Reklama

Wymioty i biegunka u dziecka mogą być objawem np. zatrucia pokarmowego lub infekcji jelitowo-żołądkowej. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo silne, towarzyszą im dodatkowe objawy, należy poradzić się lekarza. W innych wypadkach, także przy zaparciach, warto zastosować odpowiednią dietę.

Reklama

Spis treści:

Co dać dziecku do jedzenia po wymiotach

Podczas wymiotów najważniejszym zadaniem rodzica jest niedopuszczenie do odwodnienia dziecka. Dlatego maluchowi zaproponuj do picia to, na co ma ochotę (chętniej będzie pić). Pamiętaj, by płyny dawać często (najlepiej chłodne), ale w małych ilościach (najpierw po 1–2 łyżeczki!). Zbyt duża ich ilość naraz mogłaby wywołać kolejne torsje.

Przez pierwsze 4–6 godzin po ustaniu wymiotów nie należy dziecku podawać jedzenia. Taki post pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy. Zresztą najczęściej dziecko, które odczuwa mdłości, nie ma ochoty na jedzenie – sam organizm wysyła znaki, że potrzebuje chwili odpoczynku. Po przerwie podaj dziecku coś lekkiego – pszenna bułeczka lub kawałek gotowanego mięsa (ale chudego, np. kurczaka). Dieta dziecka po wymiotach powinna być lekkostrawna. Należy więc unikać dań smażonych, bardzo tłustych oraz zawierających surowe warzywa i owoce.

Marchwianka najlepsza po wymiotach u dziecka (przepis)

Marchewkę trzeba starannie umyć, obrać i pokroić w plasterki. Następnie należy zalać ją wodą w proporcjach 50 g marchwi na 100 g wody i gotować do miękkości, w razie potrzeby uzupełniając wodą. Miękką marchew trzeba wyjąć, zmiksować i ponownie połączyć z wywarem. Dodać szczyptę soli i płaską łyżeczkę glukozy. Marchwiankę można przygotować w większej ilości (np. 2–3 porcje), ale trzeba ją przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu jednego dnia.

Dziecko bez problemu może też spróbować lekkiej zupy z makaronem. Najlepiej daj mu wybór pomiędzy kilkoma daniami – ważne jest tylko to, by były lekkostrawne (nietłuste!). Jeśli smyk zje ze smakiem to znak, że wraca do zdrowia.

Tego unikaj przy wymiotach!

Słodycze, tłuste czy smażone potrawy, surowe warzywa i owoce, produkty z dużą ilością konserwantów obciążają układ pokarmowy. Aby je strawić, żołądek musi się nieźle napracować. Dlatego lepiej ich unikać.

Dieta dziecka przy biegunce

Biegunkę wywołują ją najczęściej wirusy, choć czasem też błędy w diecie. Długotrwała i bardzo intensywna biegunka może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, bo prowadzi do odwodnienia. Dlatego, tak jak podczas wymiotów, najważniejsze jest podsuwanie dziecku napojów (jeśli malec nie ma torsji, może pić więcej ni 2–3 łyżeczki na jeden raz).

Co ugotować dziecku, gdy ma biegunkę?

W pierwszych 3–4 godzinach lepiej nie namawiać dziecka do jedzenia. Po tym czasie można zaproponować malcowi kilka prostych dań. Jednak powinien jeść je tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Marchwianka zawiera pektyny, które pęcznieją i wchłaniają w jelitach wodę, gazy i toksyny bakteryjne. Zawiera też potas, którego podczas biegunki zwykle zaczyna brakować. Można ją podawać już niemowlętom. Gdy karmisz butelką, mleko modyfikowane dobrze jest przygotować właśnie na marchwiance.

Poza marchwianką przy biegunce można dziecku podać:

  • Kompot z jabłek. Jest bogaty w składniki mineralne (sód, potas), które w czasie biegunki są wypłukiwane z organizmu. Jabłka zawierają także pektyny, błonnik oraz kwasy organiczne, mające własności bakteriobójcze. Pediatrzy porównują dietę jabłkową do szczotki czyszczącej jelita z uszkodzonych nabłonków i bakterii.
  • Zupa z dyni. Przygotowuje się ją podobnie jak marchwiankę. Jeśli maluch nie chce jej zjeść więcej, możesz podawać mu 2–3 łyżeczki co 10 minut.
  • Banany i grzanki. Działają na jelita ściągająco, wchłaniają wodę, dobrze „uspokajają” układ trawienny.
  • Danie z masłem. Zdziwiona? Otóż istnieją dowody na to, że dieta ubogotłuszczowa może czasem powodować u dzieci rodzaj przewlekłej biegunki. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość tłuszczu w potrawach. Ale uwaga: specjaliści radzą podawać chude mięso i wędliny, a tłuszcz dodawać jedynie w postaci niezmienionej termicznie, czyli nie smażyć na nim, nie dodawać do gotowania, tylko np. zmieszać łyżeczkę masła czy oleju rzepakowego z ziemniakami lub makaronem.

Tego unikaj przy biegunce!

Podczas biegunki czasem dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelit, a to na pewien czas zaburza prawidłowe wytwarzanie laktazy (enzymu trawiącego laktozę, czyli cukier znajdujący się w mleku). Dlatego dziecku powyżej pierwszego roku życia, którego podstawą diety nie jest już mleko, lepiej na kilka dni je odstawić. W czasie biegunki dziecko powinno także unikać soków owocowych oraz surowych warzyw i owoców.

Dieta dziecka na zaparcia

Przede wszystkim dziecko musi dużo pić, kiedy ma zaparcia. Jeśli karmisz malca wyłącznie piersią, przystawiaj go często. Gdy przygotowujesz mieszankę mleczną, nigdy nie wsypuj do wody więcej proszku, niż to jest zalecane. Starszaka zachęcaj do picia wody i herbatek ziołowych.

Jeśli dziecko cierpi zaparcia, nie wystarczy jednodniowa dieta. Trzeba zadbać o zmianę żywienia. Na talerzu malucha powinno znaleźć się więcej potraw z dużą zawartością błonnika. Najwięcej jest go w warzywach i owocach. Nie powinnaś także robić dziecku kanapek wyłącznie z jasnym pieczywem. Od czasu do czasu podaj grahamkę czy chleb z pełnego przemiału.

1. Płatki na śniadanie. Możesz przyrządzić własną wersję: np. musli z dodatkiem otrębów lub płatki owsiane. Otręby często dzieciom nie smakują. Dlatego warto je też dodawać do jogurtów lub... ukryć zmieszane z masłem pod plasterkiem szynki na kanapce.

2. Owoce. Traktuj je jak przekąskę i dawaj swojemu malcowi między posiłkami.

3. Surówki. Dodawaj je nie tylko do mięsa. Mogą być uzupełnieniem, np. kanapek.

4. Zupa jarzynowa. Zawiera mnóstwo błonnika. Podobnie jak kalafiorowa i brokułowa.

Tego unikaj przy zaparciach

Kaszki ryżowe i kukurydziane, wyłącznie jasne pieczywo, ryż, słodycze, banany i mus jabłkowy mogą wywoływać zaparcia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama