Wysypka krwotoczna to najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw sepsy. Nie jest to choroba, ale niewłaściwa reakcja organizmu na atak chorobotwórczych drobnoustrojów. Początkowo sepsa rozwija się jak zwykła infekcja – grypa czy przeziębienie – dlatego tak trudno na wczesnym etapie ją zdiagnozować. Tymczasem w przypadku sepsy to właśnie szybkie postawienie trafnej diagnozy może uratować życie. Pojawienie się wysypki krwotocznej, jak pisaliśmy na początku, to już nie dzwonek ostrzegawczy, a syrena alarmowa, czyli intensywne wołanie ciała o pomoc. Jednak wysypka przy sepsie nie zawsze się pojawia.

Reklama

Sepsa – wysypka:

Wygląd wysypki krwotocznej przy sepsie

Na ciele chorego na sepsę może pojawić się specyficzna wysypka wybroczynowa. Ma ona postać niewielkich, licznych plamek w kolorze od czerwonego po brunatny. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że NIE blednie po uciśnięciu ciała. Dlatego najlepszym testem na wysypkę krwotoczną jest tzw. test szklankowy, czyli uciśnięcie zmian szklanką – jeśli pod szkłem plamki nie zbledną, może to świadczyć o wysypce krwotocznej charakterystycznej m.in. dla sepsy.

Pozostałe objawy sepsy – nie tylko wysypka

Poza wysypką najbardziej charakterystyczne dla sepsy jest szybkie tempo pogarszania się stanu pacjenta. Chory może mieć:

  • wysoką gorączkę – powyżej 38,3 st. C,
  • temperaturę ciała poniżej 36 stopni C,
  • przyspieszoną akcję serca i oddech,
  • znaczne osłabienie,
  • duszności,
  • bóle brzucha i mięśni,
  • bladość lub zasinienie rąk i nóg,
  • zaburzenia świadomości.

Dodatkowe objawy sepsy u dzieci:

Zobacz także

Sepsa – wysypka to ostatni dzwonek

W przypadku dziecka każda gorączka, którą trudno zbić, wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Gdy dziecko jest wyraźnie nieswoje, rozpalone, przelewa się przez ręce, wykazuje objawy duszności, a zwłaszcza wtedy, gdy na jego ciele pojawi się wysypka krwotoczna, trzeba z nim pędzić do szpitala. Wysypka nieustępująca przy ucisku z pewnością spowoduje szybkie przyjęcie dziecka do szpitala.

Pozostałe mniej jednoznaczne objawy (gorączka, złe samopoczucie) mogą zmylić lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, jeśli czują, że z dzieckiem jest coś bardzo nie w porządku, informowali o tym lekarza, a czasami wręcz nalegali na przyjęcie dziecka na oddział. W przypadku sepsy o tym, czy maluch przeżyje, decydują w niektórych przypadkach niemal minuty.

Więcej o sepsie i szczepieniach chroniących przed sepsą:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama