Zapalenie spojówek u dzieci może zaczynać się nagle – jeszcze wczoraj maluch był zdrowy, a dziś obudził się z zaczerwienionymi, ropiejącymi oczami. Przyczyny mogą być różne: od długiego czasu spędzanego przed monitorem aż po infekcję wirusową. Dowiedz się, jakie są rodzaje zapalenia spojówek, ile zwykle trwa choroba i co pomoże w szybkim pozbyciu się uciążliwych objawów.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci
  2. Zapalenie spojówek u dzieci: objawy
  3. Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

4. Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia
5. Ile trwa zapalenie spojówek u dziecka?

6. Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

7. Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?
8. Zapalenie spojówek u dziecka – czy można wychodzić na dwór?

Zobacz także

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej, która znajduje się od wewnętrznej strony powieki i na części gałki ocznej. W wyniku powstania stanu zapalnego oczy dziecka stają się mocno zaczerwienione. Powodów tej dolegliwości może być bardzo wiele. Wśród nich wymienić należy:

  • alergie na pyłki, kurz, pleśń;
  • infekcję wirusową, bakteryjną;
  • działanie silnego wiatru lub słońca;
  • długie przebywanie przed monitorem komputera;
  • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu;
  • narażenie oka na suche, gorące powietrze;
  • kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem;
  • stosowanie kropli do oczu zawierających konserwanty;
  • dostanie się ciała obcego do oka.

Zapalenie spojówek u dzieci: objawy

Chorobę dość łatwo można rozpoznać, ponieważ daje ona wyraźne uciążliwe objawy, takie jak:

  • zaczerwienienie oka,
  • swędzenie oka,
  • pieczenie oka.

W ostrym przebiegu zapalenia spojówek pojawiają się też:

  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • obrzęki powiek,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • obecność wydzieliny ropnej w obrębie szpary powiek, czyli tzw. ropiejące oczy u dziecka.

Bakteryjne zapalenie spojówek cechuje wydzielina w kolorze żółtym lub zielonkawym, wirusowe – wydzielina wodnista, bezbarwna, w alergicznych cechą charakterystyczną jest świąd (dziecko często pociera powieki, co powoduje dodatkowe zadrażnienie spojówki).

    Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

    W większości przypadków stan zapalny w oku objawia się podobnie. Jednak są pewne cechy charakterystyczne związane z konkretnym rodzajem zapalenia. Możemy wyróżnić:

    • alergiczne zapalenie spojówek,
    • bakteryjne zapalenie spojówek,
    • wirusowe zapalenie spojówek.

    Alergiczne zapalenie spojówek

    Dziecko uczulone na sierść zwierząt, kurz lub pyłki roślin jest znacznie bardziej narażone na zapalenie spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe (np. w okresie pylenia traw), całoroczne lub ostre (gdy alergen w dużej ilości dostanie się do oka).

    Bakteryjne zapalenie spojówek

    Charakteryzuje je ropna wydzielina oraz przekrwienie oczu. Poza tym chory może odczuwać bóle głowy, senność, brak apetytu. Dodatkowym problemem przy bakteryjnym zapaleniu spojówek jest nadmierna wrażliwość na światło. Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci jest często efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Ta wspólna infekcja możliwa jest dzięki naturalnej komunikacji za pomocą dróg łzowych pomiędzy workiem spojówkowym a jamą nosową.

    Wirusowe zapalenie spojówek

    Szczególną uciążliwością w tym przypadku jest uczucie, jakby w oku znajdowało się jakieś ciało obce, np., ziarenko piasku. Chore oko dodatkowo mocno łzawi. Wirusowe zapalenie spojówek daje poza tym objawy przypominające przeziębienie. Może również towarzyszyć mu ból ucha lub gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych.

    Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia

    Jeśli nie masz pewności, czy twoje dziecko cierpi na zapalenie spojówek, zobacz na zdjęciach, jak wyglądają objawy choroby.

    • Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek na powiekach i rzęsach pojawia się żółta wydzielina.
    Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia
    Adobe Stock

    fot. Adobe Stock

    • Zapalenie spojówek może objąć zarówno jedno, jak i dwoje oczu.
    Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia
    Adobe Stock

    fot. Adobe Stock

    • Zaczerwienienie i pieczenie to główne objawy zapalenia spojówek.
    Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia
    Adobe Stock

    fot. Adobe Stock

    Ile trwa zapalenie spojówek u dziecka?

    Czas trwania zapalenia spojówek zależy od tego, co wywołało zapalenie. Trzeba się liczyć z tym, że leczenie u dziecka będzie trwało dłużej niż u dorosłego. Bakteryjne zapalenia spojówek przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia będzie trwało około 5-7 dni. Leczenie przy wirusowym zapaleniu spojówek może oznaczać nawet 3-tygodniową kurację. W przypadku alergicznego zapalania reakcja będzie się nasilała zawsze, gdy dziecko będzie miało kontakt z alergenem.

    Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

    Choć stan zapalny zazwyczaj mija po około 7 dniach, nie należy go bagatelizować z uwagi na możliwe powikłania. Poza tym objawy zapalenia są tak uciążliwe, że warto starać się je łagodzić, by przynieść ulgę maluchowi. W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz może zalecić stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem. Na alergiczne zapalenie spojówek konieczne bywa natomiast przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub sterydowych oraz unikanie kontaktu z alergenem.

    Co na zapalenie spojówek u dziecka – domowe sposoby

    Aby zniwelować nieprzyjemne objawy zapalenia spojówek, możesz sięgnąć po domowe metody – przynajmniej do czasu wizyty u lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Do tego czasu możesz:

    • przemywać oczy dziecka gazikiem nasączonym ciepłą wodą (by usunąć wydzielinę) – pamiętaj, by do każdego oka używać nowego, jałowego gazika;
    • stosować kompresy z roztworu soli;
    • zakraplać oczy solą fizjologiczną.

    Czy zapalenie spojówek u dziecka jest zaraźliwe?

    To, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe, zależy od przyczyny powstania stanu zapalnego. Alergia czy czynniki mechaniczne są sprawą indywidualną, którymi nie można się zarazić. Jeśli zapalenie wywołały wirusy lub bakterie, może dojść do zarażenia innych członków rodziny lub innych dzieci, np. w przedszkolu.

    Jak można się zarazić zapaleniem spojówek? Do zarażenia może dojść drogą kropelkową przez kontakt z wydzieliną chorej osoby, ale należy pamiętać, że drobnoustroje przenoszą się także przez przedmioty, których chory dotykał. Chory maluch powinien mieć zminimalizowany kontakt z innymi domownikami, należy także szczególnie zadbać o higienę: dokładne mycie rąk mydłem jest niezbędne! Zadbaj także o klamki i włączniki światła, czy inne rzeczy, których może dotykać chory. Zadbaj również o to, by dziecko miało osobny ręcznik do twarzy, z którego nikt inny nie będzie korzystał.

    Maluch nie powinien także przebywać w pomieszczeniach zamkniętych, w których znajdują się inne dzieci – pozostaw dziecko w domu na kilka dni, aby na pewno nie zaraziło nikogo z kolegów.

    Zapalenie spojówek u dziecka – czy można wychodzić na dwór?

    Nie ma bezwzględnego zakazu wychodzenia na dwór przy zapaleniu spojówek, jednak należy pamiętać o tym, że słońce i wiatr mogą dodatkowo drażnić spojówkę. Jeśli więc dziecko musi wyjść z domu, powinno mieć osłonięte oczy czapką z daszkiem i okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.

    Ważne jest, by dziecko nigdy nie dotykało okolic oczu brudnymi rękami, gdy przebywa np. na sali zabaw, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo może nabawić się zapalenia spojówek.

    Zobacz też:

    Reklama
    Konsultacja merytoryczna

    dr hab. n. med. Wojciech Hautz

    Specjalista Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka
    Reklama
    Reklama
    Reklama