Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, plac zabaw
Zdrowie

SOS na placu zabaw

Stłuczone kolanka, guzy, zadrapania – mały wypadek może zdarzyć się każdemu dziecku. Podpowiemy, jak radzić sobie z najczęstszymi urazami, którym ulegają dzieci podczas zabawy.


Wypadki na placu zabaw  to coś, czego czasem trudno  uniknąć. Jak pomóc dziecku?

Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabw

 

Złamanie ręki lub nogi

Jeśli kończyna jest zniekształcona i opuchnięta, a najmniejsza próba poruszenia nią wywołuje ogromny ból, prawdopodobnie doszło do złamania kości.  

 

 

  • Unieruchom kończynę. Prowizoryczną szynę możesz zrobić z patyka albo nawet łopatki do piasku. Przymocuj ją bandażem lub jakimkolwiek paskiem. Nie przywiązuj jej jednak zbyt ciasno, żeby nie utrudniać krążenia krwi.
  • Jeśli złamanie jest otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, uciskając ręką miejsce powyżej rany.

Uwaga!
Koniecznie jedź z malcem do szpitala! Podczas podróży staraj się uspokoić dziecko i asekuruj złamaną kończynę tak, by nie poruszała się.

Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka

 

 

Rozcięcie lub otarcie skóry

 

  • Umyj i zdecyznfekuj ranę. Nie przemywaj skaleczenia spirytusem! Możesz nim przetrzeć jedynie brzegi ranki.
  • Osusz delikatnie skaleczone miejsce jałowym gazikiem (nigdy watą) i załóż plaster z opatrunkiem.
  • Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazą przez około 15 minut.

Uwaga!
Jedź do lekarza, jeśli:

  • Po dwóch kwadransach krwawienie nie ustaje
  • Rana jest rozległa i głęboka – być może konieczne okaże się założenie szwów.
  • Rana zrobiła się obrzęknięta i zaczęła ropieć – to może świadczyćo zakażeniu.

Przeczytaj także: Rany i ranki

 

Skręcenie kostki

Objawy są podobne jak przy złamaniu – opuchnięcie i zniekształcenie kończyny oraz ból przy poruszeniu.

 

 

  • Przyłóż zimny okład, a następnie owiń kostkę tak, by maluszek nie mógł swobodnie ruszać stopą.

Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do lekarza, aby obejrzał nóżkę. Prawdopodobnie trzeba zrobić prześwietlenie, by wykluczyć złamanie.

Jak zapobiegać urazom u dzieci - film

niemowlę, syrop, lekarstwo
Zdrowie
Doktor mama – co robić w nagłych wypadkach?
Kiedy rodzi się dziecko, szybko uczysz się, jak zbić gorączkę czy opatrzyć ranę. Bo czasem po prostu nie możesz czekać, aż przyjedzie lekarz. Musisz działać sama.

Aby dziecku przytrafiło się oparzenie czy stłuczenie wystarczy chwila nieuwagi. „Odwróciłam się dosłownie na moment” – mówią mamy. Na szczęście, choć domowe wypadki wyglądają dramatycznie, lekarz nie zawsze jest konieczny. Jak pomóc dziecku? Zachowaj zimną krew i postępuj według naszych wskazówek. Oparzenie – co robić, by zmniejszyć ból? Przede wszystkim włóż oparzoną część ciała pod mocny strumień chłodnej (ale nie lodowatej) wody lub przyłóż zimny okład – użyj np. zamrożonego mięsa owiniętego w ściereczkę. Nie zdejmuj ubranka z poparzonego dziecka, aby nie podrażnić oparzonego miejsca. Nie przekuwaj pęcherzy ani nie smaruj oparzenia tłuszczem! W ten sposób zwiększysz ból i ryzyko infekcji. Siniak albo guz u niemowlaka Dziecko upadła i stłukło rączkę lub głowę? Jeśli na miejscu stłuczenia pojawi się guz albo siniak, jak najszybciej przyłóż zimny kompres. Następnego dnia możesz obłożyć stłuczone miejsce ciepłą pieluszką albo smarować żelem z heparyną (to przyspieszy wchłanianie się podskórnego wylewu). Uwaga! Obserwuj, czy maluch, który np. spadł z przewijaka , nie ma objawów wstrząsu mózgu. Jeśli zacznie wymiotować, przelewać się przez ręce albo nagle stanie się senny, a jego źrenice będą nierównej wielkości, szybko jedź na pogotowie. Skontaktuj się z lekarzem także, jeśli dziecko straci przytomność (nawet na krótko), gdy pojawią się trudności w oddychaniu lub kiedy zauważysz zasinienie wokół jego oczu lub za uszami. Zatarte oko – pomoże sól fizjologiczna Przede wszystkim powstrzymaj dziecko od pocierania oczka (to może tylko pogorszyć sprawę) i jak najszybciej przemyj oko solą fizjologiczną. Wpuszczaj krople zawsze od skroni w kierunku nosa . Lekko odsuń dolną powiekę, aby sprawdzić, czy ziarenko piasku albo rzęsa wypłynęła już z oka (w razie konieczności przemyj...

zlamana, ręka, noga, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę?
Złamanie ręki lub nogi to poważna sprawa. Sprawdź jak pomóc dziecku.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko złamało  rękę lub nogę: 1. Nie ruszaj nią i  nie próbuj jej prostować. 2. Jeśli w miejscu urazu jest rana, opatrz ją. 3. Jeśli doszło do zmiażdżenia, przyłóż zimny kompres na ok. 15 minut. 4. Spróbuj unieruchomić kończynę. Rękę unieruchamia się pod kątem 90 stopni (nie więcej) w chuście trójkątnej. Możesz też przypiąć rękaw agrafką do bluzki na wysokości piersi. Nogę poniżej kolana można unieruchomić przy pomocy dwóch deseczek, patyków, grubego czasopisma. Usztywnienie zaczyna się nad kolanem i kończy pod kostką. Nogę powyżej kolana można unieruchomić przy pomocy drugiej nogi: przywiąż chorą nogę do zdrowej, używając bandaża, paska z materiału, grubej taśmy klejącej.  Jeśli dziecko leży w bezpiecznym miejscu, nie przenoś go. 5. Zabierz dzieckodo szpitala, a jeśli nie może chodzić, wezwij pogotowie.  Przeczytaj kiedy trzeba wezwać karetkę do dziecka Złamanie musi potwierdzić lub wykluczyć lekarz! Jedź z dzieckiem do lekarza nawet wówczas, jeśli sądzisz, że ręka lub noga jest jedynie skręcona lub zwichnięta. Objawy mogą być podobne, więc trzeba wykluczyć złamanie przy pomocy zdjęcia rtg. Uwaga! Dopóki złamanie nie zostanie potwierdzone zdjęciem rtg, dziecko nie powinno nic jeść ani pić. Gdyby okazało się, że dalsze leczenie musi być prowadzone w narkozie, dziecko powinno być na czczo.  Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka

Zdrowie
Pierwsza pomoc: rany i ranki
Każda, nawet niewielka rana u dziecka wymaga bardzo starannego opatrzenia. Czy wiesz, jak pomóc dziecku, gdy rozbije kolano, nabije sobie siniaka, ma pęcherze na stopach albo dozna oparzenia słonecznego?

Każda rana wymaga bardzo starannego opatrzenia. Podpowiadamy jak to zrobić. Polecamy także: Pomoc przy drobnych wypadkach. Jak ukoić ból ciała i ... duszy? Pierwsza pomoc: rozbite kolana Gdy dziecko rozbije kolano , na ogół uszkadza nie tylko naskórek, ale i górną warstwę skóry. Nie martw się, jeśli rana krwawi. To dobrze: krew oczyszcza ją z bakterii. Takie kontuzje nie są groźne, o ile uszkodzone miejsce nie zostanie zanieczyszczone np. ziemią.  Dlatego: Przemyj ranę jałową gazą zmoczoną w wodzie. Możesz też obmyć ją pod strumieniem bieżącej wody. W ten sposób usuniesz piasek i brud. Jeżeli krwawienie szybko ustanie, otarte miejsce trzeba zdezynfekować. Polewanie rany wodą utlenioną lub spirytusem nie jest wskazane. Posmaruj ją antyseptyczną maścią , która zabije bakterie, mogące być powodem późniejszej infekcji. Okryj ranę jałowym opatrunkiem , by uniknąć podrażnienia. Możesz też zastosować opatrunek hydrokoloidowy , który kupisz w aptece (np. Compeed, Johnson&Johnson). Taki opatrunek nie wymaga wcześniejszego użycia żadnych preparatów dezynfekcyjnych, gdyż zawiera warstwę z żelem oczyszczającym i przyspieszającym gojenie. Uwaga! Jeżeli rana jest głęboka , lekarz powinien zdecydować, czy istnieje konieczność założenia szwów. Przeczytaj : Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw Pierwsza pomoc: stłuczenia Niekiedy gra w piłkę lub upadek z roweru kończy się tylko kilkoma siniakami . Jeżeli stłuczenie jest poważne i dziecko długo odczuwa ból, zrób mu zimny okład . Na obolałe miejsce połóż woreczek z lodem (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę). Pierwsza pomoc: pęcherze Piekące pęcherze mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy wybrać się na spacer w nowych butach czy założyć tenisówki na gołe i spocone stopy. Pęcherze powstają w miejscu, w którym na skutek otarcia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak