,
 • przeciwbólowych,
 • antybiotyku (rzadko, przy przedłużającym się stanie zapalnym),
 • kropli lub maści miejscowych na bazie antybiotyku,
 • oczyszczaniu przewodu słuchowego z zalegającej wydzieliny,
 • nakładaniu opatrunków,
 • stosowaniu ciepłych okładów.


Dziecko musi kilka razy odwiedzić lekarza, który będzie zmieniał mu opatrunek. Leczenie trwa około tygodnia. Należy w tym czasie unikać przeciągów.

Powikłania po zapaleniu ucha zewnętrznego

Powikłania są stosunkowo rzadkie, należą do nich:

 • zapalenie węzłów chłonnych,
 • uszkodzenie nerwu twarzowego,
 • uszkodzenie słuchu.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha zewnętrznego?

Aby infekcje uszu nie ponawiały się, należy:

 • dokładnie i delikatnie osuszać uszy po kąpieli,
 • w trakcie regularnego korzystania z basenu nakładać dziecku do uszu zatyczki lub zabezpieczać przewód słuchowy wacikami nasączonymi parafiną,
 • unikać moczenia uszu podczas kąpieli niemowląt i bardzo małych dzieci,
 • u dzieci ze skłonnością do nawracających stanów zapalnych ucha zewnętrznego można zabezpieczyć uszy maluszka przed w trakcie kąpieli gazikami nasączonymi oliwką,
 • ostrożnie, nie za głęboko oczyszczać uszy dziecka – należy usuwać tylko woskowinę, która sama pojawia się w obrębie małżowiny usznej.

  Do czyszczenia uszu dziecka lepiej unikać używania patyczków higienicznych, a zamiast nich stosować specjalne spraye do czyszczenia uszu:


Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

ból ucha u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie ucha u dziecka - jak rozpoznać, przyczyny powstawania, sposoby leczenia
Zapalenie ucha u dziecka to stan zapalny narządu słuchu powstały wskutek zakażenia bakteriami, rzadziej wirusami. Towarzyszy mu duży ból i wymaga odpowiedniego leczenia.

Zapalenie ucha u dziecka możesz podejrzewać, jeśli płacze, jest niespokojne i ciągnie za ucho. Starsze dziecko może się skarżyć na szumy i niedosłyszenie. Zobacz, jakie symptomy wskazują na stan zapalny, co się do tego przyczynia i przede wszystkim jak możesz pomóc dziecku. Spis treści: Zapalenie ucha u dziecka - charakterystyka Zapalenie ucha środkowego - objawy Zapalenie ucha zewnętrznego - objawy Przyczyny zapalenia ucha u dziecka Jak leczyć zapalenie ucha u dziecka? Powikłania zapalenia ucha u dziecka Jak zapobiegać zapaleniu ucha u dziecka? Zapalenie ucha u dziecka - charakterystyka Wirusowe zapalenie ucha u dziecka powstaje, kiedy do jego wnętrza dostaną się bakterie lub wirusy z nosa, lub gardła. Najczęściej dzieje się to przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Wystarczy, że dziecko ma katar , aby drobnoustroje przemieściły się w kierunku jego ucha. Stan zapalny może dotyczyć każdego elementu narządu słuchu, a więc ucha zewnętrznego, ucha środkowego , jak i ucha wewnętrznego. U dzieci najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego, wśród którego wyróżniamy: ostre zapalenie ucha środkowego (spowodowane przez bakterie), przewlekłe zapalenie ucha środkowego (powstaje, gdy zapalenie ucha trwa powyżej trzech miesięcy), perlakowe zapalenie ucha (wskutek przewlekłego zapalenia ucha powstaje zapalny guzopodobny twór nazywany perlakiem). W większości przypadków to bakterie wywołują zapalenie ucha u dziecka. W efekcie powstaje obrzęk błony śluzowej i zmniejszenie drożność trąbki słuchowej. Z powodu jej zwężenia powstający w uchu śluz nie ma ujścia i zaczyna gromadzić się, aż dochodzi do pęknięcia błony bębenkowej. Zapalenie ucha środkowego - objawy Do zapalenia ucha środkowego dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która...

zapalenie ucha środkowego
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie ucha środkowego – jakie są objawy u dziecka, skąd się bierze i jak je leczyć?
Zapalenie ucha środkowego polega na przedostaniu się bakterii i wirusów do jego wnętrza i wywołaniu w nim bolesnego stanu zapalnego. Wymaga szybkiej interwencji lekarza, gdyż grozi powikłaniami.

Zapalenie ucha środkowego to bardzo częsta choroba niemowląt i małych dzieci, objawiająca się ostrym pulsującym bólem ucha. Przyczyną jej powstawania jest przede wszystkim budowa uszu dzieci, sprzyjająca łapaniu infekcji. Zapalenie ucha środkowego objawia się m.in. gorączką, niepokojem, brakiem apetytu i wymaga wizyty u lekarza, żeby nie doszło do poważnych powikłań, z niedosłuchem włącznie. Najważniejsze kwestie dotyczące zapalenia ucha środkowego wyjaśniamy wspólnie z pediatrą, dr Katarzyną Mudel, ekspertką portalu Znany Lekarz . Spis treści: Na czym polega zapalenie ucha środkowego? Objawy zapalenia ucha środkowego Przyczyny zapalenia ucha środkowego Diagnozowanie zapalenia ucha środkowego Jak leczyć zapalenie ucha środkowego? Domowe sposoby na zapalenie ucha środkowego Powikłania zapalenia ucha środkowego Na czym polega zapalenie ucha środkowego? Zapalenie ucha (z łac. otitis media ) powodują drobnoustroje (przede wszystkim wirusy), które dostają się do jego wnętrza wskutek infekcji górnych dróg oddechowych (nosa lub gardła). Powodują one wysięk we wnętrzu ucha i obrzęk błony śluzowej, przez co zmniejsza się drożność trąbki słuchowej. Następuje zaburzenie ciśnienia wewnątrz ucha (skutkuje to bólem) i zwiększone wydzielanie śluzu. Z powodu zwężenia trąbki słuchowej śluz nie ma ujścia i zaczyna gromadzić się, doprowadzając do pęknięcia błony bębenkowej. W efekcie z ucha zaczyna wypływać wydzielina, na początku wodnista, później ropna i gęsta. Po wystąpieniu wycieku dolegliwości bólowe na ogół ustępują, ale to nie oznacza końca choroby. Wyróżniamy: ostre zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, perlakowe zapalenie ucha. Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego To bardzo bolesna choroba uszu objawiająca...

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj