Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kalendarz szczepień obowiązkowych, szczepienia dzieci, ruchy antyszczepionkowe
Fotolia
Zdrowie

Ilu rodziców szczepi dzieci - już wiadomo

Zastanawiasz się, ilu jest przeciwników szczepień wśród polskich rodziców. Sanepid podał dane, z których wynika, kto szczepi swoje dzieci.

Ruchy antyszczepionkowe nie znalazły dużego poklasku wśród polskich rodziców. Ponad 95 procent Polaków, którzy mają dzieci w wieku do 12 lat, dba o to, by ich pociechy otrzymały szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Pozostałe 5 procent osób uchylających się od tego obowiązku to:

  • rodzice, którzy mają tzw. ekologiczny pogląd na temat szczepień 
  • rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom wystarczającej opieki

Dlaczego wszystkie dzieci powinny być szczepione?

Zastanawiasz się dlaczego powstał obowiązkowy kalendarz szczepień, skoro to w interesie rodziców leży dbanie o dobro dziecka? Zdaniem lekarzy powszechne podawanie szczepionek to jedyny, skuteczny sposób, by pozbyć się zagrożenia, jakie niesie wiele groźnych chorób. Dzięki powszechnym szczepieniom nie mamy dziś na świecie czarnej ospy (obecnie też nie ma potrzeby, by się przeciw niej szczepić). Z badań wynika, że zaszczepienie ponad 80–90 proc. dzieci daje gwarancję usunięcia drobnoustroju, który wywołuje daną chorobę. W ten sposób przestają być na nią narażone także te osoby, które z jakichś powodów nie mogły zostać zaszczepione, np. dzieci z głębokimi niedoborami odporności.

Nie poddawanie dzieci szczepieniom obowiązkowym jest łamaniem prawa obowiązującego w Polsce. Warto pamiętać, że oprócz szczepień obowiązkowych są też szczepienia zalecane. Porozmawiaj z lekarzem, które z nich i kiedy powinno dostać twoje dziecko. 

Źródło: PAP

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Wybory samorządowe
Adobe Stock
Zdrowie
Czy szczepienia są... polityczne? Nasz stosunek zależy od tego, kogo popieramy w wyborach!
Szczepienia powinny być obowiązkowe czy dobrowolne? Nasz stosunek do tego w dużej mierze zależy od poglądów politycznych i tego, kogo popieramy w wyborach.

36% dorosłych Polaków jest za dobrowolnością szczepień dzieci, a 64% opowiada się za szczepieniami obowiązkowymi – wynika z sondażu dla portalu dorzeczy.pl. Stosunek do obowiązku szczepień w dużej mierze koreluje z poglądami politycznymi i z tymi, kogo popieramy w wyborach . A także z wiekiem, wiekiem dziecka i poziomem wykształcenia rodziców. Od prawa do lewa i centrum: czyli za i przeciw obowiązkowi szczepień Najwięcej osób popierających dobrowolność szczepień (77%) jest wśród wyborców partii Wolność (zwolennicy Korwin-Mikkego). Dobrowolność popiera 50% zwolenników PiS , 49 proc. – ruchu Kukiz’15 . Znacznie mniej – 32% - zwolenników PSL i   Partii Razem (31 %).  Dobrowolność szczepień w najmniejszym stopniu popierają wyborcy PO (15%), Nowoczesnej (12%), SLD (12%). Jak widać, jest duża korelacja pomiędzy stosunkiem do obowiązku i dobrowolności szczepień a poglądami politycznymi. Nie oznacza to jednak, że osoby, które są za dobrowolnością szczepień, są jednocześnie przeciwni szczepieniom . Uważają jednak, że w większym stopniu powinno się pozostawić rodzicom prawo do decydowania o szczepieniach. Wiek dziecka i wykształcenie rodziców: stosunek do szczepień Im rodzice bardziej wykształceni , tym więcej wśród nich zwolenników dobrowolności szczepień. Również im rodzice mają młodsze dzieci, tym bardziej są za dobrowolnością szczepień. I znów – wcale nie oznacza to, że wszyscy, którzy uważają, że szczepienia powinny być dobrowolne , są jednocześnie przeciwnikami szczepień . Czy szczepienia powinny być polityczne Częściej osoby o bardziej wolnościowych przekonaniach uważają, że szczepienia powinny być dobrowolne – tyle mówi sondaż. Czy o szczepieniach powinni decydować politycy? Oczywiście, że nie. Powinni decydować lekarze i epidemiolodzy, których zadaniem jest dbanie o to,...

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
Epidemie chorób wymyślone: twierdzi STOP NOP i protestuje. Co na to lekarze?
Stowarzyszenie Stop NOP będzie 3 czerwca protestować przed Ministerstwem Zdrowia przeciw obowiązkowi szczepień. Twierdzi, że w Polsce 300 tysięcy zaszczepionych niemowląt trafia do szpitali, a epidemie odry i innych chorób zakaźnych są wymyślone przez producentów szczepionek. A co na to eksperci?

Na 3 czerwca stowarzyszenie STOP NOP zaplanowało protest przed Ministerstwem Zdrowia przeciw obowiązkowym szczepieniom, czyli "przymusowi szczepień", jak to określa STOP NOP. Podobne protesty odbywać się mają także w innych krajach. Przeciw czemu protestuje STOP NOP STOP NOP uważa, że w ostatnim czasie "cenzura i terror wobec rodzin oraz lekarzy, którzy stanęli w obronie prawdy bardzo się nasiliły", a "przeciwko lekarzom, którzy mają odwagę mówić prawdę o szczepieniach, toczą się sprawy w sądach lekarskich ". "Rodziny, często już ciężko doświadczone przez powikłania szczepień, są karane dotkliwymi grzywnami, grozi im się odebraniem dzieci i wyrzuca z przychodni publicznych. Coraz częściej w domu nachodzi je policja lub pracownicy opieki społecznej czy sanepidu. W innych państwach utrudnia się dzieciom dostęp do szkół i przedszkoli" - pisze STOP NOP na swoich stronach internetowych.  Twierdzi też, że ostatnie epidemie , o których głośno było w prasie, zostały wykreowane na zamówienie producentów szczepionek , a problemem nie są choroby, tylko powikłania po szczepieniach. Zdaniem STOP NOP "intensywnie immunizowane niemowlęta ponad 300 tysięcy razy w ciągu roku trafiają do szpitala". Eksperci o tym, co mówi STOP NOP Lekarze często stykają się z obawami rodziców dotyczącymi szczepień. Starają się tłumaczyć, dlaczego szczepionki są potrzebne i dlaczego trzeba szczepić obowiązkowo . – Zachorowanie u dziecka wiąże się z największym ryzykiem. Jeśli dorosły zachoruje na gruźlicę , to najczęściej przeżyje. A jeśli zachoruje niemowlę, to prawie każde ma powikłania po gruźlicy , włącznie ze śmiertelnymi – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra. O lękach rodziców:  – Rodzice chcą dobrze dla swoich dzieci. Boją się o nie, nie chcą źle. Dlatego trzeba odpowiadać na ich...

przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przybywa chorych na odrę, rodzice dostaną wysokie kary pieniężne za nieszczepienie
Sanepid coraz częściej wnosi o ukaranie rodziców odmawiających szczepienia dzieci. To są duże kary pieniężne.

Najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny mówią o wzroście zachorowań na odrę, chorobę zakaźną, która dzięki obowiązkowym szczepieniom została już przed laty wyeliminowana. Niestety coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. W tej sytuacji coraz częściej otrzymują od urzędników karę zapłacenia grzywny. Zobacz, gdzie jest najgorzej ze szczepieniami w Polsce. Kolejne przypadki odry Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę , w analogicznym okresie w 2017 roku było ich 60. Od 10 października, tylko w województwie mazowieckim, sanepid odnotował 79 podejrzeń lub zachorowań na tę chorobę. Wśród zakażonych znalazły się zarówno dzieci w wieku do 10 lat, jak i dorośli. Metodą walki z odrą są profilaktyczne szczepienia. Tymczasem coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień. Państwowy Zakład Higieny podaje, że NOP ( niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków. Najczęściej jest to:   gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka. Ciężkie NOP, czyli wymagające np.hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują niezwykle rzadko - to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. Z danych PZH wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego ze szczepieniem. Wysokie kary za nieszczepienie dzieci Urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. W przypadku odmowy mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 tys. złotych . Pracownicy sanepidu coraz częściej muszą interweniować wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień. Na terenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak