Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
bostonka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania [ZDJĘCIA]

Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Choroba co pewien czas wybucha w przedszkolach czy szkołach. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jej nazwa pochodzi od epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o bostonce.

Spis treści:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Co to jest bostonka?

Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Choroba znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska oraz jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej w skrócie HFMD (od angielskiego: Hand, Foot and Mouth Disease).

O bostonce mówi się, że jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi wskutek niedostatecznej higieny rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluszki), a następnie przeniesieniu wirusów do jamy ustnej z przedmiotów wspólnego użytku, zabawek, czy jedzenia.

Objawy bostonki u dzieci

Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Charakterystyczne objawy bostonki pojawiają się później.

Pierwszymi objawami bostonki u dzieci są:

  • złe samopoczucie
  • utrata apetytu
  • ból gardła.


Kolejne objawy bostonki to:

  • gorączka – temperatura rośnie do 38-39 stopni Celsjusza
  • wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.

Jak wygląda bostonka u dzieci? [ZDJĘCIA]

Krostki pojawiające się przy bostonce przypominają ospą wietrzną. Jednak w przypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle na dłoniach, stopach i w jamie ustnej (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).
 

Bostonka u dziecka - zdjęcie
Fotolia

objawy bostonki na stopach
Adobe Stock

niemowlak z bostonką
Adobe Stock

 
W przebiegu bostonki u dzieci, a także przez pewien czas po jej przebyciu, u może występować nadmierne złuszczanie się naskórka, a także oddzielanie się paznokci od macierzy. 

łuszczenie się skóry po bostonce
Adobe Stock

Przebieg bostonki u dzieci

Choroba bostońska u dzieci dzieli się na 3 etapy:
  • okres wylęgania się wirusa bostońskiego w organizmie,
  • faza prodromalna, pojawiają się pierwsze dolegliwości (można ją pomylić z grypą, anginą czy przeziębieniem), w ostatnich dniach tej fazy występuje wysypka,
  • faza wysypkowo-osutkowa, czyli właściwa choroba.

Ile trwa bostonka u dzieci?

Cała choroba trwa ok. 2 tygodni. Okres pierwszy, wylęgania, trwa 3-5 dni. Pojawianie się pierwszych dolegliwości, czyli drugi okres choroby, trwa 2-3 dni. Właściwa choroba, od momentu wystąpienia wysypki, trwa 7-10 dni.

Jak długo dziecko chore na bostonkę może zakażać?

Wirus bostoński utrzymuje się w organizmie jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów – drogą kropelkową może przenosić się do miesiąca, w kale utrzymuje się nawet do 6-11 tygodni. Zdolność zarażania jest największa tylko w momencie występowania najbardziej uciążliwych objawów, takich jak gorączka i wysypka. 

Bostonka nie różni się od większości dziecięcych chorób wirusowych – większość lekarzy zgadza się, że po ustąpieniu objawów dziecko nie zaraża na tyle, aby stanowić znaczące zagrożenie dla otoczenia. 

Jeśli dziecko od ponad doby nie zgłasza złego samopoczucia, a bolesna wysypka i gorączka ustąpiły – może wrócić do żłobka, szkoły lub przedszkola.

Powikłania po bostonce u dzieci

W naszym rejonie dochodzi do bostonki w wyniku zakażenia wirusem Coxsackie, który nie powoduje poważniejszych powikłań – najczęściej dochodzi jedynie do odwodnienia, które stanowi poważne zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci. Przy drażnieniu skóry w miejscach wysypki może dojść do zakażenia bakteryjnego skóry, które wymagać będzie antybiotykoterapii.

W innych rejonach świata, np. w Azji, bostonkę często wywołuje enterowirus 71. Spowodowana nim choroba może prowadzić nie tylko do odwodnienia, ale także do powikłań neurologicznych (zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy porażenie wiotkie) lub kardiologicznych (np. zapalenie mięśnia sercowego).

Jak można zarazić się chorobą bostońską?

Do zakażenia bostonką dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Najbardziej podatne na bostonkę są dzieci do 10. roku życia. Ale chorobą zarażają się również dorośli (zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i starsze). Infekcja ma u nich jednak łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny chronić się przyszłe mamy – bostonka w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami.

Co sprzyja zarażeniu się bostonką:

  • Pora roku – największe żniwo bostonka zbiera późnym latem i jesienią.  
  • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Do zakażenia może np. dojść, gdy chore dziecko włoży zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko. Źródłem zakażeń mogą też być kąpieliska i baseny.
  • Brak higieny – jeśli zakażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.

Bostonka u dzieci – jak leczyć?

Przy podejrzeniu bostonki należy iść z dzieckiem do lekarza. Pediatra wykluczy inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką (podobnie może objawiać się różyczka, ospa wietrzna lub odra). Przepisze też odpowiedni lek na wysypkę.

Choroba bostońska na szczęście rzadko powoduje powikłania, a jej objawy ustępują same w ciągu 7-10 dni i to niezależnie od tego, czy leczenie zostało wdrożone czy nie.

Nie istnieje leczenie pozwalające zwalczyć wirusa. Organizm musi poradzić sobie z nim sam, można natomiast podejmować działanie objawowe, czyli łagodzące objawy bostonki u dzieci.
 

  • Najczęściej stosuje się leki obniżające gorączkę, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzieciom podaje się w tym celu leki z paracetamolem.
  • Warto także stosować preparaty odkażające zmienioną skórę, np. wodny roztwór pioktaniny, lub leki z oktenidyną.
  • Przy nasilającym się swędzeniu skóry, można łagodzić tę dolegliwość preparatami przeciwświądowymi, np. leki przeciwhistaminowe czy działające miejscowo pianki czy pudry o działaniu znieczulającym.


Pęcherzyki na skórze smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Nie przekłuwaj ich i nie zdrapuj – możesz je w ten sposób zainfekować bakteriami (a wtedy konieczne będzie leczenie antybiotykiem).

W leczeniu bostonki nie należy stosować glikokortykosteroidów. Zastosowane na wczesnym etapie choroby znacząco zwiększają ryzyko ciężkiego jej przebiegu.

Jak pomóc dziecku z bostonką:

  • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – najlepsza jest woda, soki podrażnią chore gardło.
  • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki. Nie zmuszaj do jedzenia.
  • Gdy dziecko źle się czuje, zatrzymaj je w domu i pozwól poleniuchować.

Czy wychodzić na dwór z dzieckiem chorym na bostonkę?

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wychodzić na dwór podczas bostonki. Jeśli dziecko nie gorączkuje, wskazane jest, by mogło się przewietrzyć. Dopóki utrzymują się objawy charakterystyczne dla bostonki, należy jednak unikać wyjść w miejsca powszechnie dostępne, aby dziecko nie roznosiło wirusa (chory maluch nie powinien zbliżać się do innych dzieci bliżej niż na odległość 2 metrów, musi też unikać dużych zbiorowisk ludzi i placów zabaw).

Jak chronić dziecko przed zachorowaniem na bostonkę?

Bostonka jest wyjątkowo zakaźna. Można jednak próbować uchronić przed nią dziecko.
 

  • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
     
  • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj go też do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus bostoński.


Zobacz także:

czy ospa jest zaraźliwa
Adobe Stock
Zdrowie
Ospa – kiedy i jak długo chory zaraża?
Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną. Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, aby zakazić się ospą. Wirus ospy wietrznej przenosi się nawet odległość kilku metrów. Sprawdź, jak można zarazić się ospą oraz kiedy chora osoba przestaje zakażać. Poznaj także inne fakty i mity na temat tej choroby.

Jeśli zastanawiasz się, czy ospa jest zaraźliwa, to owszem, jest to choroba, którą można się łatwo zarazić. Źródłem zakażenia jest najczęściej drugi człowiek, jednak to nie jedyny sposób, w jaki przenosi się wirus. Ospą wietrzną, potocznie nazywaną „wiatrówką”, można zarazić się też przez ruch powietrza.  Czy ospę można przejść tylko raz, a noworodki są całkowicie chronione przed tą chorobą? Poniżej znajdziesz też odpowiedzi na te i inne popularne pytania na temat ospy u dziecka .   Spis treści:  Jak można zarazić się ospą? Ospa: kiedy dziecko zaraża? Ospa: jak długo chory zaraża? Mity o ospie wietrznej Ospa wietrzna - jak można się zarazić? Wirus ospy przenosi się drogą kropelkową, a także wraz z ruchem powietrza (na odległość kilku lub nawet kilkudziesięciu metrów). Stąd właśnie wywodzi się nazwa „ospa wietrzna” (przenosi się wraz z wiatrem). Zarażenie się ospą jest także możliwe poprzez kontakt bezpośredni, np. z przedmiotami, ręcznikami i innymi rzeczami, które miały styczność z płynem wydostającym się z pęcherzyków skórnych osoby zakażonej. Ospą wietrzną można także zarazić się od osoby chorej na półpasiec, ponieważ za obie te choroby odpowiada ten sam wirus. Ospa wietrzna to powszechna choroba wieku dziecięcego, więc najczęściej zakażają się nią dzieci od innych dzieci. Zwykle chorują dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Zachorować mogą także osoby dorosłe ( ospa u dorosłych jest bardziej niebezpieczna niż w przypadku dzieci). Wirus ospy (varicella zoster virus, czyli VZV) pozostaje w zwojach nerwowych w postaci utajonej i może ujawnić się w okresach obniżonej odporności i dać o sobie znać pod postacią np. półpaśca . Każdego roku w Polsce ospą wietrzną zaraża się około 200 tys....

opryszczka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Opryszczka u niemowlaka – groźniejsza, niż ci się wydaje
Opryszczka u niemowlaka może być bardzo niebezpieczna. Powoduje ją ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę u dorosłych. Jest bardzo zaraźliwy. Niemowlęta trzeba szczególnie przed nim chronić.

Opryszczkę u niemowląt wywołuje wirus opryszczki zwykłej – HSV-1. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dzieci zarażają się nim przez dotyk, zetknięcie z powierzchnią lub przedmiotami, na których osiadł, a także przez pocałunki osób chorych, czyli tych, które mają tak zwane „zimno” na ustach. To jeden z powodów, dla których lepiej nie całować dzieci w usta. Dowiedz się, jak objawia się opryszczka u dzieci i jak postępować z zakażonym nią niemowlęciem. Spis treści: Opryszczka u niemowlaka – objawy Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna dla niemowląt? Opryszczka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Powikłania opryszczki u niemowlaka Opryszczka u niemowlaka - objawy Opryszczka u niemowlaka objawia się tak jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u starszych dzieci. Zmiany występują 2-12 dni po ekspozycji na wirusa. Opryszczka u noworodka i niemowlaka – jak wygląda: owrzodzenia w jamie ustnej, nosku, na oczkach, a jeśli dziecko ssie kciuk, to także na palcach wysoka gorączka (nawet do 40 st. C) niechęć do jedzenia i picia (spowodowana bólem) nieprzyjemny zapach z buzi rozdrażnienie, płaczliwość  Poniżej zdjęcie opryszczki u niemowlaka: fot. Elroi/Adobe Stock Wirus opryszczki u niemowlaka i noworodka może wywołać  zmiany opryszczkowe na całym ciele, a także szybko zaatakować układ nerwowy, co może zagrażać nawet życiu dziecka.  Pojawić mogą się także zmiany skórne, problemy z oddychaniem, żółtaczka. Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna dla niemowląt? Wirus opryszczki u niemowląt może grozić powikłaniami i trwałymi zmianami w układzie nerwowym,  zwłaszcza gdy nie jest leczony. Wszystko dlatego, że układ odpornościowy niemowląt nie jest jeszcze w pełni sprawny i nie radzi sobie dobrze ze zwalczaniem...

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka u dzieci : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:  ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak