W przedszkolu mojej córki panuje ospa. Ponoć jest lek, który łagodzi objawy, jeśli zostanie podany na początku choroby. Czy to prawda?

Reklama

Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się bardzo szybko i łatwo się nią zarazić. W pierwszych dwóch dobach od kontaktu z wirusem można podać dziecku szczepionkę przeciw ospie wietrznej. W niektórych przypadkach chroni to przez zachorowaniem lub łagodzi przebieg zakażenia. Jeśli ospa rozwija się mimo zastosowania szczepionki, można rozpocząć podawanie przeciwwirusowego „antybiotyku” (Acyklowir). Jest to lek na receptę, który przepisuje lekarz po zbadaniu dziecka. Podany szybko, w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby może złagodzić przebieg i skrócić czas jej trwania.

Jest również specjalna surowica ochronna tzw. immunoglobulina, ale podaje się ją w przypadku kontaktu z ospą wietrzną wyłącznie dzieciom z obniżoną odpornością i przewlekle chorym, np. cierpiących na białaczkę.
Nasza rada: jeśli dziecko zachoruje, krosty i strupki należy dezynfekować, gdy są zaczerwienione, najlepiej wodą utlenioną lub oktenidyną (np. Octenisept). Dziecko trzeba codziennie umyć pod prysznicem, a krosty wietrzyć, by nie zaropiały.

Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Zobacz także

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama