Podstępne rotawirusy
Atakują głównie zimą. Dziecko ma biegunkę, wymiotuje i ma gorączkę. Podpowiadamy, jak ulżyć cierpiącemu dziecku.
- Anna Pyrkosz
Kiedy maluch nagle zaczyna wymiotować, ma gorączkę i biegunkę, najpierw myślisz, że zaszkodziło mu jakieś jedzenie lub picie. Tymczasem przyczyną takich dolegliwości zazwyczaj są zakażenia rotawirusami.
Jak dziecko zaraża się rotawirusami?
Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową – podobnie jak wirus przeziębienia czy grypy. Wystarczy, że ktoś chory kichnie albo dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka płynu zawierającego rotawirusy. Gdy zachoruje ktoś w domu, dolegliwości pojawiają się zwykle i u reszty rodziny. Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów mijają 2–4 dni.
Jakie są objawy?
Najpierw malec wymiotuje, potem dołącza się gorączka i biegunka. Dziecko źle się czuje, jest bardzo osłabione, apatyczne, nie interesuje się tym, co się dzieje wokół. Wymioty mogą być bardzo gwałtowne, trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwie doby. Chory maluch ma silną biegunkę, bardzo wodnistą, „strzelającą”, trudną do zahamowania. Dokucza ona nawet przez tydzień. Mogą jej towarzyszyć bóle brzucha, a także katar i kaszel.
Czy to groźna choroba?
Tak, zwłaszcza u najmłodszych niemowląt. Kiedy dziecko dużo wymiotuje, ma biegunkę i do tego gorączkę, organizm traci dużo wody, a wraz z nią sole mineralne. To grozi niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem.
Jak pomóc choremu?
Jeżeli biegunkę i wymioty ma maluch w pierwszym półroczu życia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Malec może być odwodniony. Często konieczny jest pobyt w szpitalu. W przypadku starszego dziecka możesz spróbować zahamować biegunkę domowymi sposobami, czyli dietą (kleik ryżowy, marchwianka). Choremu smykowi powinny także pomóc preparaty probiotyczne (np. Lakcid, Lacidofil) oraz Smecta. Pilnuj też, by dziecko dużo piło. Gdy maluch wymiotuje, ale nie ma biegunki, powinien dostawać środki antywymiotne w czopkach. Jeśli jednak stan zdrowia malca po kilku dniach się nie poprawia, odwiedź lekarza.
Jak karmić dziecko zarażone rotawirusem?
Choremu maluszkowi podawaj: marchwiankę, mus jabłkowy, kleik ryżowy, papkę bananową, kisiel z suszonych jagód. Wszystkie te produkty sprawiają, że kupka staje się bardziej zwarta, są też źródłem wody i energii dla chorego dziecka, zapobiegają odwodnieniu. Malec nie powinien jeść słodzonych posiłków i płynów (cukier nasila objawy choroby). Rotawirus może powodować, że smyk będzie miał przez jakiś czas problem z trawieniem cukru zawartego w mleku. Maluch będzie miał wówczas silną biegunkę po wypiciu mieszanki mlecznej lub po zjedzeniu serka, twarożku czy jogurtu. Skontaktuj się wtedy z pediatrą, który zaleci stosowanie odpowiedniej diety.
Czy chory smyk może być karmiony piersią?
Tak. Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej ulegają rotawirusom. Jeden ze składników mleka kobiecego „wyłapuje” cząsteczki rotawirusów i unieszkodliwia je. A jeśli nawet dojdzie do zakażenia, choroba ma przebieg łagodniejszy i trwa krócej. Pamiętaj więc, by nie przerywać karmienia, gdy smyk jest chory!
Jak uchronić dziecko przed zakażeniem?
Gdy ktoś z rodziny ma objawy tzw. grypy żołądkowej, najlepiej, żeby nie podchodził do malca. Trzeba też wyjątkowo starannie dbać o higienę (często myć zabawki maluszka, a także jego rączki, bo wciąż bierze je do buzi i łatwo może się zarazić).
Jakie są objawy odwodnienia u maluszka?
Chory maluch jest bardzo niespokojny lub odwrotnie: senny i apatyczny. Ma zapadnięte oczka, a niezarośnięte ciemiączko staje się wklęsłe. Jego wargi i język są suche – odwodnione dziecko mocno mlaska, gdyż jego ślina staje się nadmiernie gęsta i lepka. Maluszek bardzo mało siusia, a jego mocz ma intensywny kolor i zapach. Takie objawy świadczą o odwodnieniu chorego szkraba. Gdy je zaobserwujesz, natychmiast jedź do szpitala. Dziecko wymaga podłączenia do kroplówki. Odwodnienie może nawet zagrażać jego życiu!
Pomogą na bolący brzuszek
Rotawirusem można się zarazić wszędzie. Dlatego dobrze mieć w domu zestaw lekarstw, które możesz szybko podać, by złagodzić przykre objawy. W apteczce warto mieć preparaty probiotyczne, Smectę, płyny nawadniające, kleik marchwiowo-ryżowy.
Pamiętaj:
- Prawie każde dziecko na świecie przed piątymi urodzinami zarazi się rotawirusem.
- Im chore dziecko jest młodsze, tym większe ryzyko, że się odwodni i trafi do szpitala.
- Dwie dawki szczepionki podane doustnie niemowlęciu w niemal 100% zapobiegają przykrym dolegliwościom.
- Szczepienie należy rozpocząć między 6. a 16. tygodniem życia smyka i zakończyć przed upływem 24. tygodnia życia.
Więcej informacji na stronie: www. szczepienia.pl