Co stosować na suchy kaszel u dziecka?
Na suchy kaszel u dziecka mogą pomóc domowe sposoby, np. mlekiem z miodem, inhalacjami. Jeśli nie zadziałają - zastosuj syrop lub podaj dziecku leki, które przepisze lekarz.
Suchy kaszel jest dla dziecka uciążliwy, maluch ma kłopoty z oddychaniem, kaszel utrudnia mu również spanie w nocy. Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u dziecka jest rozwijająca się infekcja dróg oddechowych. Co stosować na suchy kaszel u dziecka? Możesz wypróbować domowe sposoby, np. sok z czarnego bzu lub mleko z miodem, a także podać mu syrop lub odpowiednie leki przepisane przez specjalistę. Kaszel suchy u dziecka trwa od 4 do 7 dni, jeśli jednak utrzymuje się dłużej - nie lekceważ tego, ponieważ może to być kaszel przewlekły, który wymaga odpowiedniego leczenia.
Spis treści:
- Objawy kaszlu suchego u dziecka
- Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka
- Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka?
- Jak podawać syrop na kaszel suchy?
- Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza?
Objawy kaszlu suchego u dziecka
Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, więc maluch sucho pokasłuje. Taki kaszel jest męczący i... niepotrzebny. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i nie pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dziecko kaszląc, dodatkowo podrażnia sobie gardło. Taki kaszel pojawia się nie tylko na początku infekcji, ale też często po jej zakończeniu.
Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka
Zastanawiasz się, jak pomów dziecku, które boryka się z suchym kaszlem? Oto kilka sposobów, które pozwolą go złagodzić:
- wietrz i nawilżaj mieszkanie, bo świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Połóż na kaloryfer mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza (to dobry zakup, przyda się na długo).
- inhalacje - one też pomogą na kaszel suchy u dziecka. Przyda się do tego inhalator (nebulizator), zrób inhalacje z soli fizjologicznej.
- wywar z siemienia lnianego - łyżkę siemienia lnianego zalej 1,5 szklanki wody, gotuj pod przykryciem 10 minut, przecedź i wystudzony podawaj do picia.
- sok z czarnego bzu - jest to naturalny sposób na kaszel, ale także gorączkę i katar.
- mleko z miodem i czosnkiem - ma działanie przeciwzapalne, antybiotyczne, a także hamuje rozwój bakterii.
- mleko z miodem - hamuje kaszel u dziecka i ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej.
- syrop z cebuli - ma działanie wykrztuśne, więc nie podawaj go podawać dziecku bezpośrednio przed snem, ponieważ może wzmagać kaszel.
Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka?
Suchy kaszel trzeba hamować, ponieważ bywa bardzo męczący dla dziecka. Zazwyczaj lekarz zaleca podawanie środków przeciwkaszlowych. Można je stosować przez trzy do pięciu dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych, przebiegającej bez wydzieliny. Nie wolno ich podawać przy zapaleniu płuc lub oskrzeli, bo zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowym może grozić rozwojem zakażenia. Pamiętaj, że leki (niezależnie, czy na kaszel suchy, czy mokry) u dziecka zawsze powinien dobrać lekarz, nie podawaj ich „na własną rękę”. Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka możesz podać samodzielnie? Dziecku, które skończyło rok, możesz podawać syropy ziołowe (np. z prawoślazu, żywokostu, kwiatów malwy - mają właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające gardło).
Jak podawać syrop na kaszel suchy?
Jeśli lekarz przepiszę syrop dla dziecka - podawaj go maluchowi w odpowiedni sposób - najlepiej strzykawką lub łyżeczką z podziałką (dodaje się ją do syropów). Jak to zrobić?
- Odmierz dawkę. Podaj tyle leku, ile zalecił lekarz (podczas ustalania dawki pediatra bierze pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka oraz jego wagę ciała).
- Posadź maluszka na swoich kolanach lub ułóż je w pozycji półleżącej (prawą rączkę wsuń pod pachę, lewą przytrzymaj). Maluch leżący płasko mógłby się zakrztusić.
- Podaj syrop na środek języka lub tak, by spłynęło po wewnętrznej części policzka. Jeśli podasz lek za płytko, maluch może go wypluć. Jeżeli za głęboko, wywołasz odruch wymiotny. Jeżeli używasz strzykawki, włóż ją do buzi na głębokość ok, 1,5 cm w kącik ust i wolno wstrzykuj w kierunku policzka. Starszemu dziecku możesz podać lek łyżeczką, którą wsuniesz nieco głębiej do buzi.
- Daj dziecku do popicia chłodną wodę, lekarstw nie powinno popijać się herbatkami, sokami czy mlekiem.
Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza?
W niektórych sytuacjach nie możesz leczyć dziecka domowymi sposobami. Koniecznie zgłoś się z maluchem do lekarza w następujących sytuacjach:
- Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy.
- Kaszel jest bardzo męczący (dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić).
- Kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Malec podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychał zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecku przez otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
- Kaszel przypomina pianie koguta - maluch zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec. Jedź szybko do lekarza. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień.
UWAGA! Noworodki rzadko kaszlą. Objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli czy płuc, jest przyspieszony oddech, a w cięższych przypadkach postękiwanie oraz szary cień wokół ust świadczący o niedotlenieniu. Objawem infekcji dolnych dróg oddechowych są wzmożone ruchy klatki piersiowej i poruszanie skrzydełkami nosa. Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecka kaszel i wszystkie inne zaburzenia oddychania traktuj poważnie i od razu pokaż dziecko lekarzowi. W wypadku zapalenia płuc dziecko powinno trafić do szpitala, by podano mu antybiotyk w kroplówce.
Zobacz także:
- Suchy kaszel - przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
- Kaszel krtaniowy: przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
- Twoje dziecko ma kaszel? To nie musi być przeziębienie... przyczyna może cię zaskoczyć