Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko z grypą żołądkową
Fotolia
Zdrowie

Grypa żołądkowa atakuje jesienią! Ochroń przed nią dziecko

Biegunkę rotawirusową wcześniej czy później złapie prawie każde dziecko. Nazywana też grypą żołądkową, u małych dzieci bardzo często kończy się szpitalem.

Biegunka rotawirusowa jest często też nazywana grypą żołądkową, ze względu na swoje dodatkowe objawy: gorączka, nagłe osłabienie, wymioty. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby ją skutecznie leczyć, łagodzić jej objawy i – co równie ważne – żeby ustrzec przed nią dziecko. 

Jak dochodzi do grypy żołądkowej?

Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, czyli dokładnie w taki sam sposób jak jak np. wirus przeziębienia, kataru czy grypy. Do zarażenia wystarczy, że chory kichnie np. w autobusie albo że twoje dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka śliny zawierającej rotawirusy.

Zarazki dostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam namnażają się bardzo szybko. Zaledwie w ciągu doby z 10 wirusów powstają biliony!
 

Po czym poznać, że to rotawirusy, a nie zatrucie pokarmowe?

Typowym objawem biegunki rotawirusowej są wodniste, „strzelające” kupki, o charakterystycznym kwaśnym zapachu. To tzw. ostra biegunka – o gwałtownym przebiegu, łatwo prowadząca do odwodnienia. Poza tym dziecko: 

  • źle się czuje, jest osłabione, apatyczne
  • może mieć gorączkę: od lekkiej po bardzo wysoką
  • wymiotuje
  • ma bóle brzucha
  • często dodatkowo katar.

Czytaj także: Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka?

Czy podczas biegunki rotawirusowej konieczny jest pobyt w szpitalu?

Nie zawsze. Jeśli dziecko ma więcej niż pół roku, a biegunka rotawirusowa jest niewielka (niska gorączka), spróbuj go leczyć w domu. Jest szansa, że dziecko samo da sobie radę z rotawirusami, choć potrwa to kilka dni.

W tym czasie nie wolno dopuścić do odwodnienia. Dlatego dziecko powinno dużo pić: np. twoje mleko, wodę, herbatkę ziołową. Jeśli wymiotuje, podawaj mu picie małymi porcjami (2-3 łyżeczki), ale za to bardzo często: co 5-10 minut. Uzupełniaj też elektrolity. Jeśli po dwóch dniach nie ma poprawy, idź z dzieckiem do lekarza.

Objawy odwodnienia

Natychmiast jedź do szpitala, gdy chore dziecko:

  • jest bardzo niespokojne lub odwrotnie: senne i z godziny na godzinę coraz bardziej wiotkie
  • ma zapadnięte gałki oczne i ciemiączko
  • ma suche spojówki oraz błonę śluzową jamy ustnej (dziecko wtedy może zacząć mlaskać, gdyż jego ślina staje się nadmiernie gęsta i lepka)
  • ma nieelastyczną skórę: chwyć dwoma palcami fałd skóry na brzuchu malca. Gdy puścisz, powinna od razu się rozprostować. Jeśli fałd jest widoczny nawet po rozluźnieniu palców, to znak, że doszło do poważnego odwodnienia.

Obejrzyj film, w którym ekspert, dr Marek Pleskot mówi o szczepieniach na rotawirusy: 

 

Czy podczas biegunki potrzebna jest specjalna dieta?

Choremu dziecku podawaj mus z pieczonych jabłek (surowe rozluźniają kupkę), kleik ryżowy, banany albo kisiel z suszonych jagód. Te dania są lekkostrawne i stanowią cenne źródło wody. Dziecko z biegunką nie powinno za to pić słodkich soków (cukier to pożywka dla wirusów).

Czemu przy biegunce pojawia się odparzenie?

W czasie biegunki kupka dziecka zmienia swój odczyn na bardziej kwaśny, przez co łatwiej podrażnia skórę na pupie. Dbaj o nią teraz bardziej niż zwykle: często zmieniaj pieluszki, oczyszczaj pupę – najlepiej gazikami nasączonymi ciepłą wodą – i przy każdym przewijaniu smaruj ją kremem przeciw odparzeniom.

Dlaczego biegunka trwa tak długo?

Rotawirusy wnikają głęboko w śluzówkę jelit i unieszkodliwiają ją. W dodatku znikną dopiero wtedy, gdy cały nabłonek się złuszczy. To musi trochę potrwać, dlatego nawet jeśli dziecko już od tygodnia nie ma objawów biegunki, wciąż może zarażać innych.

Jak ustrzec dziecko przed rotawirusami?

Najlepszym sposobem ochrony jest podanie szczepionki przeciw rotawirusom. Masz do wyboru preparaty podawane w 2 lub 3 dawkach. Szczepienie można rozpocząć, gdy malec skończy 6 tygodni; ważne jest, aby szczepionkę 2-dawkową zakończyć przed upływem 24. a 3-dawkową przed upływem 32. tygodnia życia dziecka. Obie szczepionki są podawane doustnie, a więc są bezbolesne.

Czytaj też:

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

szpital, dziecko, choroba, rotawirusy
Zdrowie
Podstępne rotawirusy
Atakują głównie zimą. Dziecko ma biegunkę, wymiotuje i ma gorączkę. Podpowiadamy, jak ulżyć cierpiącemu dziecku.

Kiedy maluch nagle zaczyna wymiotować, ma gorączkę i biegunkę, najpierw myślisz, że zaszkodziło mu jakieś jedzenie lub picie. Tymczasem przyczyną takich dolegliwości zazwyczaj są zakażenia rotawirusami . Jak dziecko zaraża się rotawirusami? Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową – podobnie jak wirus przeziębienia czy grypy. Wystarczy, że ktoś chory kichnie albo dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka płynu zawierającego rotawirusy. Gdy zachoruje ktoś w domu, dolegliwości pojawiają się zwykle i u reszty rodziny. Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów mijają 2–4 dni. Jakie są objawy? Najpierw malec wymiotuje, potem dołącza się gorączka i biegunka . Dziecko źle się czuje, jest bardzo osłabione, apatyczne, nie interesuje się tym, co się dzieje wokół. Wymioty mogą być bardzo gwałtowne, trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwie doby. Chory maluch ma silną biegunkę, bardzo wodnistą, „strzelającą”, trudną do zahamowania. Dokucza ona nawet przez tydzień. Mogą jej towarzyszyć bóle brzucha, a także katar i kaszel. Czy to groźna choroba? Tak, zwłaszcza u najmłodszych niemowląt. Kiedy dziecko dużo wymiotuje, ma biegunkę i do tego gorączkę, organizm traci dużo wody, a wraz z nią sole mineralne. To grozi niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem. Jak pomóc choremu? Jeżeli biegunkę i wymioty ma maluch w pierwszym półroczu życia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Malec może być odwodniony. Często konieczny jest pobyt w szpitalu . W przypadku starszego dziecka możesz spróbować zahamować biegunkę domowymi sposobami, czyli dietą (kleik ryżowy, marchwianka). Choremu smykowi powinny także pomóc preparaty probiotyczne (np. Lakcid, Lacidofil) oraz Smecta. Pilnuj też, by dziecko dużo piło. Gdy maluch wymiotuje, ale nie ma biegunki, powinien dostawać środki antywymiotne w czopkach. Jeśli jednak stan...

dziecko, niemowlak
Panthermedia
Zdrowie
Ratunku biegunka
Maluch nie jadł niepewnych lodów ani wczorajszego tiramisu – skąd więc te kłopoty z brzuszkiem? Przyczyną biegunki u dziecka nie zawsze musi być nieświeże jedzenie.

O wiele częściej u niemowląt biegunkę powodują np. wirusy albo bakterie. Kilka luźniejszych kupek u dziecka na szczęście nie oznacza jeszcze biegunki (dzieci karmione wyłącznie piersią mogą brudzić nawet kilkanaście pieluch dziennie i nie ma w tym nic niepokojącego). O biegunce mówimy dopiero, jeśli z dnia na dzień ilość pełnych pieluszek wyraźnie się zwiększa, kupki są wodniste, mają charakterystyczny, kwaśny zapach. Mogą też pojawić się w nich śluz albo niteczki krwi. Dolegliwościom zwykle towarzyszy ból brzucha i gorączka. Jakie są przyczyny biegunek? Biegunka wirusowa Zwykle sprawcami kłopotów są rotawirusy i adenowirusy. Maluszek łatwo może się nimi zarazić drogą wziewną albo pokarmową. Objawy: Tego typu biegunka zwykle przebiega gwałtownie, z gorączką i wymiotami. Zwykle ustępuje sama, mniej więcej po tygodniu Leczenie: Z pediatrą skontaktuj się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli chory malec nie skończył jeszcze pół roku – u tak małych dzieci najłatwiej o odwodnienie. Lekarz może zadecydować o skierowaniu malucha do szpitala. Czasami konieczne jest podanie kroplówki. Dieta: Przede wszystkim – ta zasada jest ważna podczas leczenia każdego typu biegunki! – podawaj malcowi picie. Najlepsza będzie chłodna, niegazowana woda mineralna z rozpuszczonymi elektrolitami. Maluch może też dostawać herbatki ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód. Gdy nie chce pić albo wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), ale za to często. Im młodsze jest chore dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia (jego objawy znajdziesz w ramce obok). Uwaga! Biegunce wywołanej przez rotawirusy możesz zapobiec, podając dziecku szczepionkę. Szczepienie najlepiej rozpocząć, gdy malec skończy sześć tygodni. Cały cykl szczepienia (w zależności od szczepionki dziecko...

Dziecko zarażone rotawirusem
AdobeStock
Zdrowie
Dziecko ma biegunkę? To może być rotawirus!
Biegunka rotawirusowa gdy dopadnie dziecko, spędza sen z powiek jego rodziców na kilka dni. Naprzemienne biegunki i wymioty są niezwykle męczące, nie tylko dla dziecka. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź, jak leczyć rotawirusa!

Rotawirusy rozprzestrzeniają się na tyle szybko i łatwo, że bardzo trudno jest się przed nimi uchronić. Szczepienia ochronne pozwalają na uniknięcie cięższego przebiegu choroby. Również odpowiednia higiena rąk , dieta czy dobre zdrowie również nie są wystarczające, by ustrzec się przed rotawirusem. Czym są te wirusy i jak je leczyć, kiedy już zaatakują? Przeczytaj! Na czym polega zarażenie rotawirusem u dziecka? Rotawirusy należą do grupy wirusów tworzących rodzinę reowirusów . Zakażenie się nimi skutkuje biegunką, zwaną potocznie grypą żołądkową lub grypą jelitową. Wirusy te najczęściej atakują dzieci i niemowlęta . Szacuje się, że znaczna większość dzieci do 5 roku życia przynajmniej raz przeszła biegunkę rotawirusową. Bardzo trudno jest uniknąć zarażenia rotawirusem , gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, zarówno drogą kropelkową, jak i przez układ pokarmowy. Objawy rotawirusa Możesz podejrzewać, że dziecko zaraziło się rotawirusem , jeśli najpierw ma podwyższoną temperaturę , a po 2-3 dniach dołączają do tego: wymioty; silna biegunka (wypróżnianie się do kilkunastu razy na dobę); senność; brak sił; apatia; spierzchnięte usta. Uważaj przy tym, by dziecko się nie odwodniło. Płacz bez łez oraz brak moczu mogą to sygnalizować. Koniecznie nawadniaj dziecko , by nie doszło do poważnego odwodnienia organizmu. Jak zwalczyć biegunkę u dziecka? Biegunka rotawirusowa jest uciążliwa nie tylko dla chorego dziecka. Rodzic najlepsze, co może wówczas zrobić, to odpowiednio nawadniać dziecko. Należy podawać mu do picia letnią wodę lub letnie herbatki (nie mogą być zbyt ciepłe, bo może to nasilić objawy). W przypadku niemowląt konieczna jest kontrola pediatry , starsze dziecko, które nie ma oznak odwodnienia, może być leczone w domu. Ważne jest,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta