Biegunka przy ząbkowaniu – co pomoże twojemu dziecku?
Adobe Stock
Rozwój

Biegunka przy ząbkowaniu – jak wygląda, jak długo się utrzymuje, co pomoże?

Nie lekceważ biegunki przy ząbkowaniu. Zahamuj ją, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku maluchów jest to wyjątkowo niebezpieczne. Sprawdź, co podać dziecku na biegunkę przy ząbkowaniu i jak długo może się ona utrzymywać.

Okres ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych ani dla malucha, ani dla jego rodziców. Dziecko może być wtedy bardziej osowiałe i płaczliwe, wkładać do buzi ręce i zabawki. Czasami malucha może męczyć także biegunka. Zazwyczaj trwa tylko kilka dni, ale nieleczona bywa wyjątkowo groźna.

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić biegunka?

Biegunka nie należy do typowych objawów ząbkowania. Choć nie występuje przy każdym wyrzynaniu się zębów, należy być na nią dobrze przygotowanym. Dokładnie obserwujmy dziecko, tak, aby zadziałać na czas. 

Należy pamiętać, że samo ząbkowanie nie powoduje biegunki. Nie bez powodu mogą być jednak powiązane. Mniej więcej w tym czasie maluchy tracą przeciwciała, które dostały od matki po urodzeniu. Od tej pory łatwiej złapać infekcję, która może powodować biegunkę. Poza tym, około 6 miesiąca życia, gdy dzieci zwykle zaczynają ząbkować, rodzice często rozpoczynają rozszerzanie diety. Maluch potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do stałych pokarmów, co również może przyczynić się do pojawienia się luźniejszych stolców.

Jak długo trwa biegunka przy ząbkowaniu?

Biegunka przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie dwa, trzy dni. Najczęściej jest wywoływana przez wirusa, więc znika sama. Czasem zdarza się też, że biegunka pojawiła się w związku ze zmianą diety dziecka (albo zmianą diety matki w przypadku karmienia piersią). Wówczas wystarczy zmiana pokarmu. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 tygodnie, zgłoś się do lekarza.

Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu?

Objawem biegunki przy ząbkowaniu u niemowląt, które są karmione piersią, jest zwiększenie ilości wydalanych stolców. Ich konsystencja jest też wyraźnie bardziej wodnista. Czasami pojawiają się również ślady ropy lub krwi w kupce niemowlaka.

Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu

Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu może mieć wiele różnych przyczyn. Czasem jest to spożywanie pokarmów zawierających zielony barwnik (np. szpinak albo zielone owoce). Jeżeli poza zmienionym kolorem kupy przy ząbkowaniu nie wystąpią żadne inne objawy, nie ma powodu do obaw. 

UWAGA! Śluz w kale niemowlaka nie powinien być powodem do niepokoju – jelita naturalnie wydzielają śluz, żeby stolec mógł łatwiej przez nie przechodzić. Jeśli jednak u twojego dziecka przy ząbkowaniu pojawi się luźna kupka z domieszką krwi lub śluzu, której towarzyszy gorączka i/albo wymioty, należy skonsultować się z lekarzem. Należy tak zrobić także wtedy, gdy gorączka trwa dłużej niż 10 dni.

Co na biegunkę przy ząbkowaniu?

Gdy u ząbkującego dziecka pojawi się biegunka, jak najszybciej postaraj się ją zahamować. To ważne, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty ważnych składników mineralnych (w przypadku niemowląt jest to wyjątkowe niebezpieczne i często kończy się pobytem w szpitalu). Płyny, które podajesz maluchowi, powinny więc utrzymać naturalny poziom nawodnienia.

W przypadku biegunki przy ząbkowaniu należy zmniejszyć dziecku ilość podawanego jedzenia, a jednocześnie zwiększyć ilość podawanych napojów. Podczas ząbkowania tradycyjne pokarmy podrażniają dziąsła malucha znacznie bardziej niż płyny. Częściej przystawiaj dziecko do piersi, podawaj mu wodę albo specjalne herbatki dla niemowląt. Pamiętaj jednak, by przed podaniem herbatki czy np. glukozy skonsultować się z lekarzem!

Jeśli twoje dziecko je już stałe posiłki, postaw na naturalne pożywienie. Możesz mu ugotować trochę marchewki z ryżem albo kupić w aptece specjalne soczki na biegunkę (składają się głównie z marchewki i kleiku ryżowego). Dostaniesz je bez recepty. 

Kiedy naturalne sposoby na biegunkę przy ząbkowaniu nie pomogą, trzeba będzie podać dziecku lek hamujący rozwolnienie. Nie eksperymentuj samodzielnie. Poproś pediatrę o przepisanie odpowiedniego środka.

Zobacz też:

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Wodnista kupka niemowlaka Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka niemowlaka...

Zielona biegunka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?
Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.

Zielony kolor stolca u dziecka może być spowodowany wprowadzeniem do diety zielonych warzyw: sałaty, roszponki, szpinaku i innych zielonych roślin. Zielone zabarwienie kupy daje też obecność żółci w kale, zwłaszcza przy biegunce, kiedy żółć nie zdąża zmienić koloru na brązowy i barwi odchody na zielono. Czasami przyczyną zielonej biegunki u dziecka jest również zakażenie bakteryjne.  Przyczyny zielonej biegunki u dziecka Zielona biegunka wywołana zielonymi pokarmami lub obecnością żółci w kale, która trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, np. gorączka, nie jest powodem do niepokoju. Jednak zielona biegunka trwająca ponad jeden dzień, połączona ze skurczowymi bólami brzucha, wymiotami, obecnością w kupce niemowlaka lub dziecka ropy, krwi lub śluzu, świadczy o zakażeniu układu pokarmowego bakteriami, np. salmonellą. Czytaj też: O czym świadczy biegunka z krwią u dziecka   Gorączka połączona z  biegunką u dziecka może świadczyć o zakażeniu, w którym doszło do przeniknięcia bakterii z jelit do krwi, czyli do do rozszerzenia się stanu zapalnego z układu pokarmowego na cały organizm. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy mikroflora jelitowa dziecka jest zaburzona i nie stanowi bariery ochronnej dla mikroorganizmów chorobotwórczych.   Inne przyczyny zielonej biegunki u dziecka: zakażenie rotawirusami alergia na składnik pokarmowy (biegunce może towarzyszyć wysypka) zmiana mleka matki na mleko modyfikowane bogate w żelazo żółtaczka przyjmowanie antybiotyków. Diagnozowanie i leczenie zielnej biegunki u dzieci W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i może zlecić wykonanie badania ogólnego kału oraz badania bakteriologicznego czy mikrobiologicznego, które pozwala wykryć lub wykluczyć obecność grzybów lub...

śluz w kupce niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Śluz w kupce niemowlaka: jak wygląda i co oznacza? Czy biały śluz i nitki śluzu są groźne?
Śluz w kupce niemowlaka pojawia się dość często i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może być objawem alergii pokarmowej, infekcji rotawirusowej lub zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka i kiedy wymaga leczenia.

Śluz w kupce niemowlaka często budzi niepokój rodziców, zwłaszcza że wygląd kupy dziecka może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Śluz w kupce może oznaczać, że doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jednak o tym, czy jest groźny, decydują także inne czynniki. Ważne jest, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka, i czy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból brzuszka czy gorączka. Śluz w kupce niemowlaka: Objawy: jak wygląda śluz w kupce? Przyczyny: co oznacza śluz w kupce? Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym Kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią Śluz w kupce: jakie badania? Leczenie śluzu w kupce Nieleczony śluz w kupce: powikłania Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka? Śluz w kupce niemowlaka zazwyczaj jest niewidoczny i pojawia się w niewielkiej ilości. Łatwo go przeoczyć. Nie wpadaj jednak w panikę od razu, gdy go zauważysz, bo śluz w naturalny sposób występuje w jelicie grubym. Jego zadaniem jest przesuwanie treści jelitowej oraz ochrona ścian żołądka i jelit przed działaniem kwasów i enzymów. Czasem jednak pojawia się dużo śluzu w kupce niemowlaka . Wtedy łatwo go dostrzec. Rodzice obserwują też biały śluz w kupce lub białawe czy żółtawe nitki śluzu przypominające katar. Często są one widoczne w przypadku problemów z wypróżnianiem. Co oznacza śluz w kupce niemowlaka? Dużo śluzu w kupce niemowlaka to objaw, który powinien wzmóc czujność rodziców. Zwiększona i utrzymująca się obecność śluzu oznacza, że maluch może zmagać się z problemami układu pokarmowego. Przyczyną śluzu w stolcu dziecka może być: alergia pokarmowa  – uczulenie np. na mleko krowie, jajka, orzechy, nietolerancja laktozy , nietolerancja glutenu, biegunka rotawirusowa,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz