Jakie leki na mononukleozę? Czy potrzebny jest antybiotyk?
Mononukleozę zakaźną wywołuje wirus, dlatego leczy się ją objawowo, a nie za pomocą antybiotyków. Co podać dziecku oprócz leków przeciwgorączkowych i jakie badania diagnostyczne wykonać?
Mononukleoza to choroba zakaźna, wywoływana przez wirus Epsteina-Barra. Przenosi się drogą kropelkową. Początkowo bywa mylona z przeziębieniem, jednak dochodzące objawy zaczynają z czasem wskazywać na chorobę pocałunków, jak potocznie nazywa się się mononukleozę zakaźną. Mononukleozę u dzieci leczy się objawowo, bez antybiotyku.
Mononukleoza: leczenie u dzieci
Choroby wirusowe, w tym mononukleoza zakaźna, nie wymagają podawania antybiotyku. Leczenie mononukleozy polega na łagodzeniu objawów:
- obniżaniu gorączki, np. paracetamolem dla dzieci lub ibuprofenem
- podawaniu leków przeciwkaszlowych i łagodzących ból gardła
- oszczędzającym trybie życia – chore na mononukleozę dziecko powinno leżeć w łóżku
Uwaga! Po przechorowaniu mononukleozy dziecko powinno zostać w domu przez przynajmniej miesiąc i nadal prowadzić spokojny tryb życia.
Czy to na pewno mononukleoza?
Mononukleoza bywa mylona z przeziębieniem, grypą, kłębuszkowym zapaleniem nerek i anginą. Pamiętajmy, że antybiotyk dla dziecka powinien być przepisywany w przypadku trafnej diagnozy, dlatego w razie wątpliwości, czy dziecko go potrzebuje, lekarz może zlecić następujące badania, które wskazują na mononukleozę:
- badanie krwi – wirocyty i podwyższone próby wątrobowe (transaminazy) mogą wskazywać na mononukleozę
- test Paull-Bunella - test serologiczny wykrywający odpowiedź układu immunologicznego dziecka na zakażenie wirusem Epsteina-Barra
Uwaga! Na mononukleozę nie ma szczepionki. Raz przebyta daje trwałą odporność.
Zobacz też:
- Wszystko o mononukleozie u dzieci
- Czy to mononukleoza? Objawy mogą mylić!
- Sprawdź, dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny