ból, brzuszek, dziecko, choroba
Zdrowie

Ból brzuszka u dziecka. Czy to stres, czy może choroba?

Ból brzucha u dziecka może się pojawić przed nocowaniem u babci, wyjściem do przedszkola lub urodzinami kolegi. Przypuszczasz, że to nerwy, ale boisz się, że może jednak bagatelizujesz objaw jakiejś poważnej choroby. Jak rozpoznać, że powodem bólu jest rzeczywiście tylko stres.
Napięcie nerwowe dość często odpowiada za ból brzuszka u małych dzieci. Bo maluchy – wbrew pozorom – mają zdecydowanie dużo więcej powodów do nerwów niż mogą przypuszczać mama i tata. Niemiła pani w przedszkolu, kłótnia rodziców albo obraz, który wisi na ścianie w mieszkaniu babci, u której dziecko ma spędzić noc. Ale ból brzucha może też zapowiadać przyjemne chwile, np. upragniony wyjazd do parku rozrywki czy wyjście do kina. 

Przeczytaj, jakie są sposoby na dziecięcy stres.

Jak się objawia ból brzuszka z powodu stresu? 

Bóle brzuszka pojawiają się przed lub w trakcie sytuacji stresowych, np. rano przed wyjściem do przedszkola. Żołądek i jelita kurczą się pod jego wpływem napięcia nerwowego, czego skutkiem są kłopoty z trawieniem i z przesuwaniem pokarmu. Mogą dołączyć do nich nudności i biegunka. Jeśli stres jest bardzo silny, także oznaki ogólnego niepokoju, np. przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, mdłości, brak apetytu u dziecka, a także moczenie się.     

Obejrzyj film, jak karmić dziecko w czasie biegunki

Co robić, gdy dziecko boli brzuch? 

Jeśli przypuszczasz, że przyczyną bólu jest stres, porozmawiaj z dzieckiem o tym, co go niepokoi. Jeśli maluszek denerwuje się przed wyjściem do przedszkola, powiedz o tym pani, która się nim opiekuje - dziecku na pewno przyda się większa uwaga z jej strony. Może przy okazji dowiesz się, czy w jego przedszkolnym życiu nie wydarzyło się ostatnio coś niepokojącego. Gdy dziecko reaguje bólem brzucha na swoją imprezę urodziną, zastanów się, czy nie niesie ze sobą zbyt wielu wrażeń. Może lepiej kupić tort i zaprosić na uroczysty obiad najbliższą rodzinę a kinderparty odłożyć na później, gdy maluszek nie będzie się nim aż tak bardzo przejmował. 


Kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza? 

Zawsze wtedy, gdy na ból brzucha skarży się dziecko, które nie ma jeszcze dwóch lat. Do lekarza powinnaś się wybrać także wtedy gdy:
  1. Ból u starszego dziecka nie słabnie przez dwie godziny lub jest trudny do zniesienia, maluszek płacze, chodzi zgięty w pół, cały czas trzyma się za brzuch.
  2. Bóle brzuszka powtarzają się kilka razy w ciągu doby.
  3. Podejrzewasz, że dziecko mogło się czymś zatruć, zjadło coś nieświeżego. 
  4. Dziecko uderzyło się w brzuch i odczuwa ból, nawet niewielki.
  5. Boli prawa dolna część brzucha.                   
  6. Bólom brzucha towarzyszy biegunka, wymioty, ciemne zabarwienie moczu. 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

ból głowy u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ból głowy u dziecka – przyczyny, rodzaje, leczenie
Bólu głowy u dziecka nie wolno lekceważyć. Może być objawem różnych dolegliwości – od bardzo poważnych jak nowotwory po mniej groźne, np. wadę wzroku i całkiem prozaiczne, np. głód. Powtarzające się bóle i silny ból głowy u dziecka zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból głowy u dziecka może przyjmować różną formę. Czasami jest to niezbyt nasilony, ćmiący ból obejmujący całą głowę. Czasami lokalizuje się w okolicy oczu lub z tyłu głowy. Bywa i tak, że jest tak silny, że towarzyszą mu światłowstręt i wymioty. Tak jak i rodzajów bólu głowy jest wiele, tak i jego przyczyn jest dużo. Warto je znać, aby móc, o ile to możliwe, szybko pomóc dziecku. Ból głowy u dziecka: możliwe przyczyny ból głowy po wysiłku ból w nocy co podać na ból głowy Ból głowy w wyniku przegrzania Głód a ból głowy Ból skutkiem urazu Stres a ból głowy Ból skutkiem przemęczenia Wady wzroku a bóle głowy Ból głowy wskutek infekcji Migrenowy ból głowy Ból jako objaw pasożytów Zatokowy ból głowy Neurologiczny ból głowy Ból głowy u dziecka – przyczyny Zawsze na początek warto zmierzyć gorączkę. Jeśli malec ją ma, to właśnie ona jest zapewne przyczyną bólu głowy. Gdy temperatura spadnie, dziecko poczuje się lepiej. Większym problemem są sytuacje, gdy bóle głowy u dziecka często się powtarzają, chociaż smyk nie jest chory. Zwróć wtedy uwagę, o jakiej porze dnia się pojawiają, jak długo trwają. I koniecznie idź do pediatry: trzeba znaleźć ich przyczynę. Przyczyny bólu głowy u dziecka mogą być następujące: przegrzanie, udar słoneczny ; głód; uraz głowy i wstrząs mózgu ; stres; przemęczenie; wada wzroku; choroba; migrena; infekcje pasożytnicze ; chore zatoki; problemy neurologiczne. Ból głowy u dziecka po wysiłku Na ogół świadczy o odwodnieniu lub przegrzaniu organizmu. Jest wtedy pulsujący i umiejscowiony po bokach głowy. Czasami jednak u dziecka może pojawiać się napięciowy ból głowy po wysiłku. Jeśli dziecko jest nawodnione, nie ćwiczy w upale, a bóle głowy pojawiają się...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

mama, dziecko, niemowlę, płacz
Panthermedia
Zdrowie
Kolka, biegunka, zaparcia u niemowlaka - Jak sobie z nimi radzić
Malec mocno płacze, cały się kuli, kurczy nóżki. Widać, że dokucza mu bolący brzuszek. Noszenie, kołysanie nie przynoszą ulgi. Jak mu pomóc? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jest wiele powodów dla których może wystąpić kolka u niemowlaka. Niemowlę cierpi dlatego, że zjadło za dużo albo przy jedzeniu niechcący nałykało się powietrza. Dyskomfort często powoduje jakaś nowo zjedzona potrawa (przez ciebie, jeśli karmisz piersią, lub przez malca, jeżeli zjada już nowe dania). Przyczyną problemów bywa też zaparcie albo infekcja ( grypa lub rotawirus ), leczenie antybiotykami, a u starszego dziecka np. zjedzenie dużej ilości słodyczy. Wypróbuj kilka naszych sposobów. Gimnastyka niemowlaka Sprawdzi się, gdy twojemu dziecku dolega kolka i malec ma problem ze zrobieniem kupki. Połóż dziecko na pleckach, delikatnie zginaj mu nóżki w kolankach, przyciskaj je do brzuszka przez kilka sekund. Żeby maluszkowi się nie nudziło, mów do niego (znakomite są wszelkie wyliczanki) lub zaśpiewaj. Kocyk lub termofor na bolący brzuszek Gdy u malucha pojawił się ból brzuszka , warto położyć mu, np. kocyk, świeżo wyprasowaną pieluszkę lub termofor. Ciepło działa rozkurczająco i może złagodzić bolesność. Bądź jednak ostrożna, bo skóra niemowlęcia jest delikatna. Łatwo ją poparzyć. Jeśli masz w domu dużą piłkę (taką, jakiej dzieci używają do skakania), połóż na niej ogrzany ręcznik, a na nim – malca na brzuszku. Delikatnie go kołysz. Ulgę przyniesie też ciepła kąpiel. Zobacz też: Gorączka u niemowlaka Jak zrelaksować malucha? Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, że maluchy cierpiące na kolkę często uspokajają się, gdy włączysz suszarkę do włosów, odkurzacz lub pralkę. Monotonny szum odwraca uwagę i często uspokaja. Ale uwaga: dźwięk nie może być głośny. Zamiast suszarki możesz włączyć płytę z muzyką relaksacyjną. Są takie, na których jest nagrany rytm bicia serca mamy, dźwięki z brzuszka, a nawet... szum suszarki! Ale dobre są też klasyczne płyty z muzyką relaksacyjną. Ukoją. Kaszka ryżowa na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak