Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co-utrudnia-alergikowi-życie
Zdrowie

Co utrudnia życie alergikowi?

Czy sterylny dom i unikanie klimatyzacji zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby?

Pewne czynniki środowiskowe mogą spowodować pojawienie się reakcji alergicznej. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nadmierne przestrzeganie higieny, używanie wielu różnych środków czystości przeznaczonych do mycia, czyszczenia itp. nie służy zdrowiu. Co więcej, usposabia do reakcji alergicznych osoby nadwrażliwe, a zwłaszcza dzieci. Co jest wrogiem alergika?

Niezdrowe domy

Stare, wilgotne domy nie są dobre dla alergików. Niezdrowe są też mieszkania w betonowych blokach, w których szczelne, plastikowe okna uniemożliwiają naturalną wymianę powietrza. Z tego powodu w takich mieszkaniach jest duża wilgotność. Stwarza to idealne warunki do rozwoju roztoczy kurzu domowego, które są najczęstszym alergenem wziewnym powodującym astmę i alergię. Stosowanie pianek izolacyjnych, klejów, farb oraz innych materiałów emitujących formaldehyd przyczynia się do wywoływania i podtrzymywania alergicznego zapalenia dróg oddechowych.

Złe ogrzewanie

Ogrzewanie za pomocą gazu, węgla, drewna powoduje, że w mieszkaniach obecny jest tlenek węgla i dwutlenek węgla, a w powietrzu unoszą się różne cząsteczki stałe, np. sadza. Szczególnie niekorzystne działanie mają związki powstające podczas spalania drewna w kominkach i grillach. Dzieci chore na astmę dobrze czują się w suchych i ciepłych pomieszczeniach ogrzewanych metodą zamkniętą, najlepiej elektrycznie.

Klimatyzacja

W pojemnikach z wodą, stanowiących element systemów klimatyzacyjnych, rozwijają się grzyby pleśniowe oraz bakterie, które wyzwalają procesy alergiczne i działają toksycznie na śluzówkę układu oddechowego. Mówi się nawet o chorobie klimatyzacyjnej.

Bierne palenie

Składniki dymu tytoniowego wywierają niszczący wpływ na układ oddechowy człowieka. Ponadto przyczyniają się do alergizacji organizmu. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe, jak czynne. W dymie papierosowym znajduje się bowiem bardzo dużo substancji toksycznych, a gdy zalega on w pomieszczeniu, jest wielokrotnie wdychany nie tylko przez palacza, ale także przez znajdujące się w mieszkaniu dziecko. Jeżeli malec ze skłonnością do alergii stale przebywa w miejscu, w którym pali się papierosy, ryzyko, że zachoruje na astmę, wynosi 25%. Jeśli natomiast oddycha powietrzem wolnym od dymu tytoniowego, ryzyko ujawnienia się astmy wynosi 7%. Szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów przez kobiety w ciąży i matki dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Promienie UV

Nadwrażliwość na promienie słoneczne nie musi być wrodzona. Czasem wiąże się z działaniem niektórych substancji zawartych w kosmetykach oraz z wprowadzeniem nowych leków, mogących wywoływać alergiczną reakcję skóry w kontakcie ze słońcem. Przyspieszają one powstawanie poparzeń skóry. Należą do tej grupy leki sulfonamidowe, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre środki przeciwgrzybicze, np. gryzeofulwina, często stosowany u dzieci syrop Diphergan, aspiryna, leki uspokajające, np. Relanium, oraz doustne środki antykoncepcyjne. Osoby zażywające leki powinny zawsze sprawdzać na ulotce, czy mogą one powodować nadwrażliwość skóry na promieniowanie UV. Leczenie nadwrażliwości na słońce spowodowanej przyjmowaniem leków najczęściej polega na ich zmianie, ograniczeniu przebywania na słońcu i używaniu kremów z filtrem.

Warto wiedzieć

Zmiany na skórze, wiążące się z niekorzystnym działaniem światła słonecznego, noszą nazwę fotodermatozy.

  • Najlżejsze to pokrzywki, pojawiające się w kilka minut po wyjściu na słońce i znikające w cieniu.
  • Opryszczka to szczególny przypadek fotodermatozy.
  • Z powodu zatrucia środowiska, fotodermatozy u nastolatków i osób dorosłych zdarzają się coraz częściej. U dzieci nadal są stosunkowo rzadkie.

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

atak astmy
Adobe Stock
Zdrowie
Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka
Atak astmy to nagła reakcja układu oddechowego, utrudniająca normalne oddychanie. Większość ataków astmy u dzieci jest dość łagodna i nie wymaga interwencji lekarza. Kiedy jednak pojawiają się symptomy ciężkiego ataku, takie jak m.in. zasinienie skóry czy zaburzenia świadomości, konieczne jest wezwanie do dziecka karetki.

Atak astmy polega na nagłym skurczu oskrzeli i oskrzelików, co utrudnia cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dziecko ma problem ze swobodnym nabraniem powietrza i jego swobodnym wypchnięciem z płuc. Zjawisku temu na ogół towarzyszy niepokój i uczucie duszności. W skrajnym przypadku ciężki atak astmy może prowadzić do śmierci. Na szczęście zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy pomoc nie nadejdzie na czas. Astmy oskrzelowej, która jest przyczyną ataków, nie trzeba się bać, ale u dzieci koniecznie trzeba ją leczyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która mimo choroby zdobyła Mount Everest. Spis treści: Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Co robić podczas ataku astmy Co to jest astma oskrzelowa? Objawy astmy u dzieci Przyczyny astmy oskrzelowej u dziecka Najczęstsze alergeny wywołujące astmę Jak rozpoznać astmę oskrzelową u dziecka? Astma oskrzelowa u dzieci – diagnoza Leczenie astmy u dzieci Astma oskrzelowa u dzieci – zapobieganie Aktywność fizyczna lekiem na astmę u dziecka Test kontroli astmy u dziecka Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Wbrew pozorom atak astmy nie zawsze wygląda tak samo. To, jak się objawia i co w takiej sytuacji zrobić, zależy od jego nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, atak astmy może objawiać się: dusznością trudnościami z mową zmianą stanu świadomości zmianą tempa pracy serca i rytmu oddechowego świstami przy oddychaniu pracą dodatkowych mięśni oddechowych.   O tym, że u dziecka może wystąpić atak astmy świadczą następujące symptomy: nasilony kaszel i odkrztuszanie, np. po wysiłku częste nawroty duszności częsta konieczność stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela napadowa duszność nocna (objaw często towarzyszący tzw. astmie sercowej,...

Dolegliwości w czasie ciąży (dziwne)
Adobe Stock
Zdrowie
Czy alergię się dziedziczy
Znaczenie dziedziczności w ujawnianiu się alergii wyjaśnia alergolog prof. dr hab. Piotr Kuna.

  Przez ostatnich 20 lat wiedza o dziedziczeniu chorób alergicznych bardzo się pogłębiła. Wiadomo już, że w tych chorobach istotną rolę odgrywa dziedziczenie. Zidentyfikowano kilkadziesiąt genów, warunkujących powstawanie alergii, które znajdują się na różnych chromosomach.Znaczenie dziedziczności w ujawnianiu się alergii wyjaśnia alergolog prof. dr hab. Piotr Kuna. Dziedziczenie alergii Dziedziczenie nie zawsze odbywa się tak samo, np. jeżeli dziecko otrzymało po rodzicach lub dziadkach dziesięć silnych genów warunkujących alergię, wiadomo, że na pewno zachoruje. Jeśli natomiast odziedziczyło piętnaście słabych genów, choroba może, ale nie musi się ujawnić. Najważniejsze geny umiejscowione są na chromosomie piątym. Geny te są odpowiedzialne za produkcję białek wpływających m.in. na czynność komórek tucznych. Wydzielają one substancje inicjujące reakcje alergiczne i prowadzące do rozwoju zapalenia alergicznego. Na chromosomie piątym znajduje się również gen wpływający na kurczliwość mięśni oskrzeli, a jak wiadomo, nadwrażliwość na bodźce wywołujące skurcz oskrzeli jest jednym z najważniejszych objawów astmy. Dzieci mogą odziedziczyć alergię nie tylko po rodzicach, ale także po dziadkach. Jeżeli matka choruje na astmę lub alergię, prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy tę chorobę, jest nieco większe niż jeśli choruje ojciec. O dziecku, którego rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo mają alergię, mówimy, że jest „obciążone atopią”, czyli skłonnością do chorób uczuleniowych. Szkodliwe wpływy środowiska Częstość występowania alergii wzrasta w szybkim tempie. Jednak nasilenia tego zjawiska nie da się wyjaśnić samymi tylko procesami dziedziczenia. Aby skłonność do reakcji alergicznych ujawniła się jako choroba, muszą zadziałać również inne czynniki. Ogromne znaczenie ma kontakt z alergenami, szczególnie z alergenami...

alergia u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Alergia - co to za choroba?
Na czym polega reakcja alergiczna? Co ją wywołuje? Dlaczego rośnie liczba małych alergików?

Niektóre osoby reagują w sposób nadmierny na czynniki nieszkodliwe, np. mleko, pyłki, naskórek kota. I taką właśnie reakcję nazywamy reakcją alergiczną. Główne zadanie układu odpornościowego to obrona organizmu przed bakteriami i wirusami, które wniknąwszy do ustroju, wywołują objawy choroby. Jednak niektóre osoby reagują w sposób nadmierny na czynniki nieszkodliwe, np. mleko, pyłki, naskórek kota. I taką właśnie reakcję nazywamy reakcją alergiczną. Jak rozpoczyna się alergia? Pierwszy kontakt z alergenem nie wywołuje jeszcze objawów choroby, ale już wtedy rozpoczyna się proces alergizacji. Do uczulenia dochodzi po powtórnym zetknięciu się z alergenami i ich wniknięciu do ustroju, np. wraz z pokarmem, wdychanym powietrzem lub przez skórę. Organizm osoby skłonnej do reakcji alergicznej broni się przed tymi substancjami, traktując je jako obce, a nawet wrogie. Wytwarza przeciwciała, które wiążą się z alergenami. Związanie się alergenu z przeciwciałami powoduje uszkodzenie komórek odgrywających ogromną rolę w procesach alergicznych. Są to tzw. komórki tuczne umiejscowione w błonach śluzowych i skórze. Pęknięcie błony komórkowej powoduje natychmiastowe uwolnienie histaminy, leukotrienów oraz innych substancji wywołujących objawy alergii , takich jak: swędzenie, kichanie, obrzęk skóry oraz błon śluzowych oskrzeli i nosa. Świadczy to o stanie zapalnym. Dlaczego jest powszechna? Skłonność do alergii jest dziedziczna (atopia). Jej rozwojowi sprzyjają czynniki środowiskowe. Zatrucie środowiska, wdychanie dymu tytoniowego , kosmetyki, środki czystości, farby, lakiery oraz powszechne stosowanie sztucznych dodatków do produktów spożywczych – to wszystko sprawia, że coraz więcej ludzi cierpi na alergię. Reagują uczuleniem na znajdujące się w otoczeniu substancje. Dlaczego mówi się, że alergia to choroba cywilizacyjna? Choroby alergiczne występują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak