Czarne jagody, zwane w części Polski borówkami lub naukowo określane jako borówka czernica (Vaccinium myrtillus), są powszechnie polecane jako lekarstwo na biegunkę. To niewielkie, granatowe owoce naturalnie rosnące w lasach i na górskich polanach. Ich sok ma intensywną fioletową barwę, która zostawia plamy na palcach, języku i ustach, a także trwale zabarwia ubrania.

Reklama

Wyjaśniamy, w jakiej postaci można podawać jagody, jeśli dopadnie nas rozwolnienie. Podajemy też przepisy na odpowiednie przygotowanie jagód i sprawdzamy, czy można jagodami leczyć biegunkę u małych dzieci.

Właściwości jagód

Czarne jagody to jedne z najzdrowszych owoców. Zawierają w 5-12 proc. garbniki, które mają właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze. Mają dobry wpływ na perystaltykę jelit i ich błony śluzowe. Wiążą też obecne w jelitach toksyny i metale ciężkie, ułatwiając leczenie biegunek i zatruć pokarmowych. Składniki czarnych jagód uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi.

Co jeszcze zawierają czarne jagody:

  • mnóstwo przeciwutleniaczy
  • kwasów organicznych
  • soli mineralnych
  • pektyn
  • witaminy C, A, B, PP
  • selen, cynk i kwas foliowy.

Czy małe dzieci mogą jeść jagody?

Jagody są nie tylko skutecznym domowym sposobem na biegunkę, są również zupełnie bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania czarnych jagód i preparatów z czarnych jagód.

Zobacz także

Jagody to owoce wyjątkowo zdrowe i bezpieczne dla ludzi. Można je wprowadzać do diety niemowlęcia już w 5 miesiącu życia (jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym) lub od 7 miesiąca (jeśli ssie pierś).

    Jagody na biegunkę – w jakiej postaci?

    Jako lekarstwo na biegunkę sprawdzą się przetworzone czarne jagody, czyli: suszone lub przerobione np. na syrop albo sok. Najbardziej popularne są jagody gotowane lub w postaci syropu oraz napary z suszonych jagód (susz dostępny jest w aptekach cały rok). Poniżej znajdziesz przepisy na domowe jagody na rozwolnienie.

    Suszone jagody na rozwolnienie – przepis

    Do przygotowania leczniczego naparu potrzebujesz 1-3 łyżki suszonych jagód. Zalej je 75-100 ml gorącej wody, pozostaw pod przykryciem i gotuj ok. 5 minut. Ugotowane jagody zdejmij z ognia, pozostaw na 10-15 minut, a następnie odcedź. Napar z jagód na biegunkę podaje się w temperaturze komfortowej do picia, ale nie bardzo zimny.
    Dawkowanie: 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

    Sok z jagód na biegunkę – przepis

    Leczniczy syrop na biegunkę u dziecka można przygotować ze świeżych lub mrożonych jagód. Umyte i odsączone owoce wsyp do słoja i zasyp cukrem w proporcjach 1:1 (np. na pół kilo jagód stosuje się pół kilo cukru). Często wstrząsaj słojem, aż owoce wypuszczą sok. Zlej go do wyparzonych słoików i pasteryzuj minimum 20 minut w temperaturze 85 stopni.
    Dawkowanie: dzieci – dwa razy dziennie po 1-2 łyżce syropu; dorośli – dwa razy dziennie po 2-5 łyżek syropu.

    Sprawdź też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama