krew z nosa
fotolia.com
Zdrowie

Gdy dziecku leci krew z nosa

Krew z nosa może się dziecku zdarzyć w upalny dzień i wtedy, gdy maluch ma katar. Spływająca do gardła krew jest też widoczna w ustach. Jeżeli krew leci po uderzeniu w głowę, jedź z dzieckiem do lekarza. W innych przypadkach wystarczy, jeśli pierwszej pomocy udzieli rodzic. Zobacz, co możesz zrobić.

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Gdy dziecku leci krew z nosa, należy spokojnie udzielić mu pierwszej pomocy, polegającej na zatamowaniu krwawienia. Należy też uspokoić dziecko i samemu nie panikować. Zwykłe, incydentalne krwawienie nie jest groźne i powinno szybko ustąpić. |Oczywiście jeśli krwawienie pojawiło się na skutek poważnego urazu, należy natychmiast wezwać lekarza. 

Jakie mogą być przyczyny krwotoku z nosa?

Przyczyny krwawienia z nosa mogą być różne. Często występuje przy przeziębieniu lub zapaleniu zatok, kiedy dziecko zbyt intensywnie smarka nos. Krwawienie z nosa może wywołać:

 • katar,
 • dłubanie w nosie;
 • zbyt mocne dmuchanie nosa;
 • intensywny wysiłek fizyczny;
 • kichanie;
 • wysuszone śluzówki nadmiernie suchym powietrzem;
 • przerost migdałka;
 • włożenie do nosa ciała obcego;
 • złamanie przegrody nosowej;
 • wady w budowie przegrody nosowej;
 • polipy w nosie;
 • niedobór witamin C oraz K;
 • zmiany hormonalne u nastolatków;
 • niesterydowe leki przeciwzapalne i salicylany podawane w chorobie na zbicie gorączki.

Jak zatamować krew z nosa?

Pierwsza pomoc w przypadku, gdy dziecku leci krew z nosa, powinna wyglądać następująco:

 • Zaprowadź dziecko do cienia.
 • Posadź je lekko pochylone do przodu na ok. 10 minut.
 • Poproś, by wydmuchało nos.
 • Przez kilka minut delikatnie ściskaj mu nozdrza (malec zacznie oddychać ustami).
 • Na nasadę nosa i czoło połóż mu zimny okład.
 • Uspokój dziecko.
 • Nie odchylaj dziecku głowy do tyłu, bo może się zachłysnąć krwią.

Kiedy krwawienie z nosa zgłosić lekarzowi?

Jeśli krwawienia powtarzają się, idź z dzieckiem do laryngologa. Przyczyną może być pęknięcie naczynka krwionośnego, a wtedy konieczne jest jego zamknięcie. Gdy krwotok jest wynikiem uderzenia w głowę, szybko wezwij lekarza, aby dziecko nie straciło zbyt dużo krwi. 

Jak odróżnić krwotok od lekkiego krwawienia?

Czasami zdarza się, że dziecko wydmuchując nos, smarka krwią. Taki lekki katar z krwią u dziecka nie jest szczególnie niebezpieczny, ale świadczy o osłabieniu organizmu. Częste krwawienia mogą też być oznaką niedoboru witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi. Krwotok zagrażający życiu różni się od niegroźnego krwawienia przede wszystkim intensywnością wycieku. Zwykle lekkie krwawienie spowodowane jest:

 • alergią,
 • drobnym urazem,
 • wysuszeniem błony śluzowej np. w okresie jesienno-zimowym. Warto wówczas zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza

Silny krwotok pojawia się z kolei po urazie głowy lub nosa. Może być też oznaką poważnych chorób, takich jak nowotwory lub choroby krwi zaburzające jej krzepliwość. W takich przypadkach konieczne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem, zwłaszcza gdy krwotoki są częste. Takie krwotoki nie znikną, dopóki ich przyczyna, czyli dana choroba, nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona.  

Czytaj też: SOS na placu zabaw

Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film

niemowlę, nosek
Panthermedia
Zdrowie
Czego nie lubi nosek dziecka? Tych błędów unikaj!
Nosek dziecka oczyszcza i ogrzewa powietrze, zanim dotrze ono w dół dróg oddechowych. Kiedy funkcjonuje dobrze, chroni przed zapaleniem oskrzeli czy płuc. Ale czasem nosek zaczyna szwankować – i to może być nasza wina.

Dlaczego dziecko dopada katar albo sapka?  Czasem przyczyną kłopotów są nasze błędy w pielęgnacji! Poznaj je – aby od dziś ich uniknać. Oczyszczanie noska patyczkami kosmetycznymi Śluzówka wyścielająca wnętrze nosa jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Podrażniona, zacznie puchnąć, utrudniając w ten sposób dziecku oddychanie. Tego nie rób! Nigdy nie wkładaj do noska dziecka patyczków kosmetycznych (dozwolone jest oczyszczanie noska tylko z zewnątrz np. wilgotnym rożkiem pieluszki tetrowej). Zdrowy nos oczyszcza się sam np. podczas leżenia dziecka na brzuszku. Podczas kataru oczyszczaj zatkany nos u niemowlaka za pomocą aspiratora albo ewentualnie gruszki z szeroką końcówką. Nie używaj tradycyjnych gruszek do nosa – można nimi podrażnić błonę śluzową w nosie. Przegrzewanie sypialni dziecka Przesuszona śluzówka produkuje więcej gęstej wydzieliny , która może utrudniać dziecku oddychanie i spływać do gardła, wywołując kaszel (zwłaszcza, gdy niemowlę leży płasko). Tego nie rób! Nie dopuszczaj, aby w sypialni dziecka było więcej niż 20–21°C. Często wietrz mieszkanie. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, rozwieś na kaloryferach i łóżeczku grube mokre ręczniki . Kiedy dziecko oddycha z trudnością możesz dwa razy dziennie płukać mu nosek izotoniczną wodą morską lub solą fizjologiczną. Zaleganie ze sprzątaniem (może prowadzić do alergii) Gdy w mieszkaniu zalega kurz, jego drobinki fruwają  i osiadają w nosie dziecka, podrażniając śluzówkę. Podobnie jest z innymi alergenami wziewnymi: drobinkami sierści, pleśni itd. Nadmiar alergenów w otoczeniu dziecka może prowadzić do powstania uczulenia. Tego nie rób! Regularnie sprzątaj, ale nie przesadź też w drugą stronę. Nadmierne stosowanie detergentów także prowadzi do alergii wziewnej. Zbyt długie stosowanie kropli obkurczających śluzówkę w...

chrapanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?
Chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn – zdarza się, że ustępuje ono wraz z wyeliminowaniem przyczyny (np. infekcji lub alergenów). W niektórych sytuacjach należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza – chrapanie podczas snu u dziecka może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezdech senny.

Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeżeli chrapanie u dziecka długo się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Przyczyny chrapania u dzieci Skutki chrapania u dziecka Chrapanie u dziecka – jak pomóc? Chrapanie u dziecka a bezdech Chrapanie u dziecka – leczenie Przyczyny chrapania u dzieci Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko chrapie w nocy? Wśród przyczyn chrapania wymienia się: Przeziębienie . Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, a powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie u dziecka ustanie po wyleczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Powiększony migdałek . To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie. Wiotkie tkanki krtani. W tej sytuacji dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”. Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu...

skurcze w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży – co oznacza obfite, a co lekkie krwawienie? [PRZYCZYNY]
Krwawienie w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale może także sygnalizować poronienie. Sprawdź, co oznaczają różne rodzaje krwawienia w ciąży i jak powinnaś się zachować, kiedy je zauważysz.

Krwawienie w ciąży zdarza się co czwartej przyszłej mamie. Nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Poniżej opisujemy wszystkie sytuacje, które mogą spowodować krwawienie w ciąży i tłumaczymy, kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Krwawienie w ciąży Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w 2. trymestrze ciąży Krwawienie w 3. trymestrze ciąży Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala? - Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę? Krwawienie w ciąży Jak wygląda krwawienie w ciąży? Może być ono bardzo różne w zależności od przyczyny: lekkie, obfite, ze skrzepami, brunatne lub różowawe. Powody stojące za krwawieniem zależą także od miesiąca ciąży. Wyjaśniamy wszystkie potencjalne przyczyny krwawienia w ciąży w zależności od trymestru. Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć kilka przyczyn - nie wszystkie z nich są jednak zagrożeniem dla mamy i płodu. Zaczynają działać hormony w ciąży , organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są: 1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy To tzw. krwawienie (plamienie) implantacyjne . Pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę. 2. Zmiany hormonalne Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę , ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne. 3. Niedobory hormonalne Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży . Nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj