Katar u dziecka zdarza się często. Małe dzieci chorują nawet 8-9 razy w roku – zwykle to infekcje wirusowe, którym towarzyszy katar. Ale przyczyny kataru u dziecka mogą być różne. Wyjaśniamy, kiedy konieczna jest wizyta u pediatry oraz leczenie kataru, a kiedy można poradzić sobie domowymi sposobami.

Reklama

Czym jest katar u dziecka?

Katar u dziecka to częsta i powszechna dolegliwość. Katar jest efektem stanu zapalnego, pod którego wpływem błona śluzowa produkuje nadmierną ilość wydzieliny. Infekcja wirusowa powoduje katar wodnisty, cieknący, a infekcja bakteryjna wywołuje katar gęsty, często o zmienionej barwie (żółty, zielony). Katar u dziecka może wypływać z nosa, ale może też ściekać po tylnej ścianie gardła i pozostawać niemal niezauważony. Objawy towarzyszące katarowi u dzieci to zwykle ból głowy, kłopoty z oddychaniem, brak apetytu, ogólne rozbicie. Katar u niemowlaka może utrudniać ssanie piersi.

Katar u dziecka: przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których u dziecka pojawia się katar:

  • Najczęściej katar świadczy o infekcji wirusowej. Przeziębienie zwykle trwa ok. dwóch tygodni i w pierwszych dniach może mu towarzyszyć gorączka. Powikłaniami niedoleczonej infekcji może być zapalenie zatok, dlatego z dzieckiem, które ma katar i kaszel, trzeba zgłosić się do lekarza.
  • Inną przyczyną kataru, który utrzymuje się, mimo że dziecko wydaje się zdrowe, może być alergia lub reakcja na substancję drażniące, takie jak dym papierosowy czy substancje chemiczne (np. toksyczne farby). W takim przypadku to katar alergiczny.
  • Częstą przyczyną kataru może być przedmiot wepchnięty do noska przez dziecko. Wtedy wydzielina wydobywa się tylko z zatkanej ciałem obcym dziurki, ma żółtą lub zieloną barwę i nieprzyjemny zapach. Nigdy na własną rękę nie próbuj wyjmować ciała obcego z nosa dziecka – jeśli je zauważysz, jak najprędzej jedźcie do laryngologa.
  • Przyczyną niedrożności nosa może być również przerost migdałków.

Wielu rodziców zastanawia się, ile trwa katar u dziecka i czy to normalne, jeśli trwa długo. Katar u małego dziecka trwa zwykle ok. 10, a nawet 14 dni, jeśli jest efektem infekcji wirusowej. U starszych dzieci katar trwa krócej – ok. 7 dni (w 3-5. dniu staje się bardziej gęsty). Jeżeli zaś katar trwa dłużej, możliwe, że jego przyczyną jest nadkażenie bakteryjne, alergia albo przerost migdałków.

Katar u dziecka: leczenie

Czy z zakatarzonym dzieckiem trzeba od razu iść do lekarza? Niekoniecznie. Wizyta jest jednak niezbędna, gdy:

Zobacz także
  • dziecko ma trudności z oddychaniem i jest wyraźnie zmęczone;
  • przy wdechu słyszysz wysoki świszczący dźwięk;
  • katar utrudnia dziecku mówienie;
  • gorączka, która towarzyszy infekcji z katarem, trwa dłużej niż trzy dni albo nawraca po jednym lub dwóch dniach przerwy;
  • katar nie ustępuje po trzech, czterech dniach;
  • katarowi zaczyna towarzyszyć kaszel;
  • z jednej dziurki wydobywa się gęsta, żółta lub zielona wydzielina.

Pediatra postawi diagnozę i przepisze leki: może np. zalecić krótkotrwałe stosowanie kropli obkurczających błonę śluzową (do zakraplania maksymalnie przez 3-5 dni u dzieci powyżej 2 lat), maści bakteriobójczej lub czasem leków sterydowych. Uwaga, nigdy nie stosuj u dziecka preparatów na katar dla dorosłych – są zbyt silne! Jeśli pomimo leczenia katar się przedłuża, skonsultuj się z laryngologiem dziecięcym.

Leczenie zwykłego kataru u dziecka polega przede wszystkim na oczyszczaniu i nawilżaniu nosa. Wykorzystuje się do tego aerozole z wodą morską lub inhalacje z soli fizjologicznej. Do udrażniania używaj aspiratora do nosa dla dzieci, zrezygnuj zaś z popularnej kiedyś gruszki, bo cienką końcówką łatwo uszkodzić śluzówkę.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Co pomoże na zwykły katar? Jeśli katar u dziecka jest jedynym objawem infekcji, wystarczy starannie pielęgnować malucha. Najlepsze domowe sposoby na katar:

  • Podawaj dziecku jak najwięcej płynów do picia (najlepiej, by były ciepłe).
  • Postaraj się nawilżyć powietrze w domu, np. rozwieszając na kaloryferach mokre ręczniki.
  • Dbaj o to, aby dziecko wydmuchiwało nos (już roczniaka ucz posługiwania się chusteczką, a trzylatka zachęcaj do samodzielnego dmuchania).
  • Jeśli dziecko nie potrafi dmuchać nosa, to aby go oczyścić, użyj soli fizjologicznej. Zakropl 1-2 krople do każdej dziurki, odczekaj chwilę, a następnie usuń chusteczką wypływającą z nosa wydzielinę.
  • Jeśli maluch nie ma gorączki, wychodź z nim na spacery.
  • Podawaj dziecku niewielkie ilości czosnku (zrób np. mleko z miodem i czosnkiem).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama