słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta

Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci

W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków.

Spis treści:

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Czy podawać dziecku słoiczki?

Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej.

Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt?

Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na:

  • Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre firmy wyraźnie zaznaczają, że surowce, z których produkują dania, pochodzą z upraw ekologicznych.
  • Etykiety. Szukaj ważnych informacji, a nie kieruj się wyglądem opakowania. Kolorowe nie znaczy, że dla niemowlęcia. Na etykiecie dania powinien być umieszczony wiek dziecka, któremu można podać produkt.
  • Opakowanie. Gdy otwierasz słoiczek, powinnaś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. To znak, że pojemnik był dobrze zamknięty i danie się nie zepsuło.

Słoiczki dla niemowląt: ranking

Wybierając gotowe danie dla niemowląt, uważnie czytaj, dla dziecka w jakim wieku jest ono przygotowane. Jedni producenci piszą np. „od piątego miesiąca” (co znaczy, że możesz to podać, gdy maluch skończy czwarty), inni: „po piątym miesiącu” (zatem podaj to dziecku, które zaczęło szósty miesiąc życia).

Najlepsze słoiczki dla niemowląt 2022 – polecają rodzice w serwisie produkty.mamotoja.pl:

Bobovita, Pomidorowa z kurczakiem i ryżem, po 6. miesiącu

słoiczki dla niemowląt, bobovita
mat. prasowe

BOBOVITA POMIDOROWA Z KURCZAKIEM I RYŻEM
ALLEGRO


Gerber Organic, Marchewka słodki ziemniak, po 4. miesiącu

gerber, słoiczki dla niemowląt
mat. prasowe

GERBER ORGANIC BIO


Humana, Deserek Morela Banan, po 6. miesiącu

humana, słoiczki dla niemowląt
mat. prasowe

HUMANA DESEREK MORELA-BANAN
ALLEGRO


Hipp, Ziemniaki z buraczkami, jabłkiem i delikatną wołowiną

hipp, słoiczki dla niemowląt
mat. prasowe

HiPP BIO ZIEMNIACZKI Z BURAKAMI I WIEPRZOWINĄ
ALLEGRO


Holle, Czysta wołowina, po 4. miesiącu

holle, słoiczki dla niemowląt
mat. prasowe

HOLLE DANIE MIĘSNO WOŁOWE
ALLEGRO

Czy dieta dziecka może opierać się na słoiczkach?

Tak. Wybór gotowych dań jest duży i wciąż pojawiają się nowe „potrawy”. Ponadto jedno danie często składa się nawet z kilkunastu składników. Chyba nie każdy rodzic umie (albo ma ochotę) zrobić na przykład lazanię z cielęciną, schab duszony z suszonymi śliwkami czy napój z winogron, mango i pomarańczy z jogurtem. Dzięki gotowym daniom w diecie dziecka ma ono możliwość poznawania nowych owoców, mięs, smaków.

Można także rozszerzać dziecku dietę za pomocą słoiczków. Trzeba je tylko proponować dziecku zgodnie ze schematem rozszerzania diety! Początkowo niemowlę zjada tylko po kilka łyżeczek obiadku czy deserku. Zamiast gotować dla niego maleńkie porcje zupy, prościej otworzyć słoiczek. Gotowe dania są bardzo praktyczne również z tego powodu, że bez problemu można je dobrać do wieku dziecka, również pod względem konsystencji.

Gotowe dania są idealne, gdy wyjeżdżamy na wakacje, gdzie często jemy na stołówce czy w restauracji (a nie gotujemy samodzielnie posiłków). Warto je jednak też podawać w domu – są zdrowe i wygodne.

Czy zatem dziecko powinno jeść tylko słoiczki? To trochę przesada, a przesada w każdą stronę jest zła. Podstawą zdrowej diety zawsze jest urozmaicenie. Gotowe dania oczywiście warto podawać dziecku, ale z rozsądkiem. Nie chodzi o to, by malec je zjadał kilka razy dziennie, na każdy posiłek, i w ogóle nie poznał smaku świeżych warzyw i owoców (a mają one naprawdę inny smak!). Wtedy rzeczywiście mogłyby pojawić się kłopoty przy „przestawianiu” go na dietę rodzinnego stołu.

Najlepiej, jeśli maluszek pozna zarówno smak „słoiczkowej” zupki, jak i tej, którą właśnie dla niego ugotowałaś (oczywiście wyłącznie z dobrych jakościowo warzyw i mięska lub ryby). Podobnie czasem możesz mu zaproponować gotowy sok, a innym razem przygotować go sama w sokowirówce albo wyciskarce – ze świeżych owoców i warzyw.

W drugim roku życia dziecko coraz bardziej interesuje się tym, co jedzą rodzice. Powoli zaczyna przechodzić na dietę rodzinnego stołu. Nie martw się, nie będzie chciało już jeść „słoiczków”, tylko to, co wy.

Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy?

Prawda. Oczywiście domowa zupa może być dobra, jednak pod warunkiem, że do jej przygotowania weźmiesz wysokiej jakości składniki, a co ważne, w odpowiednich proporcjach. Ale dietetycy dziecięcy twierdzą, że mamy do zup często w ogóle nie dodają tłuszczu ani kaszki, więc są one za mało energetyczne i dziecko szybko jest głodne. Ponadto warzyw i owoców ze zwykłego sklepu czy bazarku nikt nie kontroluje – nie wiadomo zatem, czy nie zawierają szkodliwych składników. Tak naprawdę warzywa dla dziecka powinnaś kupować w sklepach z żywnością ekologiczną. Ale takich sklepów jest niewiele, zaś warzywa tam są droższe.

Do przetworów dla niemowląt nie dodaje się żadnych środków konserwujących. To, że dania się nie psują oraz mają długi termin przydatności do spożycia, jest spowodowane sposobem ich przygotowania. Zupki i obiadki są bowiem sterylizowane, czyli poddawane działaniu wysokiej temperatury, powyżej 100°C, pod wysokim ciśnieniem. To je chroni przed rozwojem bakterii. Owoce zaś z natury są bardziej kwaśne. A to powoduje, że mniej się psują. Przetworów owocowych nie trzeba więc sterylizować, żeby nic im się nie stało. Wystarczy poddać je pasteryzacji (czyli ogrzewaniu do temperatury pomiędzy 60 a 95°C). To właśnie dzięki takiemu przygotowaniu dania dla niemowląt mają długie terminy przydatności i nie psują się.

Prawdą jest tylko to, że do przecierów i deserków owocowych producenci dodają witaminę C. Dlaczego? Witamina C zakwasza, a więc chroni danie przed szybkim psuciem się. Poza tym w procesie przetwarzania owoców i warzyw witamina C może się ulatniać. Warto ją więc dodać – po to, by uzupełnić straty. Organizm dziecka bardzo dobrze przyswaja tę „dodaną” witaminę, prawie tak samo, jak ze świeżych owoców. A na pewno lepiej niż z „gotowych witamin” kupowanych w aptece.

Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt?

Tak/nie. Dziecko z pewnością może jeść te dania, które nie zawierają uczulających go składników. Niektóre firmy mają nawet specjalne linie produktów przeznaczonych właśnie dla dzieci alergicznych. Często takie dania są złożone wyłącznie z jednego lub dwóch składników; można wybrać te, które nie powodują u malca uczulenia. Na pewno uda się znaleźć coś dla każdego dziecka, także z alergią na mleko, jajka czy gluten. Trzeba tylko zawsze uważnie czytać informacje o składzie, podane na etykiecie produktu.

Czy słoiczki dla niemowląt trzeba przechowywać w lodówce?

Mit. Dopóki słoiczki nie są otwarte, mogą stać w temperaturze pokojowej. Trzeba je tylko chronić przed światłem (zwłaszcza jeśli są w słoiczku z jasnego szkła), bo inaczej mogą stracić sporo witaminy C. Oczywiście, jeżeli otworzysz gotowe danie i od razu nie podasz wszystkiego dziecku, wstaw słoiczek do lodówki. Może tam stać maksymalnie 24 godziny.

Uwaga, jeśli wieczko słoiczka jest wypukłe, nie wolno podawać go dziecku, nawet po przegotowaniu. Wypukłe wieczko oznacza, że najprawdopodobniej słoiczek nie był szczelnie zamknięty i do środka dostały się bakterie. Musiały się one już zacząć namnażać, czego efektem jest charakterystyczny „bombaż”, czyli wypukłe wieczko. Tego rodzaju bakterie mogą spowodować poważne zatrucie pokarmowe. Po co narażać maluszka na bóle brzucha, biegunki, a nawet konieczność podawania leków?

Czy najprościej nakarmić dziecko prosto ze słoiczka?

Tak/nie. Możesz tak karmić niemowlę, ale tylko deserkiem. Zupkę lepiej podgrzać. Jeśli jednak dziecko od razu nie zje wszystkich owoców, resztę musisz zjeść ty. Rozpoczętego słoiczka, z którego dziecko jadło, nie wolno wstawiać do lodówki i ponownie podawać dziecku. Bakterie, które są w ślinie, mogą bowiem rozpocząć proces psucia się pokarmu. Lepiej od razu przełożyć ze słoiczka do miseczki tyle dania, ile wydaje ci się, że dziecko zje. A resztę wstawić do lodówki.

Czy słoiczki dla niemowląt trzeba dosalać?

Mit. Nie są mdłe, to po prostu naturalny smak warzyw i mięska. Twoje dziecko nie ma jeszcze tak wyrobionego (albo tak spaczonego...) smaku, jak dorosły, dlatego nieposolona zupka na pewno nie będzie mu przeszkadzać. Niemowlęciu w ogóle nie dodawaj soli do żadnych posiłków. Z kilku powodów. Pierwszy: jest ona za dużym obciążeniem dla jego nerek. Drugi: sól pogarsza przyswajanie wapnia. Trzeci: w przyszłości prowadzi do nadciśnienia. Nie dosalaj więc gotowych zupek – jest to niepotrzebne, a wręcz może dziecku zaszkodzić.

Zobacz też:

zakupy, wózek, niemowlę
Żywienie
Jak kupować żywność dla dziecka
Edyta Gulińska, specjalistka w dziedzinie żywienia, radzi, jak kupować naprawdę wartościowe jedzenie dla maluszka i całej rodziny.

Skąd mam wiedzieć, że to, co daję dziecku, jest zdrowe? Kupując produkty w opakowaniach, trzeba zwracać uwagę nie tylko na datę przydatności do spożycia, ale przede wszystkim na skład. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 – glutaminian sodu – wzmacniacz smaku), tym więcej chemii. Warto uważać: wiele produktów kusi „zdrowo” kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to chwyt reklamowy. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka jest dobrą wędliną, bo nie jest. Warto kupować produkty z certyfikatami IMiD i CZD – są przebadane. Z niektórych reklam produktów dla dzieci wynika, że czekoladka może zastąpić mleko, a sok – owoce. Można im wierzyć? Nie zawsze. Jaskraworóżowy czy jadowicie zielony soczek musi mieć sztuczne dodatki, bo takich owoców po prostu nie ma. Zresztą owoc to owoc, jest w nim więcej witamin i błonnika niż w soku. Podobnie jest z mlekiem (lepiej je pić, niż jeść batony z mlecznym nadzieniem) i innymi produktami. Czy „dobre” musi oznaczać „drogie”? W większości przypadków niestety tak, bo za jakość trzeba płacić. I warto, bo jest ważniejsza niż ilość. Lepiej np. kupić dziecku mały kawałek piersi indyka, upiec ją i podać na zimno na kanapce, niż wydać pieniądze na kilogram najtańszych parówek, w których jest mnóstwo tłuszczu, odpadów mięsnych i wypełniaczy. Zresztą bez przesady: podstawowe produkty (mleko, mąka, jajka itd.), z których można przyrządzić zdrowe potrawy, są tańsze niż niezdrowe „gotowce”. Poza tym zestawy witamin, które mają uzupełniać niedobory, też przecież kosztują. Nie każdy ma gdzie kupować ekologiczne warzywa? Co wtedy? W ogóle z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie. W każdym mieście jest jakiś targ, na którym sprzedają rolnicy, można...

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?
AdobeStock
Karmienie
Jak wybrać mleko dla niemowląt: bogaty skład, rodzaje dostosowane do wieku i potrzeb
Mleko dla niemowląt ma skład przystosowany do wieku dziecka. Informują o tym oznaczenia na opakowaniu mieszanki. Najlepsze mleko modyfikowane to takie, które dziecko będzie dobrze tolerować. Rodzaj mieszanki warto skonsultować z pediatrą.

Mleko modyfikowane dla niemowląt jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach. Spis treści: Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane? Mleko dla niemowląt - jaki powinien być skład? Liczby na opakowaniach mleka dla niemowląt - co oznaczają? Mleko dla niemowląt - jakie wybrać dla alergika i wcześniaka? Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane? Kupując mleko w proszku dla niemowlaka, zwróć uwagę na kilka rzeczy, w tym na to: dla jakiego wieku mleko jest przeznaczone; czy ma poszerzony skład o cenne składniki odżywcze; czy odpowiada szczególnym potrzebom twojego dziecka. Mleko dla niemowląt - jaki powinien być skład? Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie , które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że: nie zawiera potasu, sodu i chloru, ma mniej białka; jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne). Oprócz tego producenci dodają często do mleka modyfikowanego inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy , dzięki czemu ma ono jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżone do mleka mamy. Liczby na opakowaniach mleka dla niemowląt - co oznaczają? Numery na mleku modyfikowanym świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem , dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, trzeba uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak: mleko z numerem 1 – od narodzin do 6. miesiąca życia (ale nie dla wcześniaków!); mleko z numerem 2...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz