Brak apetytu u dzieci, choć często budzi niepokój rodziców, zwykle ma naturalne przyczyny. U niemowląt, które stopniowo poznają nowe smaki i konsystencje pokarmów, a jednocześnie nabywają nowych umiejętności i skupiają coraz większą uwagę na otaczających ich przedmiotach, może całkiem naturalnie spaść zainteresowanie jedzeniem. Brak apetytu u dziecka rocznego lub starszego może mieć źródło w infekcji, alergii pokarmowej, czasem następuje po antybiotykoterapii lub jelitówce. Jeśli brak apetytu u dziecka utrzymuje się dłużej, trzeba zrobić badania i wykluczyć poważniejsze choroby. Jakie są przyczyny braku apetytu?

Reklama

Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Dziecko może odmawiać jedzenia z wielu powodów, ale jeśli nagle straciło apetyt, najpierw warto przyjrzeć się codziennej rutynie (także tej związanej z posiłkami), zwrócić uwagę na jadłospis dziecka oraz etap jego rozwoju. Możliwe, że przyczyną braku apetytu jest:

  • skok rozwojowy lub stres (np. dziecko zaczyna chodzić i bardziej interesuje się otoczeniem, na świat przyszło rodzeństwo, w domu pojawiła się niania)
  • monotonna dieta (wszystkie posiłki są podobne do siebie, mało kolorowe, nieapetyczne)
  • podjadanie między posiłkami (zwłaszcza produktów kalorycznych, słodyczy, apetyt może obniżyć nawet picie dużych ilości soków)

Brak apetytu u niemowlaka

U niemowląt brak apetytu ma najczęściej związek z nadmiarem bodźców i rozpraszaniem się podczas jedzenia. Kiedy dziecko zaczyna dostrzegać i wodzić wzrokiem za przedmiotami, raczkować i chodzić, warto tak zorganizować posiłki, aby odbywały się z dala od "rozpraszaczy" - zabawek czy telewizora (!). Przyczyną braku apetytu bywa też rozszerzanie diety – dziecko potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowych potraw i smaków, zjada niewielkie porcje, powoli smakuje. A jeśli do tego maluch jest wciąż karmiony w nocy, może po prostu być mniej głodny w ciągu dnia.

Brak apetytu u niemowląt – inne przyczyny na tle chorobowym:

Brak apetytu u dziecka

Brak apetytu może się pojawić u dziecka w różnym wieku. U dziecka rocznego, 2-letniego czy 5-letniego często przyczyną jest:

Zobacz także
  • infekcja (np. przeziębienie, podawaj dziecku dużo wody do picia!)
  • przewlekła infekcja układu moczowego (czasem może pojawić się gorączka)
  • zaparcia (dolegliwości takie jak ból i wzdęcia występują po posiłku)
  • anemia (inne objawy niedoboru żelaza to bladość, zmęczenie, moczenie się)
  • nietolerancja glutenu (inne objawy celiakii to osłabienie, nieprzybieranie na wadze, tłuszczowe stolce)

Brak apetytu podczas choroby

Czasem brak apetytu pojawia się u dziecka w czasie choroby, gdy organizm jest osłabiony lub kiedy dziecko zmaga się z innymi dolegliwościami towarzyszącymi np. ząbkowaniu. Apetyt powinien powrócić po ustaniu przykrych objawów. Kiedy może zmniejszyć się apetyt?

Brak apetytu u dziecka – badania

Jeśli dziecko niewiele je i mimo wprowadzenia urozmaiconej diety apetyt nie wraca, trzeba poprosić o radę lekarza. Pediatra oceni, jak dziecko przybiera na wadze i jak rośnie, skieruje na badanie krwi i moczu, aby wykluczyć m.in. utajone zapalenie układu moczowego czy celiakię. Niezbędne jest też wykonanie morfologii, aby sprawdzić, czy nie doszło do niedoborów, np. wapnia czy żelaza.

Brak apetytu u dziecka – co podać

Najlepiej nic poza urozmaiconymi posiłkami dostosowanymi do wieku i upodobań dziecka. Pediatrzy raczej nie polecają podawania dzieciom suplementów diety na apetyt. Syropy czy tabletki, które mają zwiększyć apetyt u niejadka, tak naprawdę odwracają uwagę od rzeczywistych przyczyn niechęci do jedzenia i mogą opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Poza tym w składzie takich produktów zwykle najwięcej jest cukru, co z pewnością nie pomoże żadnemu dziecku, które i tak je niewiele wartościowych i odżywczych produktów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama