Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci
Fotolia
Zdrowie

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci?

Musisz to wiedzieć. W przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka należy działać szybko.

Wyrostek robaczkowy zwykle daje o sobie znać nagle. Bez wcześniejszych objawów dziecko zaczyna uskarżać się na bardzo silny, narastający ból brzucha na prawo od pępka. Może też gorączkować i mieć nudności. W przypadku zapalenia wyrostka należy działać szybko, dlatego nie lekceważ żadnych objawów, które na niego wskazują. Jak najszybciej udaj się z dzieckiem na ostry dyżur, gdzie zostanie przeprowadzony zabieg usunięcia wyrostka. Jak wygląda rekonwalescencja po takiej operacji i czy konieczne jest wprowadzenie u dziecka specjalnej diety na ten czas? Sprawdź, podpowiadamy!

Kiedy wycina się wyrostek robaczkowy u dzieci?

W medycynie przyjęto zasadę, że nie usuwa się wyrostka robaczkowego prewencyjnie, żeby zapobiec ewentualnemu zapaleniu. Wycina się go tylko wtedy, gdy chory ma objawy ostrego zapalenia wyrostka. I wówczas należy działać szybko. Brak odpowiedniej interwencji lekarskiej może skutkować nawet śmiercią pacjenta.

Najczęściej problemy z wyrostkiem mają osoby w wieku 5-20 lat. Bardzo rzadko zdarza się to u niemowląt. Istnieje jednak możliwość, że w każdym wieku wyrostek zachoruje.

Istnieją przypadki, kiedy nie usuwa się wyrostka mimo ostrego zapalenia. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy wytworzy się naciek okołowyrostkowy. Wówczas przez 6-12 tygodni należy leczyć pacjenta antybiotykowo i dopiero później można usunąć wyrostek. Drugi przypadek to powstanie ropnia okołowyrostkowego. Wtedy konieczna jest operacja w celu opróżnienia ropnia, dodatkowo pacjent leczony jest antybiotykami.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Pierwszym objawem zbliżającego się zapalenia wyrostka robaczkowego jest to, że dziecko skarży się na bóle brzucha. Ma też pogorszone samopoczucie. Te bóle mogą powracać co jakiś czas nawet przez kilka miesięcy. Dziecko może w tym czasie mieć także trudności z wypróżnianiem się i pogorszone łaknienie

Do objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego należą też:

  • narastający, silny ból w okolicach pępka, który stopniowo przemieszcza się w dół brzucha i na prawą stronę;
  • nudności;
  • gorączka;
  • przyspieszenie tętna.
  • biegunka lub wręcz odwrotnie – zaparcia.

Czy zapalenie wyrostka u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych?

Nie. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są typowe dla wszystkich chorych, niezależnie od ich wieku. Ale położenie wyrostka może powodować, że objawy będą inne. Jeśli wyrostek położony jest nietypowo, wówczas może np. z mniejszą reakcją bólową przy uciskaniu powłok jamy brzusznej.

Po której stronie znajduje się wyrostek robaczkowy?

Generalnie rzecz ujmując, wyrostek robaczkowy znajduje się z prawej strony brzucha. Nie jest jednak tak, że u wszystkich ludzi wyrostek umiejscowiony jest dokładnie w tym samym miejscu. Wyrostek to uwypuklenie jelita grubego. Najczęściej znajduje się na odcinku od dołu biodrowego do miednicy mniejszej z prawej strony. wymiary wyrostka to:

  • ok. 8-10 cm długości,
  • 3-7 mm szerokości.

Wyrostek może być także położony nietypowo, np. za kątnicą lub pęcherzem moczowym. W takich przypadkach prawidłowa diagnostyka bywa utrudniona i nie zawsze wiadomo, czy przyczyną bólu jest faktycznie ostre zapalenie wyrostka.

Jak przebiega operacja wyrostka?

Ponieważ operację wyrostka wykonuje się doraźnie – pacjent z ostrym zapaleniem trafia na ostry dyżur – nie ma możliwości przygotować przeprowadzenia pełnego przygotowania do operacji. Konieczne jest jednak zachowanie 6 godzinnego odstępu od ostatniego posiłku przed przystąpieniem do niej. Zabieg appendektomii trwa od kilkunastu minut do ok. dziewięćdziesięciu minut. Długość trwania operacji zależy o kilku czynników, od:

  • wagi pacjenta,
  • wielkości wyrostka robaczkowego,
  • umiejscowienia wyrostka robaczkowego,
  • kompetencji operującego.

Operację wyrostka przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Po operacji pacjent musi leżeć przez kilka, kilkanaście godzin, a szpital może opuścić w 4-5 dobie po zabiegu (jeśli nie doszło do żadnych komplikacji).

Co to jest objaw Blumberga?

Nazwa objawu pochodzi od nazwiska niemieckiego chirurga i ginekologa Jacoba Moritza Blumberga, który go opisał. Objaw ten charakteryzuje się tym, że gdy lekarz uciska powłoki brzuszne pacjenta, nie widać żadnej reakcji bólowej lub chory odczuwa ją w minimalnym stopniu, natomiast gdy lekarz przestaje uciskać, wówczas ból gwałtownie się nasila. Taki stan świadczy o ostrym zapaleniu otrzewnej.

Co to jest objaw Rowsinga?

Jest to objaw świadczący o zapaleniu wyrostka robaczkowego lub zapaleniu otrzewnej. Nazwa pochodzi od Thorkilda Rovsinga, duńskiego chirurga, który go opisał. W przypadku, gdy pacjenta z jakichś względów nie należy uciskać w prawym dolnym rogu jamy brzusznej, lekarz wykonuje ucisk obiema rękami w lewej części brzucha w taki sposób, by rozciągnąć m.in. ścianę wyrostka robaczkowego. Jeśli takie badanie wywoła ból w prawej dolnej części brzucha, to znak, że doszło do zapalenia.

Co to jest ślepa kiszka?

Ślepą kiszką potocznie nazywa się właśnie wyrostek robaczkowy. Nazwa ta ma związek z kształtem tego odcinka jelita. Jest on: 

  • podłużny (jak kiszka),
  • ślepo zakończony. 

W medycynie nie używa się słowa "ślepa kiszka", nie jest to nazwa fachowa, ale bardzo często stosuje się ją zamiennie z "wyrostkiem" w życiu codziennym. 

Rekonwalescencja po operacji wyrostka robaczkowego

Aby uniknąć choroby zakrzepowo-zatorowej pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu zostaje uruchamiany. Po wyjściu ze szpitala dochodzi do pełnej sprawności przez ok. 3-4 tygodnie. Może w tym czasie normalnie funkcjonować. Szwy można usunąć już w 8-10 dobie po operacji, a ok. tydzień kub dwa po zabiegu warto wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza przeprowadzającego appendektomię.

Dieta po operacji wyrostka robaczkowego

Dieta tuż po operacji usunięcia wyrostka musi być dość rygorystyczna. Powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Należy w tym czasie unikać pokarmów bogatych w błonnik i takich, które długo się trawi, jak np. produkty

  • wzdymające,
  • ostre,
  • tłuste.

W przeciwnym razie będą one zalegać w żołądku i mocno obciążać organizm. Zamiast dań smażonych, należy wybierać duszone bądź przygotowywane na parze.  

Zobacz też:

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
Fotolia
Mama
Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
Appendektomia - na czym polega ten zabieg? Czy jest to operacja, do której należy się jakoś przygotować? Jak długo po zabiegu chory musi pozostać w szpitalu? Dowiedz się!

Appendektomia to medyczna nazwa zbiegu chirurgicznego, który wykonuje się, gdy dochodzi do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób jest on wykonywany. Spis treści: Appendektomia - jak przebiega? Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy Blizna po appendektomii. Jak o nią dbać? Blizna po appendektomii. Jak się jej pozbyć? Appendetomia a ciąża. Czy można poddać się operacji? Appendektomia - jak przebiega? Appendektomię, czyli zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego, można wykonać na trzy różne sposoby. Pierwszy sposób to wykonanie klasycznego cięcia na brzuchu . Drugi to laparoskopowe usunięcie wyrostka robaczkowego , czyli wprowadzenie trokara (lub kilku) w celu wytworzenia kanału do jamy brzusznej. Trzeci sposób polega na wyłonieniu wyrostka przez pępek . Pierwsza metoda zostawia największą bliznę na ciele, natomiast trzecia jest pod tym względem najlepsza, nie zostawia żadnej blizny. Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego trwa zwykle od kilkunastu minut do 1,5 godziny , w zależności od: metody, jaką się wybierze, wagi chorego, wielkości i położenia wyrostka, kompetencji lekarza przeprowadzającego zabieg. Po operacji wyrostka robaczkowego należy przebywać w szpitalu jeszcze przez ok. 4 dni, a pierwsze kilka, kilkanaście godzin tuż po zabiegu pacjent musi spędzić w pozycji leżącej.    Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo charakterystyczne, objawów nie da się przeoczyć. Pierwszym, najbardziej typowym objawem jest ostry, przeszywający ból w boku, dokładnie w prawej dolnej części brzucha. Towarzyszy temu pogorszenie samopoczucia . Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, kwalifikujące się do niezwłocznej operacji, charakteryzuje się dodatkowo pojawieniem się:  nudności, wymiotów, przyspieszonego tętna,...

zapalenie opon mózgowych
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie opon mózgowych u dzieci – zaczyna się jak zwykła infekcja, ale to bardzo groźna choroba
Zapalenie opon mózgowych u dzieci to stan zapalny w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Może powstać wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. To bardzo niebezpieczna choroba mogąca powodować upośledzenie umysłowe dziecka i trwałe uszkodzenia zdrowia, a nawet śmierć.

Najbardziej narażone na zachorowanie na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba rozpoczyna się objawami przypominającymi infekcję dróg oddechowych  – gorączką, bólem głowy i gardła. U bardzo małych dzieci objawami mogącymi sugerować zapalenie opon są apatia, rozdrażnienie, brak apetytu i uwypuklenie ciemiączka. Choroba wymaga natychmiastowego reagowania i bezwzględnego leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dzieci: Na czym polega Objawy Przyczyny Diagnozowanie Leczenie  Powikłania i rodzaje zapalenia opon mózgowych Zapobieganie  Na czym polega zapalenie opon mózgowych u dzieci? To choroba zakaźna powstająca na skutek infekcji, w wyniku której dochodzi do stanu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR). Zapalenie obejmuje opony (oponę miękką i podpajęczynówkową oraz przestrzeń podpajęczynówkową), a w niektórych przypadkach może również objąć mózg i wówczas taki stan jest określany jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi wskutek: bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub osobą będącą nosicielem danych bakterii, drogą kropelkową  – kichanie, kaszel, pocałunek, korzystania ze wspólnych naczyń, wspólnego jedzenia. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a jeżeli stan dziecka jest bardzo poważny wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci W pierwszej fazie choroby znaczącymi objawami są tzw. objawy oponowe, czyli przede wszystkim sztywność karku  – przy przygięciu głowy dziecka do klatki piersiowej wyczuwany jest opór. Poza tym są to: wysoka gorączka (nawet 40 stopni Celsjusza),...

Zapalenie wyrostka robaczkowego
Fotolia
Mama
Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?
Ostry ból w boku? To może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Co jeszcze na to wskazuje? Sprawdź!

Nie sposób przeoczyć zapalenia wyrostka robaczkowego. Nagle pojawia się ostry, przeszywający ból w boku . Jeśli taki stan trwa dłużej niż cztery godziny, to jest to wyraźny sygnał, że zapalenie wyrostka jest ostre i trzeba jak najszybciej udać się do szpitala na ostry dyżur. Zapalenie wyrostka należy usunąć operacyjnie i zrobić to możliwie szybko, żeby zapalenie nie przedostało się do otrzewnej, bo wtedy może nastąpić nawet bezpośrednie zagrożenie życia chorego. Dlaczego dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego? Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Badania pokazują, że często dotyka ona osoby, które spożywają zbyt mało błonnika . Błonnik pomaga w opróżnianiu się jelit. Jeśli dana osoba ma dietę ubogą w ten składnik, wówczas jelita mogą się zapychać i w konsekwencji zatykać wyrostek robaczkowy. Do zapalenia dochodzi także po infekcjach przewodu pokarmowego (zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych). W rzadkich przypadkach choroba może pojawić się na skutek owsicy . Po której stronie jest wyrostek? Wyrostek robaczkowy znajduje się w dolnej części jamy brzusznej, po prawej stronie. Najczęściej zlokalizowany jest na prawo od pępka , ale w niektórych przypadkach może być też umiejscowiony nietypowo, np. za kątnicą lub pęcherzem moczowym. Takie nietypowe ułożenie wyrostka robaczkowego utrudnia jednak prawidłowe zdiagnozowanie zapalenia, jeśli jest podejrzenie, że do niego doszło.  Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego Pierwszymi objawami zbliżającego się zapalenia wyrostka robaczkowego są bóle brzucha i pogorszone samopoczucie . Te bóle mogą powracać co jakiś czas nawet przez kilka miesięcy. Chory może mieć także trudności z wypróżnianiem się . Natomiast objawy już samego zapalenia wyrostka to: narastający, silny ból w okolicach pępka, który stopniowo przemieszcza się w dół brzucha i na prawą stronę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak