Co to jest atopowe zapalenie skóry?


AZS to zapalna, nawrotowa i przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, w czym ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, dieta oraz wpływ środowiska zewnętrznego.

Reklama

Z powodu atopowego zapalenia skóry cierpi nawet 22 proc dzieci, a w 75 proc. wypadków pierwsze objawy pojawiają się, nim malec skończy 5 lat. Choroba zwykle rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, a w jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji, czyli tzw. uśpienia objawów.

Jakie są objawy AZS?

Podstawowe objawy AZS to przede wszystkim nadmierna suchość skóry, która w zależności od wieku występuje w różnych okolicach ciała: u młodszych dzieci głównie na twarzy, w późniejszym okresie zmiany widoczne są także w zgięciach stawowych i na szyi. Skóra jest szorstka, łuszczy się i pęka. Często towarzyszy temu rumień, podrażnienie lub wysypka.

Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem AZS jest uporczywy, napadowy świąd, który często jest przyczyną zaburzeń snu i nadpobudliwości dziecka. W przypadku ciężkich i zaawansowanych objawów, pojawiają się zmiany zapalne i wysiękowe.

AZS niestety nie można wyleczyć – z wiekiem objawy mogą być mniej uciążliwe, jednak skóra zawsze będzie miała tendencje do nadmiernej suchości i wrażliwości. Dlatego, u dziecka z atopowym zapaleniem skóry nieodłącznym elementem terapii powinna być kompleksowa pielęgnacja emoliencyjna, która zapewni skórze komfort i zdrowie. Codzienna pielęgnacja nie tylko złagodzi zmiany skórne takie jak suchość czy podrażnienia, ale także będzie zapobiegać nawrotom choroby, wydłużając okres remisji.

Zobacz także

Zobacz: Jak pielęgnować niemowlę z atopowym zapaleniem skóry?

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Leczenie AZS jest złożone i trudne. Polega głównie na wspomaganiu skóry malucha poprzez odbudowę jej bariery ochronnej oraz unikaniu czynników zaostrzających problemy skórne – alergenów.

Prawidłowa pielęgnacja skóry małego atopika powinna opierać się na codziennym stosowaniu preparatów emoliencyjnych, które zapewnią ochronę, odżywianie i regenerację nadmiernie wysuszonej skóry oraz jej długotrwałe nawilżanie i natłuszczanie.

Reklama

Co bardzo ważne: codzienne stosowanie emolientów powinno stanowić podstawę pielęgnacji skóry z AZS zarówno w okresie zaostrzeń jak i w okresie remisji .
Wybierając preparaty emoliencyjne, zwróć uwagę, aby były przeznaczone do pielęgnacji dziecka – nie miały barwników ani sztucznych substancji zapachowych oraz miały nowoczesny, bogaty skład, aby zagwarantować skuteczne działanie nie tylko na powierzchni ale także w głębszych warstwach naskórka.

Reklama
Reklama
Reklama