Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie

Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka

Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?
Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań. Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie. 
 

Morfologia 

To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić: 
  • poziom żelaza. Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza.
  • OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję.
  • ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę. Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych.
  • CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.
 

Mocz

Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego.
Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami.
O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi.
Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.
 

Ciśnienie krwi

Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej.
Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia. 
 

Badanie cholesterolu

Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię Pediatrii u każdego dziecka, które skończyło 2 lata. W Polsce na razie oficjalnych zaleceń nie ma, jednak coraz częściej kardiolodzy zalecają wykonanie takiego badania co najmniej raz u dziecka, które skończyło 2 lata (można w ten sposób wykryć genetyczną skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu.
Badanie jest zalecane szczególnie dzieciom, które mają nadwagę lub otyłość, a także wówczas, gdy w rodzinie dziecka występują choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca.

Czy dziecko musi być na czczo przed pobraniem krwi, jak wygląda badanie, przeczytasz tu:


 

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Hematokryt
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Hematokryt: co oznacza niski i podwyższony wynik badania HCT?
Zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom hematokrytu wskazuje na poważne choroby. Sprawdź, jakie są normy dla HCT w ciąży.

Hematokryt, oznaczany w wynikach morfologii jako HCT lub HT, ocenia gęstość krwi. Jest to stosunek objętości krwinek czerwonych do pozostałych elementów morfotycznych , takich jak leukocyty i płytki krwi, wyrażony w procentach. Hematokryt w ciąży jest o kilka procent niższy od obowiązującej normy dla dorosłej kobiety. Spadek poziomu hematokrytu może być objawem niedokrwistości u przyszłej mamy. Podwyższony poziom świadczy najczęściej o odwodnieniu. Spis treści: Kiedy wykonuje się badanie HCT? Hematokryt: normy dla dziecka i dorosłego HCT w ciąży Niski hematokryt w ciąży: co warto jeść? Nieprawidłowe wyniki HCT: na co wskazuje? Kiedy wykonuje się badanie HCT? Badanie hematokrytu wykonywane jest podczas podstawowego badania krwi. Morfologię powinno się wykonać raz do roku lub gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak zmęczenie czy osłabienie. Badanie HCT wykonuje się rano, na czczo. 2-3 dni wcześniej należy powstrzymać się od picia alkoholu i ograniczyć inne używki. Badania nie wolno robić w trakcie miesiączki. W przypadku przyszłej mamy lekarz prowadzący ciążę zleca takie badanie raz w miesiącu. Hematokryt: normy dla dziecka i dorosłego Normy hematokrytu przedstawiają się różnie, w zależności od płci i wieku. Prawidłowe wartości dla: kobiet: 36-45 proc. mężczyzn: 40-54 proc. noworodków: 48-69 proc. dzieci 6-12 lat: 35-35 proc. dziewczynki 13 do 18 lat: 36-46 proc. chłopcy 13-18 lat: 36-46 proc. Pamiętaj, że wynik może się różnić w zależności od miejsca wykonywania badania. Na wydruku wyników badań znajdziesz zakres wartości referencyjnych dla danego laboratorium. Wyniki dotyczące hematokrytu należy analizować na podstawie pozostałych elementów morfologii krwi, co oznacza, że należy konsultować je z lekarzem. HCT w ciąży Warto wiedzieć, że...

badanie krwi w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Jakie badania krwi czekają cię w ciąży? Które są obowiązkowe?
Choć mało przyjemne, częste badanie krwi w ciąży jest konieczne po to, by dowiedzieć się, co dzieje się w twoim organizmie i jak rozwija się dziecko. Podpowiadamy, jakie wyniki badań w ciąży powinny cię zaniepokoić i co oznaczają tajemnicze skróty na karcie badań.

Najpierw zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym, potem najprawdopodobniej pójdziesz zrobić badanie beta hCG. To pierwsze z wielu badań krwi, które będziesz musiała wykonać w ciąży. Nie martw się, wkrótce przywykniesz do widoku igły, a dobra wiadomość jest taka, że krew pobrana podczas jednej wizyty w laboratorium wystarczy do wykonania kilku badań. Badanie krwi: morfologia w ciąży Powinnaś zrobić morfologię krwi w ciąży przy pierwszej wizycie, a potem mniej więcej co 2 miesiące. Do porodu wykonasz ją przynajmniej 5 razy! To ważne badanie dostarcza dużo informacji o funkcjonowaniu całego organizmu matki i dziecka. Ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też m.in. wykryć początki anemii i jej prawdopodobne przyczyny (niedobór żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego). Analizując wyniki badań krwi, lekarz zwraca uwagę m.in. na: hemoglobinę , która nie powinna być niższa niż 11 g/dl, hematokryt ; erytrocyty (w niedokrwistości – maleje), leukocyty (wzrost może świadczyć o infekcji). płytki krwi – ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia. Nie martw się pojedynczymi wynikami poniżej lub powyżej normy – mogą być typowe dla twojego organizmu. Lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania i to on sprawdza, czy jest powód do niepokoju. Badanie stężenia glukozy ​ W ciąży będziesz musiała badać poziom cukru na czczo , a między 24. a 28. tygodniem wykonasz test obciążenia glukozą , który sprawdzi reakcję twojego organizmu na wypicie 75 g glukozy. To obowiązkowe badanie w celu wykrycia cukrzycy ciężarnych. Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi (może pojawić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak