Objawy anginy u dziecka są bardzo charakterystyczne. Angina ropna to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Anginę wywołują bakterie – paciorkowce. Sprawdź, jakie są objawy anginy u dziecka i jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma anginę koniecznie idź z nim do lekarza – anginę ropną trzeba leczyć antybiotykiem.

Reklama

Jakie są objawy anginy u dziecka?

Anginę u dziecka możesz rozpoznać po następujących objawach:

  • wymioty – angina czasami (ale nie zawsze) rozpoczyna się wymiotami u dziecka
  • silny ból gardła – gardło jest tak obolałe, że dziecko ma problemy z połykaniem, często więc odmawia jedzenia i picia. Ból może też promieniować na twarz i ucho.
  • gorączka – temperatura przy anginie może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza
  • czerwone gardło – gardło jest silnie zaczerwienione
  • powiększone migdałki – migdałki przy anginie są powiększone (rozpulchnione) i pokryte białym nalotem
  • powiększone węzły chłonne – węzły podżuchwowe i szyjne są powiększone i wyraźnie wyczuwalne
  • złe samopoczucie – dziecko chorujące na anginę źle się czuje, jest osłabione, nie ma apetytu.

Jeśli podejrzewasz anginę u dziecka, powinien jak najszybciej zbadać je lekarz. Źle leczona angina prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Powikłania po niedoleczonej anginie

Absolutnie nie należy lekceważyć tej choroby. Nawet jeśli ból gardła w końcu sam minie, brak skutecznego leczenia może wywołać poważne skutki dla zdrowia twojego dziecka. Najwięcej powikłań wywołuje angina bakteryjna. Aby zwalczyć w organizmie paciorkowca, który ją spowodował, niezbędne jest podanie dziecku antybiotyku w określonych dawkach i przez określony czas. Niedostosowanie się do tych zaleceń może przyczynić się do rozwinięcia się u dziecka:

Jak leczyć anginę u dzieci?

Leczenie tej choroby uzależnione jest od tego, co ją wywołało. Jeśli wirusy, wówczas wystarczy podawać dziecku leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz spore dawki witaminy C, wzmacniającej odporność. Jeśli natomiast przyczyną anginy są bakterie (paciorkowce) lub grzyby, wtedy konieczne jest podawanie antybiotyku. Należy przy tym pamiętać, że istotne jest, aby podawać lek o ściśle określonych porach i przez ściśle określoną przez lekarza liczbę dni. W przeciwnym razie paciorkowce mogą wywołać wtórne zakażenia podczas kolejnych infekcji.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama