Reklama

Z reguły pierwszym objawem różyczki u dziecka jest złe samopoczucie, ale bywa i tak, że różyczka przebiega całkowicie bezobjawowo. Powikłaniami po chorobie może być odwodnienie, zapalenie stawów u chorych płci żeńskiej, bóle jąder i zapalenie najądrzy u chorych płci męskiej. Rzadko zdarza się zapalenie wątroby oraz małopłytkowość, której konsekwencją mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama

Spis treści:

Objawy różyczki

Różyczka u dzieci występuje zwykle w wieku 4-9 lat. Pierwszym etapem choroby jest złe samopoczucie u dziecka, przypominające przeziębienie lub łagodną grypę.

Objawy różyczki to najczęściej:

  • gorączka (przeważnie niewysoka)
  • katar
  • powiększenie (niebolesne) węzłów chłonnych na karku i potylicy
  • wysypka.

Chorobie mogą towarzyszyć: ból głowy, kończyn, gardła, brak apetytu, nudności oraz zapalenie spojówek.

Większość dzieci przechodzi różyczkę bardzo łagodnie lub z niewielkimi objawami. Czasami jednak symptomy choroby są niemal niewidoczne i można powiedzieć, że przebiega ona bezobjawowo. Zdarza się, że niektóre dzieci nie mają wysypki. Jedynym objawem różyczki są wtedy powiększone węzły chłonne. Przechorowanie tej choroby uodparnia dziecko na całe życie. Dziecko chorujące na różyczkę zakaża jeszcze 7-14 dni po ustąpieniu wysypki.

Różyczka – początek choroby

Okres wylęgania, czyli czas, jaki upływa od chwili wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi zwykle dwa-trzy tygodnie. Najpierw pojawia się u dziecka złe samopoczucie, niewysoka gorączka, może też wystąpić ból gardła, katar i brak apetytu. Kolejnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych. Po ponad dwóch tygodniach od zakażenia wirusem różyczki pojawia się (albo nie) wysypka.

Różyczka – jak wygląda wysypka

Wysypka przy różyczce przypomina małe plamki jasnoróżowego koloru. Najpierw pojawiają się za uszami, potem na twarzy, a po upływie doby schodzą na tułów i kończyny. Wysypka jest widoczna przez około 3-5 dni i wyglądem przypomina wysypkę alergiczną lub tę, jaka pojawia się przy zachorowaniu na odrę. Poniżej zdjęcie nóżki dziecka z różyczką – w tym przypadku zmiany były dość blade i bardziej przypominały zmiany alergiczne:

objawy różyczki – wysypka
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Czy różyczka swędzi?

Jedną z cech charakterystycznych wysypki przy różyczce jest to, że nie zawsze swędzi. Zdarza się jednak, że zmiany skórne powodują swędzenie, które utrzymuje się około 3 dni. W takiej sytuacji lekarz może przepisać dziecku leki przeciwhistaminowe, stosowane podczas alergii.

Jak odróżnić różyczkę od ospy i odry?

Jest co najmniej kilka chorób objawiających się wysypkami i dlatego rodzice mogą mieć kłopot z oceną, na ile jest to poważny problem, a nie np. reakcja alergiczna skóry. Dlatego trzeba w przypadku wysypki udać się z dzieckiem do lekarza.

Skórne objawy różyczki przypominają nieco odrę, jednak przebieg różyczki jest zwykle dużo łagodniejszy niż w przypadku odry (na początku są to niewielkie plamki koloru ciemnoróżowego, których stają się coraz bardziej wypukłe, przypominając grudki).

Wysypka różyczki nie jest podobna do tej charakterystycznej dla ospy wietrznej (bardzo swędząca wysypka z pęcherzykami) czy szkarlatyny (drobnoplamista wysypka przypominają ukłucia szpilki lub szczotki drucianej).

Jak można zarazić się różyczką?

Różyczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus z rodziny Togaviridae (rubella virus). Zakaża się nią poprzez kontakt z chorą osobą, drogą kropelkową (katar, kaszel) lub poprzez łożysko (w przypadku różyczki wrodzonej). Wirus jest obecny w wydzielinie z nosa i gardła, we krwi, w kale i moczu chorego dziecka. Różyczkę „łapie się’’ też, dotykając rzeczy zakażonych przez chorą osobę. Dlatego często zarażają się nią dzieci w przedszkolu, gdyż korzystają z tych samych zabawek, toalet, przedmiotów.

Chorobę leczy się objawowo, podając leki obniżające gorączkę. W tym czasie dziecko powinno dużo odpoczywać i nie mieć kontaktu z osobami, które do tej pory nie chorowały na różyczkę, aby ich nie zarazić.

Zabezpieczeniem przed różyczką jest szczepienie MMR, które chroni także przed odrą i świnką. Jest to szczepienie obowiązkowe i bezpłatne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama