
Ból brzucha u dziecka może być spowodowany stresem, zbyt szybkim jedzeniem lub alergią. Wyeliminowanie tych przyczyn zapobiegnie pojawianiu się dolegliwości. Jednak w pewnych sytuacjach, ból brzucha u dziecka powinien skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem.
Spis treści:
- Leki na ból brzucha u dziecka
- Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka
- Kiedy z bólem brzucha u dziecka iść do lekarza
Co na ból brzucha u dziecka – leki
Leczenie bólu brzucha u dziecka powinno być ściśle uzależnione od przyczyny. Należy też pamiętać, że lepiej dziecku nie podawać leków na własną rękę – zawsze warto skonsultować ten fakt z lekarzem albo farmaceutą.
Na ból brzucha spowodowany niestrawnością, zaparciem, zatruciem pokarmowym czy infekcją przewodu pokarmowego najczęściej podaje się leki w formie syropu. Syrop na ból brzucha jest dziecku łatwiej połknąć niż tabletkę. Dzieciom podaje się też leki w postaci proszku rozpuszczanego w wodzie, kropel lub kapsułek.
Leki na ból brzucha u dziecka, które kupuje się bez recepty, najczęściej zawierają wyciągi ziołowe lub probiotyki, które usprawniają pracę układu pokarmowego. Po konsultacji z lekarzem można dziecku podać lekarstwa o działaniu przeciwbólowym lub rozkurczowym.
Co na ból brzucha u dziecka – domowe sposoby
Bezpiecznym sposobem na łagodny ból brzucha u dziecka jest:
- herbatka rumiankowa – ma działanie przeciwzapalne i uspokajające,
- herbatka miętowa – łagodzi skurcze,
- herbatka z melisy – działa uspokajająco i rozkurczowo,
- napar z korzenia lukrecji – łagodzi niestrawność,
- napar z nasion kminku – pomaga usuwać wzdęcia,
- woda koperkowa/krople koperkowe – łagodny środek przeciwwzdęciowy; łagodzi kolki u niemowląt.
Kiedy z bólem brzucha u dziecka iść do lekarza
Nie każdy ból brzucha u dziecka ma błahą przyczynę. Dlatego w pewnych sytuacjach koniecznie trzeba iść z dzieckiem do lekarza:
- ból brzucha budzi dziecko w nocy,
- częstym bólom brzucha towarzyszą biegunki lub zaparcia,
- ból promieniuje do pleców lub kończyn,
- ból jest ostry albo długotrwały i narastający,
- bólowi brzucha towarzyszy gorączka, bóle stawowe, osłabienie,
- bóle brzucha pojawiają się często, a dziecko traci na wadze.
Sprawdź też:

Ból brzucha u niemowlaka objawia się płaczem, prężeniem się dziecka i jego nerwowością. Czasami słychać też w jego brzuszku bulgotanie, przelewanie się, a same powłoki brzuszne są napięte. Przyczyn tych dolegliwości może być kilka. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka: prawidłowe karmienie piersią lub butelką i spokojna atmosfera w domu. Spis treści: Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią Ból brzucha po mleku modyfikowanym Ból brzucha u niemowlaka w nocy Sposoby na ból brzucha u niemowlaka Masaż na ból brzucha u niemowlęcia Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Znalezienie przyczyn, które wywołują dolegliwości u dziecka jest kluczowe, aby ulżyć niemowlęciu i złagodzić jego bóle brzucha. Najczęstszymi przyczynami cierpienia dziecka są te, wymienione poniżej. Warto do tej listy dodać jeszcze jedną: zaparcia niemowląt . Te na szczęście zdarzają się rzadziej i dopiero wtedy, gdy maluszek zaczyna jeść stałe pokarmy. Kolka jelitowa Najczęstszą przyczyną kłopotów z brzuszkiem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest kolka jelitowa spowodowana zaburzeniem perystaltyki jelit i powstawaniem nadmiernej ilości gazów – mówi pediatra i gastroenterolog, doktor Grażyna Rowicka. Do problemów z kolką przyczynia się także niedojrzałość układu nerwowego maleństwa. Ból brzucha spowodowany kolką objawia się nagłym płaczem, a właściwie krzykiem dziecka. Niemowlę, które ma kolkę trudno uspokoić (czytaj więcej, jak objawia się kolka u dziecka ). Bóle brzuszka, wymioty i biegunka mogą towarzyszyć także chorobom nie związanym z przewodem pokarmowym (zapalenie ucha, gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego). Alergia na mleko Niekiedy napady bólowe są spowodowane uczuleniem na białko mleka krowiego. U niemowląt taka...

Niewiele trzeba, by małe dziecko nabawiło się zatrucia pokarmowego . Jego organizm jest szczególnie wrażliwy na wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje. Zanim dojrzeje i stanie się bardziej odporny, minie jeszcze kilka lat. Dlatego tak ważne jest, by uważać na to, co dziecko wkłada do buzi i czy zachowana jest prawidłowa higiena podczas jedzenia . Należy też zawsze sprawdzać, czy produkty, które przygotowujemy do spożycia, są świeże i przydatne do spożycia. W przeciwnym razie mogą się w nich namnażać bakterie, które powodują zatrucia pokarmowe. Przyczyny zatrucia pokarmowego u dziecka Tego typu dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie letnim , kiedy jest gorąco i słonecznie. Takie warunki niesamowicie sprzyjają rozwojowi bakterii. Jeśli zatem zostawimy na wierzchu w ciepłym miejscu jakiś produkt spożywczy, bakterie bardzo szybko go zajmą. Po zjedzeniu zainfekowanego produktu dochodzi w organizmie do zatrucia. Zatrucia pokarmowe w większości przypadków wywoływane są przez zakażenie : bakteriami salmonelli, jadem kiełbasianym, gronkowcem. Objawy zatrucia pokarmowego Możesz podejrzewać, że dziecko zatruło się jakimś pokarmem, jeśli nagle: dziecko ma biegunkę , wymiotuje, boli je brzuch, ma podwyższoną temperaturę, w jego stolcu znajduje się krew lub śluz. Objawy wskazujące na zatrucie pokarmowe pojawiają się zazwyczaj po kilku, kilkunastu godzinach od zjedzenia przez dziecko czegoś, co mu zaszkodziło. Zdarza się też, że powstają one dopiero po kilku dniach od zjedzenia zakażonego posiłku lub po kontakcie z osobą chorą na zatrucie. Zobacz też , co podać dziecku, gdy ma rozwolnienie Inne objawy podczas zatrucia pokarmowego Oprócz typowych symptomów zatrucia mogą pojawić się u dziecka również burzliwe objawy ogólne, takie jak: wysoka gorączka (powyżej 38ºC), bóle głowy, dreszcze ,...