Reklama

Rotawirusy są aktywne przez cały rok, ale dla dzieci najbardziej groźne zdają się jesienią – to właśnie wtedy notuje się wyraźny wzrost zachorowań na biegunkę rotawirusową u najmłodszych. Do niedawna o infekcjach tego typu wiadomo było niewiele, a źródła przykrych dolegliwości trawiennych upatrywano na przykład w zatruciu pokarmowym. Dziś wiemy, że biegunka rotawirusowa to oddzielny problem, który dotyka większość dzieci jeszcze przed ukończeniem piątego roku życia.

Reklama

Przebieg infekcji rotawirusowej

Pierwszym objawem zarażenia rotawirusami u dzieci jest gorączka, której towarzyszą ostre wymioty. Następnie pojawia się wodnista biegunka, utrzymująca się przez 3-8 dni. Dziecku może dokuczać również ból brzucha oraz ogólne osłabienie organizmu. U osób dorosłych infekcja rotawirusowa ma znacznie łagodniejszy przebieg, a czasem nie wywołuje żadnych objawów.

Lekarze podkreślają, że rotawirusy są obecne w kale chorego już kilka dni przed wystąpieniem symptomów chorobowych i nawet do dziesięciu dni po ustąpieniu przykrych dolegliwości. Do przeniesienia infekcji na inne osoby dochodzi bardzo łatwo, wystarczy zaniedbać podstawowe zasady higieny (mycie rąk po skorzystaniu z toalety lub po zmianie pieluchy), by rotawirusy znalazły się na przedmiotach, z którymi styczność mają dzieci w przedszkolu lub żłobku. Dotknięcie ich, a następnie włożenie palców do ust (np. podczas zabawy lub jedzenia) skutkuje przedostaniem się rotawirusów do przewodu pokarmowego kolejnego dziecka i wystąpieniem przykrych dolegliwości żołądkowych.

Czy biegunki rotawirusowej można uniknąć?

Przestrzeganie zasad higieny to najlepszy sposób zapobiegania infekcjom o podłożu rotawirusowym, ale trudno wytłumaczyć to rocznemu dziecku, które uwielbia „smakować” wszystkie zabawki, z jakimi ma styczność. Rodzice mogą – i powinni – pilnować, by maluch nie wkładał wszystkiego do buzi i miał czyste ręce, ale nie zawsze udaje się nad tym zapanować.

Jak leczyć infekcje rotawirusową?

materiały prasowe

Objawy biegunki rotawirusowej są uciążliwe, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, ale nie ma potrzeby podawać im leków ani tym bardziej antybiotyków, które są nieskuteczne w starciu z wirusami. Infekcja ustąpi w ciągu kilku dni, ale do tego czasu nie można zostawić chorego dziecka samego sobie – po pojawieniu się dolegliwości żołądkowych należy niezwłocznie rozpocząć efektywne nawadnianie, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Stan ten stwarza realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia malca, ponieważ w praktyce oznacza poważne zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, osłabiające pracę najważniejszych narządów w ciele dziecka. Na odwodnienie najbardziej narażone są niemowlęta oraz małe dzieci – niedobór płynów i elektrolitów może u nich doprowadzić do utraty przytomności lub nawet śmierci.

Jakie napoje podawać dziecku, które zmaga się z objawami infekcji rotawirusowej? Na pierwszy rzut oka soki owocowe, słaba herbata i odgazowana coca cola mogą wydawać się dobrym wyborem, ale są to napoje o wysokiej osmolarności, które wzmagają utratę wody i elektrolitów z organizmu chorego. Znacznie lepszym wyborem są doustne płyny nawadniające o obniżonej osmolarności takie jak ORSALIT®. Ich skład jest bowiem opracowany w taki sposób, by uzupełniały wodę i utracone elektrolity szybko i skutecznie.

W przypadku biegunki rotawirusowej szczególnie pomocny jest ORSALIT® plus smektyn, preparat nawadniający i hamujący biegunkę. Produkt ten zawiera smektyn dwuoktanościenny – substancję, która skraca czas trwania przykrych dolegliwości żołądkowych, pochłania szkodliwe związki obecne w jelitach i chroni śluzówkę żołądka oraz jelit przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Smektyn zmniejsza objętość wydalanych stolców biegunkowych, dzięki czemu pomaga ograniczyć utratę płynów oraz elektrolitów z organizmu dziecka i tym samym redukuje ryzyko wystąpienia odwodnienia. ORSALIT® plus smektyn można podawać dzieciom powyżej pierwszego roku życia i dorosłym.

Preparaty nawadniające mają z reguły lekko słonawy smak. Jeśli dziecko krzywi się podczas przyjmowania takiego płynu istnieje ryzyko, że nie będzie chciało spożyć zalecanej porcji DPNt, dlatego podczas leczenia infekcji rotawirusowej warto zastosować gotowy do spożycia ORSALIT® DRINK o słodkim, truskawkowym smaku – doustny płyn nawadniający, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym maluchom.

Gdy mały pacjent odmawia przyjmowania pokarmów, ciekawą opcją jest ORSALIT® nutris o smaku malinowo-jagodowym– płyn nawadniający wzbogacony o laktoalbuminą (białko pochodzące z mleka krowiego), która nie tylko maskuje słony smak, ale pełni również funkcję odżywczą. ORSALIT® nutris ze względu na zawartość białka mleka krowiego nie należy podawać dzieciom z alergią na białka mleka krowiego.

Zastosowanie skutecznego i bezpiecznego płynu nawadniającego to najważniejszy krok w leczeniu biegunki rotawirusowej. Szybkie podanie dziecku dobrze dobranego preparatu zawierającego elektrolity (np. smacznego ORSALIT® DRINK lub ORSALIT® nutris) może uchronić go przed groźnym odwodnieniem, pobytem w szpitalu i dożylnym nawadnianiem, a nawet przed śmiercią.

Reklama

Dowiedz się więcej na: orsalit.pl.

Reklama
Reklama
Reklama